iltihap.gen.tr
iltihap
Sosyal Medyada Paylaş
Lenf İltihabı
Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer
Göbek Deliğinden İltihap Gelmesi
Diş İltihabı İçin Antibiyotik
Ağızda İltihap Kokusu
Bebeklerde Diş Eti İltihabı
Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer
Diş Eti İltihabı
Diş Çekimi Sonrası İltihap
Ayak Tırnağında İltihap
Ayak Parmağında İltihap
Prostat İltihabı
Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı
Makatta İltihap
Diş Kökü İltihabı
Parmakta İltihap
Gebelikte İltihap
Tırnak Batması İltihap
Bebeklerde Kulak İltihabı
İltihap Hamile Kalmayı Engellermi
Dil İltihabı
Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir
Doğal İltihap Kurutucu
Kana İltihap Karışması
Böbrek İltihabı
Boğaz İltihabı
Ameliyat Sonrası İltihap
İdrar Yolu İltihabı
Beyin İltihabı
Bademcik İltihabı
Mide İltihabı
Diş İltihabı
Kanda İltihap
İltihap Çeşitleri
Kemik İltihabı
Tüm Sayfalar >>

Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer

Dış kulak iltihabı nasıl geçer, dış kulak iltihabı kulak kanalında ağrı ve şişlik ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. İşitme güçlüğü, kızarıklık, kulağa temas edildiğinde ağrının artması, iltihaba bağlı kötü koku, boğaz şişmesi dış kulak iltihabının diğer belirtileri arasındadır. Dış kulak iltihabının erken tedavi edilmesi oluşan iltihabın kronikleşmesini önlemek için önemli rol oynar. Dış kulak iltihabı çocuklarda yetişkinlere oranla daha fazla gelişir. İltihap genellikle antibiyotik tedavisi ile geçer. 

Dış Kulak İltihabının Belirtileri

  • Geçici işitme kaybı
  • Kulaktan akan sıvı
  • Şişlik
  • Kızarıklık
  • Kulağa dokunulduğunda şiddetli ağrı
  • Dış kulakta ağrı

Dış Kulak İltihabı Nedenleri

Dış kulak iltihabı her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Başlıca nedenlerinden biri hijyeni sağlanmamış havuz suyudur. Kirli su kulağa temas ettiğinde kulak içinde sıkışarak iltihaba yol açabilmektedir. Yine duş yaparken kulağa su kaçırmak iltihap nedenleri arasındadır. Çok nadir olmasa da dış kulak iltihabı genetik olarak da ortaya çıkabilir. Kemik büyümesi, işitme cihazı kullanmak da dış kulak iltihabı nedenleri arasındadır.

Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Dış kulak iltihabına maruz kalan hastaların çoğu kulakta kir biriktiğini düşünür. Bu nedenle de kulak temizleyici ya da başka cisimlerle kulak kanalını açmaya çalışır. Fakat bu davranış oldukça yanlıştır ve kulak zarının delinmesine ve iltihabın daha fazla yayılmasına neden olabilecek bir davranıştır. Kulak iltihabı nedeni ile doktora başvuran hastalarda, uzman doktor iltihabın derinliğini tespit etmek için farklı aletler ile kulağı inceleyebilir. Eğer iltihaplanmanın boyutu çok ciddi değilse antibiyotik içerek kulak damlaları yeterli olur. Fakat iltihap ilerlemiş ise Damla ile beraber ağız yolu ile alınan antibiyotikler reçete edilir. Ağrının şiddetli olduğu vakalarda ağrıyı dindirmek için ağrı kesici özelliği olan ilaçlar tavsiye edilir.

Dış

Tıbbi tedaviye destek amacı ile ve dış kulakta oluşan iltihabın daha çabuk kuruması için bazı önlemlerin alınması gerekir. Örneğin iltihap kuruyana kadar kulak temizleme aleti kullanılmamalı ve banyo sırasında kulağa su kaçmaması için vazelinli pamuk kullanılmalıdır. Evde de doğal yöntemler uygulanarak tıbbi tedaviye destek olunabilir ve rahatsızlığın iyileşme süreci kısaltılabilir.

Dış Kulak İltihabı Evde Nasıl Geçirilir?

Elma Sirkesi: Kulak iltihabı mantar nedeni ile oluşmuşsa iltihabı geçirmek için elma sirkesi kullanılabilir. 1 yemek kaşığı elma sirkesi 1 yemek kaşığı saf su ile karıştırılır. Temiz bir pamuk karışıma batırılarak kulak tıkacı olarak kullanılır. Tıkaç kulakta 5 dakika bekletildikten sonra alınarak kulak üzerine yatılır. Bu sayede sıvı kulaktan kolaylıkla akacaktır.

Zeytinyağı: Zeytinyağı hafif ısıtılarak kulağa birkaç damla damlatılırsa yağ kulaklarda oluşan kirin yumuşamasını sağlayarak kolaylıkla atılmasına yardımcı olur.

Sarımsak: Sarımsağın antibiyotik etkisinden kulak iltihabı için de yararlanılabilir. Yarım tatlı kaşığı hardal yağına 2 diş sarımsak ilave edilerek hafif ısıtılır. Yağ soğuduktan sonra sarımsak içinde alınır ve yumuşayan sarımsağın suyu sorunlu kulağa sıkılır. İltihap geçene kadar günde 3 defa uygulanabilir.

Fesleğen: Fesleğen yine antibiyotik etkisi olan doğal reçetelerden diridir. 5 tane fesleğen yaprağı sıkılarak öz suyu çıkarılır. Elde edilen su kulağın dış kısmına sürülür.

Yayınlanma Tarihi : 28.1.2015 20:36:25

Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer Yorumları ve Tartışma Forumları  
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik
 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer

mehmet

Cevap vermeyecekseniz yorum bölümünü neden açtınız ? Cevabı geçtim yorum yayınlanmamış bile.

2016-06-22

Kullanıcı oyu: 4,5

mehmet

bendeki iltihap ilk başta yanağımın kulağa yakın olan bölgesindeydi 1 gün sonra dış kulağa geçti.Doktora gitti.cycladol,novosef ve parol yazdı.Bu ilaçlara ek olarak iltihabı gidermek için ne yapabilirim

2016-06-21

Kullanıcı oyu: 4,5

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

iltihap, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Kasım - 2017