iltihap.gen.tr https://www.iltihap.gen.tr İltihap, İltihap Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, iltihap.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Fri, 10 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 İltihap https://www.iltihap.gen.tr/iltihap.html Wed, 07 Nov 2018 14:40:04 +0000 İltihap pek çok farklı hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilen ve tıp dilinde enflamasyon olarak bilinen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum canlı dokuya zarar veren çok sayıda etkene bağl İltihap pek çok farklı hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabilen ve tıp dilinde enflamasyon olarak bilinen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum canlı dokuya zarar veren çok sayıda etkene bağlı olarak ortaya çıkabilen bir sonuçtur ve hücresel, sıvısal ve damarsal olmak üzere üç farklı düzeyde ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir. Sadece bir kızarıklık görmeniz enflamasyon olduğu anlamına gelmez. Enflamasyon olduğunu söyleyebilmek için 5 farklı semptonun görülmesi gerekir ve bu semptonları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Ateş
 • Şişkinlik
 • Kızarıklık
 • Ağrı
 • İşlevsel bozukluk

Pek çok farklı hastalığın seyri sırasında iltihap ile karşılaşabilmek mümkün olduğundan dolayı, sadece bu enflamasyon üzerinden yola çıkılarak bir hastalığın varlığından söz edilmesi pek mümkün değildir.

İltihap Tedavisi

En yaygın olarak enflamasyon konusunda uygulanan tedavi türü ilaç tedavisidir. Ancak bu rahatsızlık büyük bir çoğunlukla başka bir rahatsızlığın seyri sırasında meydana geldiğinden dolayı bu durumun tam tedavisi için sebep olan hastalığın belirlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir. Enflamasyon tedavisinde hastaların dinlenmesi ve enflamasyon bulunan bölge ile fazla haşır neşir olup burayı kaşımak, sürekli dokunmak gibi faaliyetlerde bulunmamak gerekiyor. Özellikle de doktora başvurmadan evvel bu bölgeyi sıkarak varsa içerisindeki sıvıyı boşaltmaya çalışmak tehlikeli sonuçların ortaya çıkmasına da zemin hazırlayabiliyor.

İlaç tedavisinin yanı sıra bazı durumlarda tedavi için uygulanan yöntemlerden biri olarak karşımıza cerrahi müdahalenin çıktığını görebilmek de mümkündür. Eğer bu bölgede başka tedavi uygulamalarından sonuç alınamıyorsa cerrahi yönteme başvurulması ve kısa sürede burada oluşan enflamasyonun vücuttan atılması söz konusu olabilir.

İltihap

İltihap Türleri

Genel olarak akut ve kronik olarak ikiye ayrıldığını görebilmek mümkün olsa da farklı adlar altında çeşitli türlere sahip olduğu görülen enflamasyon türlerini şu şekilde sıralayabiliyoruz:

- Akut iltihap: Hızla başlayıp ilerleyen ve kısa sürede şekillenen enflamasyon çeşididir.

- Kronik iltihap: Akut çeşidinden farklı olarak kronik türün çok daha uzun sürede geliştiğini ve biçim kazandığını görebilmek mümkündür. Hatta bu sürenin 3-4 haftadan başlayarak çok daha uzun yıllar sürebildiğini görebilmek mümkündür. Bu türün akut olan çeşide göre daha az ağrıya neden olduğunu görebilmek mümkündür.

- Eksudatif iltihap: Daha çok şişkinlikle ortaya çıkan türdür. Halk arasında bilinen adı ile su toplanmasıdır.

- Alteratif iltihap: Doku kaybına yol açan tehlikeli bir tür olarak karşımıza çıkar ve Nekroza kadar ilerleyebildiğini görebilmek mümkündür.

- Proliferatif iltihap: Dışarıdan gelen cisimlere karşı gelen ve vücudun kabul etmediği cisimler sebebi ile ortaya çıkan bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta tüberküloz gibi rahatsızlıklar sebebi ile de ortaya çıkabilmektedir.

]]>
Kuyruk Sokumunda İltihap https://www.iltihap.gen.tr/kuyruk-sokumunda-iltihap.html Thu, 08 Nov 2018 00:30:35 +0000 Kuyruk sokumunda iltihap, oluşma nedeni genellikle kıl dönmesine bağlı olarak gelişmektedir. Kuyruk sokumu vücudun tüm yükünü taşımaya elverişli bir yapı olduğundan ezilme veya ağırlık taşımaya bağlı ağrı olu Kuyruk sokumunda iltihap, oluşma nedeni genellikle kıl dönmesine bağlı olarak gelişmektedir. Kuyruk sokumu vücudun tüm yükünü taşımaya elverişli bir yapı olduğundan ezilme veya ağırlık taşımaya bağlı ağrı oluşmaz. Şayet kuyruk sokumunda bir ağrı hissedilirse burada bir hastalık beliriyor anlamına gelmektedir. Bazı durumlarda kuyruk sokumunda iltihaplanma meydana gelebilir. Bu iltihaplanmanın sebebi yüksek olasılıkla kıl dönmesine bağlı olarak gerçekleşmektedir.


Kuyruk Sokumunda İltihaplanmanın Belirtileri

Kuyruk sokumunda beliren iltihaplanmanın belirtileri, bu hastalığın ciddiyetine ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Hastalığın ilk evresinde tek bir delikten küçük ve hafif bir akıntının olduğu gözlemlenir. Akut ataklar sırasında ise bölgede şiddetli ağrı, kızarıklık ve şişkinlik meydana gelir. Bu durumda kuyruk sokumunda sertlik hissi duyulur ve iç çamaşırda kanlı leke ve pis koku görülür. İltihaplanmanın zamanında ve uygun yöntemlerle tedavi edilmediği durumlarda sürekli tekrarlayan ataklar sayesinde fistül, yani delik sayısı artarak genişler. Bu durumda iltihaplar cilt altında yeni yollar oluşturarak ilerler ve oldukça büyük sahalara yayılır. Bazı durumlarda kuyruk sokumu iltihaplanmasında ateş, bulantı, kusma, terleme ve titreme gibi tüm vücudun bu iltihaplanmadan etkilendiğini gösteren belirtiler görülebilir.


Kuyruk Sokumunda İltihaplanmanın Sebepleri

 • Kuyruk sokumundaki kılların deri altına gömülmesiyle kuyruksokumunda iltihaplanma görülür.
 • Kötü hijyen koşulları
 • Şişmanlık
 • Uzun süre oturarak iş yapılması

Kuyruk Sokumunda İltihaplanmanın Tedavisi

Kuyruk sokumu iltihaplanmasının kesin çözümü cerrahi müdahale olmasına rağmen hastanın hangi aşamada doktora başvurduğu önemlidir. Özellikle bu hastalıkta hijyen son derece önemli olduğu için bölgenin temiz ve kuru tutulması gerekmektedir. Hasta doktora başvurduğunda kuyruk sokumunda akut iltihap birikimi mevcutsa ilk yapılacak uygulama iltihabın boşaltılması olmalıdır. Apse boşaltmanın ardından hastaya etkili antibiyotikler ve ağrı kesiciler verilir. Cerrah kontrolünde antibiyotik kullanımının ardından doktorun uygun gördüğü sürede ameliyat edilir.
Kuyruk Sokumunda İltihap
Hastalık kronik hale gelmişse cerrahi müdahale kaçınılmaz olmaktadır. Hastalığın erken devresinde yapılan ameliyatlar daha kolay olmaktadır. İlerlemiş dönemde veya daha önce ameliyat olmuş faka nüks etmiş hastalarda ameliyat daha komplike olmaktadır. Bu nedenle iltihaplanmanın başladığı erken dönemde bir genel cerrahi uzmanına başvurmak gerekmektedir.

]]>
Çocuklarda Diş Eti İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/cocuklarda-dis-eti-iltihabi.html Thu, 08 Nov 2018 16:01:40 +0000 Çocuklarda Diş Eti İltihabı gingivitis olarak adlandırılan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de kronik türünün çocuklarda oldukça yaygın olarak rastlanılan bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz Çocuklarda Diş Eti İltihabı gingivitis olarak adlandırılan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de kronik türünün çocuklarda oldukça yaygın olarak rastlanılan bir rahatsızlık olduğunu söyleyebiliriz. Dişlerini düzenli şekilde fırçalama alışkanlığı edinmemiş olan çocuklarda bakteri plağının dişlere yapışması ile temizlenmemesi diş taşı oluşumuna kadar gitmektedir.

Bu bakteri plaklarının ve diş taşlarının temizlenmemesi diş etinde çeşitli rahatsızlıklara yol açabildiği gibi çocukların genel sağlığını da olumsuz etkileyebilmektedir. Bu oluşumların agresif bir yapıya dönüşmesi ise ileride ergenlik dönemine yakın dönemlerde diş eti dokularını tehdit etmeye başlayacaktır.


Çocuklarda Diş Eti İltihabı Belirtileri
 • Diş etinde şişlik
 • Diş etinde kızarma
 • Fırçalama esnasında kanama
 • Ağız kokusu

Çocuklarda Diş Eti İltihabı Tedavisi


Gingivitis olarak bilinen rahatsızlığın tedavisi için ilk olarak diş hekimlerinin gösterdiği biçimde düzenli olarak dişlerin fırçalanması, diş ipi ya da ara yüz fırçasının kullanılması gerekmektedir. Bu şekilde diş bakımının yapılmaması sorunun çözülememesine neden olacaktır. Bu durum ileride ciddi periodental sorunlar yaşanmasına da neden olabilmektedir. 

Çocuklarda Diş Eti İltihabı
Daha sonra detertraj denilen tedavinin uygulanması gerekmektedir. Bu tedavide diş hekimin plak ve diş taşlarını temizlediği ve hijyen eğitimi verdiği görülmektedir. Bu tedaviden sonra ise çocuğun takibe alındığı görülmektedir. Çocukların diş sağlığı konusunda daha küçük yaşlarda bilgilendirilmesi ve diş fırçası ile diş ipi kullanımını küçük yaşlarda öğrenmesi büyük bir öneme sahiptir. 
]]>
İltihap Kurutucu https://www.iltihap.gen.tr/iltihap-kurutucu.html Thu, 08 Nov 2018 19:56:08 +0000 İltihap kurutucu terimi tıbbi karşılığı olan bir manaya gelmektedir. Aslında "yanma" kelimesinden türeyerek anlam kazanan iltihap latince kökenli bir kelimedir. Türkçe karşılığı olarak vücudun bir bölgesinde oluşa İltihap kurutucu terimi tıbbi karşılığı olan bir manaya gelmektedir. Aslında "yanma" kelimesinden türeyerek anlam kazanan iltihap latince kökenli bir kelimedir. Türkçe karşılığı olarak vücudun bir bölgesinde oluşan şişkinlik, kızarıklık olması ve ısının artarak yanma hissi gibi etkilerdir. İnsan vücudunun savunma mekanizmasının harekete geçtiğini gösteren ilk tepkidir. İltihap kurutucu demek iltihabın meydana gelmesine neden olan etkenleri ortadan kaldırarak dokuların önceden oldukları gibi normal hallerine dönmelerini sağlayan kimyasal etkiler demektir. İltihap kurutucular bitkisel kaynaklı ilaçlar yada kimyasallar içeren tıbbi ilaçlar olarak sınıflandırılmaktadır.

İltihaplanmalara neden olan etkenler ve iltihabı temizleyen bitkiler

İnsan vücudunda iltihap oluşumunu tetikleyen birçok etken vardır. Bazı durumlarda kalıtımsal olarak da oluşabilmektedir. Bakteri, virüs ve parazit gibi mikrobik etkenler haricinde psikolojik stres ve fiziksel stres gibi vücudun savunma sistemini zayıflatan etkiler  iltihaplanmalara yol açmaktadır. Savunma sisteminin zayıflaması yada iltihabın oluşmasına yol açan etkilerle savaşamaması neden olmaktadır. Harici olarak meydana gelen zedelenme vücudun dış kısmında ise eczanelerden temin edilebilecek iltihap kurutucu ilaçların kullanılması söz konusu olur.  Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkiler şunlardır;

 • Zerdeçal : Yemeklerde sık sık kullanılan bu bitki genel olarak tüm inflamasyon sorunlarına karşı tedavi edici olarak kullanılır. Zerdeçalın düzenli bir şekilde kullanılması ile eklemlerde meydana gelmiş olan iltihaplanmaların geçtiği saptanmıştır.
 • Zencefil : Ağrı kesici ve iltihap kurutucu özelliği olan bu bitkinin etkilerini gösterebilmesi için günlük olarak kullanılması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta kullanılan başka ilaçlar var ise doktora danışarak kullanılmalıdır.
 • Sarımsak : İltihaplanmalara karşı oldukça etkili olan sarımsak kullanımı neden olduğu koku nedeniyle sınırlandırılmaktadır. Ama çok güçlü bir antibakteriyel olan sarımsağın bu yan etkilerinden kurtulmak için sarımsağı cacık şeklinde tüketilmelidir. Yada maydanoz ve limon ile birlikte tüketilebilir.
 • Adaçayı : Adaçayı hazırlanarak gün içinde üç kez gargara yapıldığı zaman bademciklerdeki iltihaplanmalara karşı oldukça etkilidir.
 • Kekik : Tıpkı ada çayında olduğu gibi güçlü bir iltihap kurutucu bitkidir. Gündelik olarak kullanımı gerekir.
 • Çörek otu : Çörek otunun birçok faydasının olduğu bilinmektedir. Tüm faydalarının yanında iltihap kurutucu özelliği bulunmaktadır.
İnflamasyon ve buna bağlı oluşabilen sağlık sorunları

İltihap Kurutucu
İnflamasyon, iltihap oluşumunu ve bu etkilenmeye karşı vücuttaki akyuvar hücreleri ve ilaçlar ile birlikte bakteri yada viral etkilere karşı meydana gelen savunma sürecini ifade eden tıbbi bir terimdir. Vücudun savunma sistemi devreye girdiğinde iltihaplanma olan bölgeye doğru kanın akışı artar. Bunun sonucu olarak o bölgede kızarma meydana gelir ve sıcaklık artışı olmasından dolayı yanma gözlenir. İnflamasyon akut ve kronik olmak üzere iki ana kısımda incelenmektedir. Aralarındaki fark sağlık sorununun geçme süresinden kaynaklanmaktadır. Akut inflamasyonlarda günler yada saatler içinde iltihap etkileri kaybolabilirken kronik iltihaplarda bu süre aylarca yada yıllarca devam edebilmektedir. İnflamasyon romatoid artrit, romatizmal polimiyalji gibi sağlık sorunları inflamasyon sonucunda oluşabilmektedir.
]]>
Sinir Ucu İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/sinir-ucu-iltihabi.html Thu, 08 Nov 2018 23:47:10 +0000 Sinir Ucu İltihabı ; Tıp literatüründe nöropati adıyla anılan bir durumdur. Tıpta nöronların yani sinir hücrelerinin hasar ve zarar görmesiyle adlandırılır. Bu hasar ve zararların sonucunda hastanın vücudunda kızarıklık, Sinir Ucu İltihabı ; Tıp literatüründe nöropati adıyla anılan bir durumdur. Tıpta nöronların yani sinir hücrelerinin hasar ve zarar görmesiyle adlandırılır. Bu hasar ve zararların sonucunda hastanın vücudunda kızarıklık, kaşıntı, ciltte döküntü gibi olaylar görülür. Bu rahatsızlıklara vücudun her kesiminde rastlanabilir. Bütün belirtiler bir anda görülmeyebilir. Vücutta kızarıklık olmasa da diğer belirtiler ortaya çıkabilir. Vücudun bazı bölgelerinde kramp, yanma, uyuşma, karıncalanma gibi olaylar görüldüğü anda akla ilk gelmesi gereken şey sinir hücresi hasarları yani iltihabı olmalıdır.

Vücudumuz iki sinir sisteminden oluşmaktadır. Bu sinir sistemlerinden birisi beyin ve omurilik arasında bulunan merkezi sinir sistemi, diğer sinir sistemi ise merkezi sinir sistemini kaslara, cilde ve organlara bağlayan periferik sinir sistemidir. Periferik sinir sisteminin vücuttaki görevi beyin ile damarlar, organlar, deri ve kaslar arasındaki köprü olma ilişkisidir. Beynin verdiği komutları vücuda motor sinirleri iletir ve beyine yollanacak olan bilgiler duyum sinirleri sayesiyle geri bildirilir. Beyinde bulunan beyin sapı ile omurilik üzerinde bulunan hissiyat, kuvvet ve otonomik sinir hücrelerinin yapısında bulunan bozukluk periferik sinir ucu iltihabı olarak adlandırılır. Bu bölgede bulunan sinir uçları hücreleri hep beraber  etkilenebileceği gibi, tek tekte etkilenebilirler. 


Sinir ucu iltihabı hastalığına birçok şey neden olabilir. Bu nedenlerden belkide en yaygın halde olanı ve en etkilisi şeker hastalıklarıdır. Şeker hastalarının aldıkları şeker dozunu ayarlayamamaları sinir ucu iltihabına neden olabilir. Sinir ucu hastalığı vücuttaki sinirleri ve sinir hücrelerini etkilediği gibi cildi ve bütün organları olumsuz yönde etkileyebilir. Sinir ucu iltihabına neden olan diğer rahatsızlıklar damar sertliğine sebebiyet veren böbrek yetmezliği veya hiper tansiyon olarak da örneklendirilebilir. Sinir ucu iltihabı sonradan oluşabilen bir rahatsızlık olsa da kalıtsal da olabilir. Kalıtsal sinir ucu iltihabı doğum öncesinde yapılan tarama testleriyle belirlenebilir.

Sinir Ucu İltihabına Neden Olan Etkenler
 • Alkol bağımlılığı
 • Kurşun zehirlenmesi
 • İlaçlar
 • Uçucu endüstriyel ajanlar
 • Kurşun, cıva, arsenik gibi ağır metallere maruz kalma
 • Yapıştırıcı madde solunumu
 • Toksit maddelere maruz kalma
 • HIV enfeksiyonu
 • Sifiliz
 • Difteri
 • AIDS
 • Böbrek yetmezliği
 • Karaciğer yetmezliği
 • Kanser
 • Tiroit Tembelliği
 • Vitamin eksiklikler
 • Metabolik bozukluklar
Sinir Ucu İltihabıSinir Ucu İltihabına Neden Olabilecek İlaçlar

Sinir ucu iltihaplanmasına sebep olabilecek bir çok ilaç vardır. Bu ilaçlara kemoterapi için kullanılan ilaçlar, antibiyotikler, AIDS ilaçları, deri rahatsızlıkları için kullanılan dapsone, kolesterol düşürücüler, hipertansiyon ilaçları, kalp ritmi ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar, arsenik ve fenitoin gibi ilaçlar sayılabilir. Alınan ilaçların hepsi hekim nezdinde olmalı ve yan etkileri bu sinir ucu iltihabı hastalığını gösteriyorsa hekime başvurulmalıdır.

Sinir Ucu İltihabı Belirtileri

Sinir ucu iltihabı bir anda ortaya çıkabildiği gibi uzun yıllarda sürebilen bir hastalıktır. Uzun yıllar devam ettiğinde ilerleme kaydedebilir ve vücudun sinir sistemini iflas ettirebilir. İlk başlarda kendini uyuşukluk, vücutta dirençsizlik ve şiddetli sinir hücresi ağrılarıyla belli eder. Kol ve bacakların güçsüzleşmesi, dirençsiz kalması motor sinirlerinin hasar ve zarar gördüğünü belirtir. Koşma ve yürüme esnasında ayaklarda zorlanma hissi, kas krampları, çabuk yorulma hissi ve titremeler görülebilir. Diğer bir uzuv olan kollarda ise kendisini kollarda ağırlık hissi, güçsüzlük, parmak uçlarında uyuşukluk olarak gösterebilir. Kulağa ulaşan duyma]]> 20 Lik Diş İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/20-lik-dis-iltihabi.html Fri, 09 Nov 2018 06:27:53 +0000 20 lik diş iltihabı; bahsi geçen dişlerin enfeksiyon kapmasına verilen isimdir. Dişte oluşan ağrılar iltihaplanmanın şiddetine göre şekillenmektedir. Bazen dişte oluşan iltihaplanmalar büyük ağrılara sebep olurken bazen de 20 lik diş iltihabı; bahsi geçen dişlerin enfeksiyon kapmasına verilen isimdir. Dişte oluşan ağrılar iltihaplanmanın şiddetine göre şekillenmektedir. Bazen dişte oluşan iltihaplanmalar büyük ağrılara sebep olurken bazen de ağrılar görülmemektedir. Dişe yapılması gereken bakım ve yine hekim kontrollerinin düzenli olarak yapılmaması dişte iltihap oluşumuna neden olmaktadır. Dişin aralarında ve diş etinde oluşan bakterilerin kimyasal madde salgılanması sonucunda diş çürümesi ve dişlerin çevrelerinde iltihaplanma görülmektedir. 20 lik dişlerin problem olmasının genel sebebi genetik olarak bu dişlere ihtiyaç kalmamasından kaynaklanmaktadır. Çenenin küçülmesi 20 lik dişlerin kendilerine yer bulamamasından dolayı diğer dişlerin çıktığı gibi çıkamamaktadır. Kendine yer bulamadığı için 20 lik diş diğer dişlere baskı yaparak onların çarpık çıkmasına neden olmaktadır. Yine 20 lik dişlerin çok geride olmaları ve 20 lik dişin etrafında olan diş etlerinin anatomik yapılarının normal olmaması nedeniyle de kolayca iltihap kapmaktadır. 

20 lik dişlerin tam gömülü olması genel olarak sorun yaratmaz. Ancak yine de röntgen ile takip edilmesi gereken bir durumdur. 20 lik dişlerin tam gömülü olması öndeki dişe baskı yapmayacağı anlamına gelmez. Bu dişler tam gömülü olsalar da önünde bulunan dişin köküne baskı yapabilir ve bu dişlere zarar vererek çevrelerinde kistik oluşumlara neden olabilmektedirler. Bunlara sebep olan 20 lik dişler cerrahi müdahale ile alınmalıdır. En sorun yaratan diş 20 lik dişlerdir. Tam çıkmadıkları kısmen çıktıkları için bu dişlerin üzerinde bulunan diş eti parçası zaman içinde arasına yemek artıklarının kaçması ve bakterilerin üremesi nedeniyle iltihaplanmalara neden olmaktadır. 20 lik dişin etrafında bulunan diş etinin iltihaplanması sonucunda; şişlik, ağrı ve apse oluşumu görülmektedir. Bunlar çürük için de uygun ortam sağlamalarına neden olmaktadır. Bu durumda 20 lik dişlere mutlaka cerrahi müdahale uygulanmalı ve dişler çıkarılmalıdır. 

20 Lik Diş İltihabı
20 lik Diş iltihabı veya Apsenin Belirtileri:
 • Kendiliğinden oluşan ağrı ya da üzerine basılınca oluşan ağrı,
 • Ağız içerisinde ya da yüzde oluşan şişik,
 • Kızarıklık,
 • Çene altında bulunan lenf bezlerinin şişmesi, 
 • Yutkunmada zoruluk çekme, 
 • Ağzın kapatılamaması veya kapatılmaya çalışınca 20 lik yaş üzerinde bulunan diş etinin ısırılması ve burada baskı oluşturması,
 • Ağız kokusu ve ağızda kötü tat oluşumu,
 • Çok sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet,
 • Baş ağrısı.

20 lik Diş İltihapları Neden Çok Sık Görülür

20 lik yaş iltihaplanması ve tedavisi oldukça zor tedavilerden biridir. Bu hasta için zor, aynı zamanda rahatsız eden bir durumdur. Bu durum aynı şekilde doktoru da rahatsız eden bir durumdur. Bu durumun çok sık görülmesinin nedeni ise 20 lik dişlerin çok çabuk çürümelerinden kaynaklanmaktadır. 

20 lik Diş Neden Kolay Çürür

20 lik diş çene kemiği üzerinde bulunur ve kendisine yeterli yer bulamayan diş gömülü kalır. Gömülü kalan bu dişin etrafında yuva bulunur ve yemek artıkları bakteriler bu yuvaya birikerek burada sorun yaratırlar. Yuvada biriken yemek artıkları diş fırçalarının kolaylıkla ulaşamadığı yerlerde oldukları için istenildiği şekilde temizlenemez ve çürüklerin oluşumu için uygun bir ortam hazırlanmış olur. 

20 lik Diş İltihaplanmaları İçin Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır

bunun için en iyi önlem olarak düzenli bir bakım ve belirli periyotlarla diş hekimi kontrollerine gidilmelidir. Gerekli olan diş bakımı ve kontrollerin yapılmasına rağmen hala ağızda çürük mevcut ise bunun için en kısa zamanda önlem alınmalı ve tedavisi hemen yaptırılmalıdır. 
<]]>
Diş Eti İltihabı Bitkisel Çözüm https://www.iltihap.gen.tr/dis-eti-iltihabi-bitkisel-cozum.html Fri, 09 Nov 2018 16:05:52 +0000 Diş eti iltihabı bitkisel çözüm, Diş eti iltihabı dişlerde kızarıklık ve şişerek dişin şeklinin bozulması ile ortaya çıkan bir sorundur. İltihaplanan diş etleri kanamaya meyilli olur. Sorun ilerledikçe piyore Diş eti iltihabı bitkisel çözüm, Diş eti iltihabı dişlerde kızarıklık ve şişerek dişin şeklinin bozulması ile ortaya çıkan bir sorundur. İltihaplanan diş etleri kanamaya meyilli olur. Sorun ilerledikçe piyore olarak adlandırılan diş eti dokularında hasara yol açar. 35 yaşını geçmiş kişilerin çoğunda diş eti sorunları ile karşılaşılmaktadır. Diş ipi kullanmayanlar, diş temizliğine dikkat etmeyenler diş eti hastalıkları yönünden riskli gruplardır.

Diş Eti İltihabına Bitkisel Çözüm

Papatya: Papatya diş etinde oluşan iltihaplanmaya iyi gelen bir bitkidir. Papatya diş eti iltihabına karşı gargara şeklinde kullanıldığında faydalı olur. Papatya yalnızca diş eti iltihabı olduğu zaman değil diş eti iltihabından korunmak için de kullanılabilir. Çeyrek litre kaynar suya 3 çay kaşığı kadar papatya eklenerek 10 dakika demlenir. Ardından süzülerek yemeklerin ardından gargara suyu olarak kullanılır.

Ekinezya: Birçok hastalığa karşı şifa dağıtan ekinezya diş eti iltihabına karşı da faydalıdır. Ekinezyanın bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. Ekinezya ağız çalkalama suyuna 10 damla eklenerek gargara suyu olarak kullanılır.

Meyan Kökü: Meyan kökü diş eti iltihabına ve diş çürüklerine karşı iyi gelen bir bitkidir. Ayrıca plak oluşumunu engelleyici etkisi vardır. Gün içinde 2-3 fincan kullanıldığında yeterli olur. Aşırı tüketimi uyuşukluk, baş ağrısı, yüksek tansiyon ve su tutulması gibi problemlere yol açabilir.

Adaçayı: Avrupa da adaçayı yaprakları dişetlerini ovmak için kullanılmaktadır. Adaçayı içeriği ile diş etlerinde biriken kanı durdurucu bir etkiye sahiptir. Diğer tüm bitkilerde olduğu gibi adaçayı da makul ölçülerde kullanılmalıdır. Aşırı kullanımı spazm oluşumuna yol açabilir.

Çay: Çayın da kan durdurucu bir özelliği vardır. Bu sayede diş eti iltihabına ve diş etlerinde oluşan bakterilere karşı faydalı olur.

Diş Eti İltihabı Bitkisel Çözüm

Nane: Diş eti iltihabını engellemek ve korunmak için kullanılacak en ideal bitkilerden biridir. Taze nane yaprakları diş eti iltihabına neden olan bakterilere karşı savaşır. Nane çay şeklinde de hazırlanarak diş eti iltihabı için kullanılabilir. 1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı kuru nane eklenerek 5 dakika dinlendirilir. Ardından süzülerek elde edilen su gargara suyu ya da çay olarak içilebilir.

Isırgan Otu: Isırgan otu çayı antibakteriyal bir etkiye sahiptir. Isırgan otu içeren gargaralar ve diş macunları diş eti iltihabına karşı etkilidir. Bu tür ürünler dişlerde plak oluşumunu da önler.

Su Teresi: Çin'de diş eti hastalıklarına karşı su teresi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Su teresi çiğnenerek diş eti iltihaplarına karşı kullanılabilir.

Sığır Dili Otu: Sığır dili otu yakılarak elde edilen külü diş etine sürülür. Diş etlerinde oluşan şişliğe karşı iyi gelir.

Zambak Soğanı: 4 gram kadar taze zambak soğan 1 su bardağı kaynar suya eklenip 10 dakika dinlendirilir. Günde 1 su bardağı olacak şekilde tüketilir.

Şap Ve Sirke: Aynı ölçülerde şap ve sirke kaynatılır. Karışım gargara suyu olarak diş eti iltihabına karşı kullanılır.

]]>
Penisten İltihap Gelmesi https://www.iltihap.gen.tr/penisten-iltihap-gelmesi.html Sat, 10 Nov 2018 15:36:49 +0000 Penisten iltihap gelmesi, erkeklerde peniste görülen akıntı genellikle cinsel birliktelik ile ortaya çıkabilecek bir hastalığın habercisi olabilir. Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğu için cinsel Penisten iltihap gelmesi, erkeklerde peniste görülen akıntı genellikle cinsel birliktelik ile ortaya çıkabilecek bir hastalığın habercisi olabilir. Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğu için cinsel birliktelikten 1 hafta sonra kendini belli etmeye başlar. Özellikle bel soğukluğu yani gonore peniste akıntıya neden olan bir rahatsızlıktır. Klamidya enfeksiyonu da yine penisten iltihap gelmesine yol açabilecek hastalıktır. Klamidya bakterisi erkeğe bulaştıktan 7-21 gün içinde şikayetler ortaya çıkmaya başlar.

Fakat klamidya enfeksiyonu çoğu zaman her hangi bir şikayete neden olamadan seyredebilir ve dolayısı ile hastalığın nereden bulaştığı belirlenemeyebilir. Klamidya enfeksiyonu bulaştıktan sonra tam anlamı ile tedavie dilmelidir. Hastalık tedavi edilmezse bulaşıcılık devamlılığını koruyabilir. Bel soğukluğu ile belirtileri çok benzediği için çoğu zaman bel soğukluğu ile karıştırılabilmektedir. Şayet bel soğukluğu teşhisi koyulmuş ve tedaviye başlanmasına rağmen olumlu sonuç alınamamışsa klamidya enfeksiyonu düşünülmelidir.

Penisten İltihap Gelmesine Neden Olabilecek Bel Soğukluğunun Belirtileri

Başlangıçta peniste hafif bir yanma hissi oluşabilir. Gün geçtikçe hastalığın boyutu şiddetlenir ve peniste sarı renkte akıntı oluşur. Akıntının oluştuğu yerde kızarıklık ve şişme meydana gelir. Hastalık zamanında tedavi edilmezse meni yolları iltihaplanarak kısırlık problemine yol açabilir. Bel soğukluğu nedeni ile sürekli idrar yapma hissi oluşur. Fakat idrar çok az olur. Bazen bel soğukluğu her hangi bir belirtiye yol açmadan seyredebilir.

Penisten İltihap Gelmesi

Penisten İltihap Gelmesine Neden Olan Klamidya Enfeksiyonun Belirtileri

 • İdrar yaparken ağrı ve yanma hissi
 • Penisten akıntı gelmesi
 • İdrar yolunun penis ile birleştiği yerde kızarıklık ve şişlik

Klamidya enfeksiyonunun tanısı için penisten gelen akıntıdan alınarak laboratuvara gönderilir. Akıntı incelenerek tanı konulabilir. Hastaya genellikle antibiyotik tedavi uygulanır ve bu tedavi ile hastalık genellikle kontrol altına alınır. Tedavide eş tedavisi uygun görülmektedir. Enfeksiyon tedavi edilmezse iltihap sperm yollarına kadar ulaşarak ve tıkanıklığa yol açarak kısırlık yaşanabilir. Enfeksiyondan korunmak için cinsel birliktelik anında kondom kullanımı tavsiye edilmekte ve tek eşli bir cinsel yaşan önerilmektedir.

]]>
Deri İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/deri-iltihabi.html Sun, 11 Nov 2018 14:22:46 +0000 Deri iltihabı, deri vücudu sarmalayan ve dış etkenlerden koruyan bir savunma hattıdır. Deri, bakteri, mantar ve virüs nedeni ile oluşabilecek birçok hastalığa karşı koruyucu bir görev yapmaktadır. Deri enfeksiyonlar Deri iltihabı, deri vücudu sarmalayan ve dış etkenlerden koruyan bir savunma hattıdır. Deri, bakteri, mantar ve virüs nedeni ile oluşabilecek birçok hastalığa karşı koruyucu bir görev yapmaktadır. Deri enfeksiyonları toplumda oldukça yaygın bir şekilde görülmektedir. Deri iltihabı pek çok hastalık nedeni ile oluşabilir. Bu hastalıkların bazılarından kısaca bahsederek deri iltihabının nedenlerine hep birlikte göz atalım.

İmpetigo: Kollarda, bacaklarda ve yüzde sarı, gri ve kaşıntılı yaralar meydana gelir. Oldukça sık rastlanan bir deri hastalığıdır. Dermatit gibi bir cilt hastalığı ile beraber de oluşum gösterebilir. Enfeksiyon başlangıçta kızartı şeklinde başlayarak sivilce gelişir. Sivilce patlayarak en geç 2 gün içinde sızıntı başlar. Yara genişleyebilir ve iltihabın bulaşıcı özelliği vardır. İltihaba yol açan bakteri kana bulaşarak özellikle çocuklarda böbrek hastalığına neden olabilir. Oluşan enfeksiyon ufak ve tek bir yerle sınırlı ise lokal ilaç tedavisi uygun görülür. Enfeksiyon daha yaygın ise ağız yolu ile antibiyotik tedavisine başlanır. Tedavi süreci oldukça yavaştır, fakat iyileşme oranı çok yüksektir.

Folikülit: Halk arasında sivilce olarak bilinen folikülit, kıl folikülleri etrafında oluşan beyaz uçlu sivilcelerdir. Kıl keselerinde meydana gelen yüzeysel bir enfeksiyon olarak tanımlanabilir. Yine çok yaygın bir şekilde görülen deri iltihapları arasındadır. Enfeksiyon hafifse lokal antibiyotik tedavisi yeterli olur. Ancak enfeksiyon yayılmışsa ağız yolu ile antibiyotik tedavisi ve sıcak su kompresi uygun görülür.

Yılancık Ve Selülit: bacaklarda, kollarda ce yüzde görülebilen bir deri iltihabıdır. Oluştuğu bölgede şişlik,  kızartı ve yanma hissi oluşabilir. Selülit ciltte bağ dokusunda meydana gelen bakterilerin yol açtığı bir enfeksiyon çeşididir. Yılancık, enfekte olmuş alanlarda parlak ve sınırları belirgin ağır bir atreotokok selülit türüdür. Tedavisi için ağız yolu ile antibiyotik önerilerek, iltihap oluşan bölgenin yüksekte tutulması ve sıcak kompres uygulanması faydalı olur.

Deri İltihabı

Zona: Vücutta her hangi bir bölgede ya da yüzün bir tarafında yanma, kızartı ve ağrılı bir deri hastalığıdır. Yaralar ufak ve su dolu kabarcıklar şeklinde oluşur. Su çiçeğine yol açan virüsün neden olduğu bir iltihap türüdür. Su çiçeği geçirmiş kişilerde virüs yıllarca sinir hücreleri arasında saklanabilir ve vücudun zayıf düştüğü bir anda tekrar ortaya çıkabilir. Hastalığın normal seyri tıbbi tedavi ile kontrol altına alınamaz. Fakat ıslak ve serin kompreslerle hasta rahatlayabilir. Antiviral ilaçlar tavsiye edilebilir.

]]>
Spermde İltihap https://www.iltihap.gen.tr/spermde-iltihap.html Sun, 11 Nov 2018 21:36:10 +0000 Spermde iltihabı, Spermin bazen kanlı ya da kahverengi bir renkte gelmesi ile ya da ağrı hissi ile anlaşılabilen bazı iltihap hastalıklarının belirtisi olabilir. Prostat bezinde oluşan iltihaplar, yaşa bağlı prostat Spermde iltihabı, Spermin bazen kanlı ya da kahverengi bir renkte gelmesi ile ya da ağrı hissi ile anlaşılabilen bazı iltihap hastalıklarının belirtisi olabilir. Prostat bezinde oluşan iltihaplar, yaşa bağlı prostat büyümesi ya da kanser olasılığında spermde kan görülebilir. Bu durum sperm iltihabının bir habercisi de olabilir. Daha çok genç erkeklerde görülen iltihaplanma enfeksiyonun sperm kanalına ve testislere ulaşması ile ortaya çıkar.

Spermde iltihap oluşumu gerçekleşen bir bireyde testiste şişme ve ağrı meydana gelir. Erkeklerde testis iltihabının en yaygın nedeni kabakulak ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Şayet kişi ergenlik döneminde kabakulak geçirmişse kişide %25 sperm iltihabı görülebilir. İltihap oluşum gösterdikten birkaç gün sonra testiste şişme görülür. İltihap nedeni ile iki testiste etkilenmişse sperm üretimi gerçekleşmez ve kısırlık problemi ortaya çıkabilir.

İltihap sadece kabakulağa bağlı ortaya çıkmışsa uygulanan tedavi ağrıyı dindirmek ya da hafifletmek amacı ile gerçekleştirilmektedir. Sperm de iltihap oluşmasının bir diğer nedeni de tüberkülozdur. Tüberküloz sperm kanallarına ve idrar yoluna kadar ulaşarak yine erkekte kısırlığa neden olabilecek bir rahatsızlıktır. İdrar yolu enfeksiyonları da spermde iltihaba yol açabilecek rahatsızlıklar arasındadır. Spermde İltihapCinsel birliktelik anında ağrı, testislerde şişme ve ağrı, menide kan görülmüşse mutlaka vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Doktor şikayetleri dinleyerek o doğrultuda bir inceleme yapacaktır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra soruna yönelik uygun tedavi başlatacaktır.

]]>
Ayakta İltihap https://www.iltihap.gen.tr/ayakta-iltihap.html Mon, 12 Nov 2018 06:46:15 +0000 Ayakta iltihap, yaralanma, ıslak ya da sert zeminde yürüyüş, kir, katran gibi pek çok neden ayak iltihabına yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra alerji ve bağışıklık sistemi de ayak iltihabına neden olan etkenler Ayakta iltihap, yaralanma, ıslak ya da sert zeminde yürüyüş, kir, katran gibi pek çok neden ayak iltihabına yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra alerji ve bağışıklık sistemi de ayak iltihabına neden olan etkenlerdendir. Kızarıklık ile başlayan lezyonlar zamanla sızıntı şeklinde akmaya başlar.

Ayakta iltihaplanma tahriş ve bazı deri hastalıklarına bağlı olarak gerçekleşebilir. Eğer tahrişe bağlı oluşmuşsa kendiliğinden her hangi bir müdahaleye gerek kalmadan geçer. Ancak bazı deri hastalıklarına bağlı gerçekleşmişse mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Ayak iltihabı yanlış ayakkabı seçimi ya da ayakkabı ile uzun saatler boyunca durmak nedeni ile oluşabilir. Ayakta iltihap kızarıklığın yanı sıra ayakta toplanan su ile de kendini belli edebilir. Toplanan su çok ufaksa patlatmaya gerek yoktur. Ancak su toplanması büyükse hijyenik koşullarda patlatılarak sıvının ya da iltihabın dışarı atılması sağlanabilir.

Ayakta iltihap oluşmasının en yaygın nedeni mantar hastalığıdır. Mantar tedavisi uzun süre devam edebilir. Tedavide hastalığı yok etmek için ilaç kullanılır. Tahrişe bağlı gelişen iltihaplar için nemlendirici kremlerin kullanımı uygun olur. Su kabarcığı uzun süredir varsa nedeni bakteriler olabilir. Ayakta İltihap

]]>
İltihaba Ne İyi Gelir https://www.iltihap.gen.tr/iltihaba-ne-iyi-gelir.html Mon, 12 Nov 2018 13:52:10 +0000 İltihaba ne iyi gelir, Sizin de vücudunuzun bir bölümünde iltihap oluştuysa o zaman evinizde hazırlayacağınız ve kullanacağınız bir çok şifalı bitki sayesinde sağlığınıza kavuşacak ve iktihapların kuruduğunu görecek İltihaba ne iyi gelir, Sizin de vücudunuzun bir bölümünde iltihap oluştuysa o zaman evinizde hazırlayacağınız ve kullanacağınız bir çok şifalı bitki sayesinde sağlığınıza kavuşacak ve iktihapların kuruduğunu göreceksiniz. Vücudumuzun birçok bölgesinde oluşacak iltihapların başında, açık bir yara varsa ve bir türlü kapanmıyorsa insan vücudu buna karşı iltihap oluşturacak ve yaranın kapanmasını engellemiş olacaktır. Unutmamanız gereken tek nokta ise, iltihabın insan vücudu için gerekli olduğu ve insan vücudunun savunma sistemlerinden bir tanesi olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Eğer iltihaplı bölge çok ciddiye alınması gerekmektedir. Ve kısa süre içerisinde tedavi edilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir. Aksi takdirde iltihap, çok büyük sorunlara neden olacak ve sizin başınıza büyük sağlık sorunlarının olmasına neden olacaktır.


Vücudunuzun dışında bulunan yaralardan iltihap oluşacağı gibi iç organlarınızda da görünmeyen iltihapların olmasına neden olabilir. Eklem iltihabı, diş iltihabı, mide iltihabı ve diş iltihabı bunlardan sadece bazıları olmaktadır. Sizler de eğer vücudunuzun herhangi bir bölümünde, ağrı ve uyuşukluk hissediyorsanız o zaman mutlaka, doktorunuza başvurmalı ve uygun tedavinin olması için bir an önce tedavi olmanız gerekmektedir. Aktarlardan satın alarak kullanacağınız ve iltihaba karşı çok iyi gelecektir.

İltihaba iyi gelen şifalı bitkiler

Zerdeçal: Oldukça faydalı olan ve insan sağlığına çok iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle karaciğer iltihaplanmasında çok önemli faktörü bulunmaktadır. Karkumin adı verilen antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzun herhangi bir bölümünde oluşan ve sizin sağlığınızı etkileyecek olan iltihaba çok iyi geldiği için sizler de aktardan satın alarak zerdeçal kullanabilirsiniz.


Zencefil:
Uzun yıllar boyunca ve Osmanlı Devletinde birçok hastalığın iyileşmesinde ve iltihap tedavisinde kullanılmaktaydı. Zencefil içerisinde bulunan ve insan vücudunda bulunan iltihapların iyileşmesinde çok büyük etkisi vardır. Boğazınızda bulunan ağrılara çok iyi geleceği gibi bademcik iltihaplarının da bir na önce ortadan kaldıracak ve ağız kokusunu engellemiş olacaktır.

Ceyyen Biberi: Bu bitki diş iltihabı gibi sorunların ortadan kaldıracak ve içerisinde bulunan kapsaisin adı verilen maddenin fazla olması nedeniyle diş hastalıklarını ve diş iltihaplarında antibiyotik özelliği taşıyacak ve çok kısa bir süre içerisinde hemen diş iltihaplarının ortadan kalkmasına neden olacaktır. Unutulmaması gerekiyor ki, diş iltihapları ağız içerisinde çok kötü bir kokunun olmasına neden olacaktır.

Fesleğen
: alternatif tıp içerisinde en çok kullanılan bitkilerden bir tanesi olmaktadır. Birçok hastalığa uzun zamandır iyi geldiği için kullanıldığı bilinmektedir. İnsanların hastalanması bağışıklık sisteminin güçsüzlenmesi ve vücut içerisinde bulunan organlarda oluşacak olan iltihapların azalmasına neden olacaktır. Sizlerde eğer vücudunuzun herhangi bir bölgesinde ağrıı hissediyorsanız içerisinde bulunan Öjenol adı verilen madde sayesinde çok kısa süre içerisinde iltihabın kurumasına neden olacak olan antibiyotik özelliği bulunmaktadır.
İltihaba Ne İyi Gelir
Sarımsak: Sarımsağın birçok hastalığa iyi geldiği ve çok faydası olduğu tıbben kanıtlanmıştır. Sarmısağın faydalarından bir tanesi de insan vücüdunda bulunan ve çok zararlı olan iltihapların çok kısa bir süre içerisinde geçmesini sağlayacaktır. Vücudunuzda herhangi bir iltihap olduğundan şüpheleniyorsanız o zaman mutlaka, sarımsak tüketmelisiniz. Aynı zamanda sarımsak, tansiyon ve kalesterolu dengelediği içinde kullanmanızda herhangi bir sakınca olmayacaktır.

]]>
İltihap Belirtileri https://www.iltihap.gen.tr/iltihap-belirtileri.html Mon, 12 Nov 2018 14:57:54 +0000 İltihap belirtileri değişik ve farklı olmaktadır. İnsan vücudunda birçok organda iltihap meydana gelmektedir. İltihap bir nevi vücudun savunma mekanizması da denilebilir. Bu yüzden iç organlarınızda ya da dış organlarınız İltihap belirtileri değişik ve farklı olmaktadır. İnsan vücudunda birçok organda iltihap meydana gelmektedir. İltihap bir nevi vücudun savunma mekanizması da denilebilir. Bu yüzden iç organlarınızda ya da dış organlarınızda herhangi bir iltihap oluşursa çok kısa süre içerisinde bu iltihabın tedavisi olmalı ve sizi iyileştirecek ilaçları kullanarak iltihabı kurutma yoluna girmeniz gerekmektedir. Vücudumuzda her bünye farklı olarak iltihap meydana gelmektedir. Bazı bünyelerde sıklıkla bademcik iltihabı oluşurken kimi bünyelerde ise mide iltihabı ya da diş iltihabı sıklıkla görülmektedir. Ve bu iltihapların değişik şekillerde iyileşme yöntemi bulunmaktadır.

Eğer kimyasal ilaçlar kullanmak istemiyorsanız o zaman alternatif tıbbın geliştirmiş olduğu ve insan sağlığına çok iyi gelen şifalı bitkilerle de kullanmanız mümkün olacaktır. Vücudunuzun herhangi bir yerinde açık bir yaranız varsa ve bu yaranız iyileşmiyorsa o zaman çok fazla iltihap oluşacak ve bu iltihabın hemen tedavi edilerek kurutulması gerekmektedir. İltihap belirtileri arasında eğer vücudunuzun dışında bir yerde bir açık yara var ve bu yara içerisinde iltihap oluştursa, sarımtırak renkte bir sıvımsı kabuk yarasına benzer bir iltihap oluşacaktır. Bu yüzden açık yaranızı hemen doktora giderek pansuman yaptırmalı ve yaranıza uygun olacak olan ilacı kullanarak iltihabın kurumasını sağlamanız gerekmektedir. 

İç organlarınızda bulunan iltihaplar tehlikeli oluyor

İç organlarınızda bulunan ve sizin farkına çok geç vardığınız zaman, çok büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olacak olan iltihaplar yüzünden birçok sorun yaşamanız mümkün olacaktır. Sizler de iç organlarınızda bulunan iltihapların farkına vardığınız zamana hemen doktora gitmeli ve tedaviye başlamanız gerekmektedir. İltihap belirtileri arasında en önemli belirti, çok fazla bir ani oluşan ağrılar olmaktadır. Ve aynı zamanda da idrarınızın rengi çok koyu sarı ya da kahverengi renkte olmaktadır. Eğer karaciğerinizde iltihaplanma olursa, Vücudunuzda kaşıntı ve ayrıca kusma gibi bir durum söz konusu olacağı için önlem alınması gerekmektedir. İdrar yolunuzda iltihaplanma olduğu zaman, aşırı bir şekilde yanma olacak ve çok ağrınız olacaktır. İdrar yapmakta zorlanma ve yapamama gibi durumlar söz konusu olacaktır. 

İltihap Belirtileri

Diş iltihapları ağız koku yapmaktadır.

Diş eti iltihaplanmaları ya da diş iltihaplarının en önemli belirtileri arasında, ağrı olacaktır. Ve diş eti üzerinde toplu iğne başı büyüklüğü kadar beyazımsı iltihaplar belirecektir. Ve çok büyük bir ağrınız olacakken, iltihap yüzünden ağzınızda bir koku oluşacak ve bu durum sizi çok rahatsız edecektir. Diş iltihapları gibi durumlarda ise, diş tedavisi olması mümkün değildir. Bu yüzden mutlaka diş iltihapları kurumalı ve önlemi alınması gerekmektedir. Bedemcik iltihaplarında, bademciklerinizin şişmesine neden olacaktır. Ağzınızda çok kötü bir koku olacaktır, iltihap belirtileri arasında bulunan bademcik iltihapları ağrı yapacaktır. Ve boğazınızda lokmaların geçmeyecek ve çok büyük ağrılar oluşacaktır. Mide iltihap belirtileri arasında midenizde yanma ve batma gibi bir hissin olmasına neden olacak ve midenizde çok büyük ağrıların olmasına neden olacaktır.

]]>
Orta Kulak İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/orta-kulak-iltihabi.html Mon, 12 Nov 2018 21:47:33 +0000 Orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasında meydana gelen iltihaplanmadır. Tıp dilinde "Otitis media" adı verilmektedir. Genellikle çocuklarda görülen orta kulak iltihabı erişkin kişilerde de görülebilir. Çocu Orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasında meydana gelen iltihaplanmadır. Tıp dilinde "Otitis media" adı verilmektedir. Genellikle çocuklarda görülen orta kulak iltihabı erişkin kişilerde de görülebilir. Çocuklarda oldukça sık görülen ve tedavisi kolay olan orta kulak iltihabı genellikle soğuk algınlığı veya gribi ardından 2-3 gün sonra gelişir. Orta kulak iltihabı üç şekilde gelişir:

Akut otitis media: Aniden gelişen orta kulak iltihabıdır.
Rekürren otitis media: Orta kulak iltihabının ataklar halinde sürekli nüksettiği ve normale döndüğü şeklidir.
Kronik efüzyonlu otitis media: Tedaviye dirençli ve genellikle ağrısız iltihaplanmadır.

İnsan kulağı üç kısımdan oluşur: İç kulak, orta kulak ve iç kulaktır. Orta kulak, iç ve dış kulağın arasında kalan boşluğa verilen addır. Dış kulaktan bir zar ile ayrılır ve içerisinde üç adet kemikçik vardır. Bunlar; örs, çekiç ve üzengidir. Bu kemikçiklerin görevi işitmemizi sağlamaktır.


Orta Kulak İltihaplanmasının Belirtileri

 • Orta kulak iltihaplanmalarından önce soğuk algınlığı belirtileri görülür.
 • Burun akıntısı görülür. Akıntıyı tıkanıklık izler ve kıvamı koyulaşarak sarımsı bir renk alır.
 • Zaman zaman hafif baş ağrısı görülür.
 • Boğaz ağrısı orta kulak iltihaplanmasına sinyal verir.
 • Bebeklerde huzursuzluk olur ve sürekli susmadan ağlar.
 • Bebeklerin en önemli belirtisi sürekli ağlarken elini kulağına götürmesidir.
 • Kulaklarda kızarıklık olur.
 • Çocuklarda ve erişkinlerde baş ağrısı gözlenir.

Çocuklarda Orta Kulak Enfeksiyonları Hakkında İpuçları

 • Çocuklarda üç yaşın altında orta kulak iltihaplanması geçirme olasılığı %50'dir.
 • Çocuk ne kadar küçük yaşta enfeksiyon geçirirse o denli nüks olacaktır. Yani tekrarlama sıklığı artacaktır.
 • Çocuklardan anne sütünü altı aydan fazla alanlar orta kulak iltihaplanmasına yakalanma riski azalmaktadır.
 • Çocuğun olduğu evde sigara içiliyorsa enfeksiyon ihtimali artmaktadır.
 • Erkek çocuklar genellikle kız çocuklara göre daha fazla orta kulak enfeksiyonuna yakalanır.
 • Kreşte kalan çocuklar daha fazla enfeksiyon kapar. Çünkü kapalı alanca çok sayıda çocuk bulunduğu için sağlıksız ortamdır.
 • Mevsimlere göre enfeksiyon ihtimali değişir. Özellikle kış mevsiminde yaza göre daha fazla orta kulak iltihaplanması oluşur.

Orta Kulak İltihabıOrta Kulak İltihaplanmasının Tanısı

Muayene esnasında otoskop adı verilen bir aletle kulak zarı incelenir. Muayene esnasında orta kulak iltihaplanmasının çeşidine göre farklı belirtiler görülür. İltihabın sebebi bakteri ise kulak zarında şişme ve kızarma görülür. Bazı vakalarda kulak zarı delinmiş olabilir ve bu delinme sonucu kulaktan sıvı çıkabilir. Bu sıvıdan gerekirse kültür alınır. Östaki borusunun tıkanması ile oluşan iltihaplanmada sebep bakteri değildir ve zar iç kısma doğru çökmüş bir halde görülür. Kronik orta kulak iltihaplanmasında işitme testinin yapılması gerekir. Orta kulağın basıncının arttığı gözlenirse basınç ölçümü yapılır. Radyolojik tetkiklerden tomografi orta kulak iltihabı için oldukça sağlıklı sonuç verir.

Orta Kulak İltihaplanmasının Tedavisi

Orta kulak iltihaplanması için gerçekleştirilecek tedaviye karar verilirken iltihaplanmanın şiddeti ve ne kadar zamandan beri gerçekleştiği göz önünde bulundurulur. KBB doktoru gerekli tetkikleri yaparak tedavi yöntemine karar verir. İlk olarak işitme testi yapılır. Ardından orta kulak basıncı kontrol edilir. Orta kulak basıncının artması orta kulakta sıvı ve enfeksiyonun artmasıyla meydana gelir. Bu durum timpanogram denilen tetkikle ölçülür. Ardından tedaviye karar verilir.

Tedavi Seçenekleri

 • Antibiyotikler: Türkiye'de en sık antibiyotik tüketim sebebi orta kulak enfeksiyonudur. Orta kulak iltihaplanmasını]]> Rahim İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/rahim-iltihabi.html Tue, 13 Nov 2018 16:57:57 +0000 Rahim iltihabı olarak bilinen sağlık sorununun adı servisittir. Servisit, jinekoloji biliminde sık karşılaşılan bir durumdur. Çoğu kadın rahim iltihabı geçirebilmekle birlikte rahim iltihabının oluşması için kadının Rahim iltihabı olarak bilinen sağlık sorununun adı servisittir. Servisit, jinekoloji biliminde sık karşılaşılan bir durumdur. Çoğu kadın rahim iltihabı geçirebilmekle birlikte rahim iltihabının oluşması için kadının aktif olarak seks hayatı yaşıyor olması gerekmektedir. Rahim iltihabı, vajinal akıntı ile birlikte gerçekleşebilir ve enfeksiyon sonucu oluşur. Rahim ağzı iltihabı, genellikle hasta tarafından şüphelenilmesi oldukça zor bir durum olmakla birlikte jinekolojik muayene ile rahatça anlaşılabilir.  Rahim İltihabının Belirtileri

  Rahim ağzı iltihaplanmasında adet döneminin ardından akıntı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu en önemli belirtinin dışında normal dışı kanama, kaşınma, yanma, cinsel ilişki esnasında ağrının hissedilmesi, bel ağrıları, idrar çıkışında ağrı hissi yaşanabilir. İltihaplanma hafif geçiriliyorsa herhangi bir belirti vermeyebilir. Ancak, ilerleyen zamanda akıntı esnasında ağır bir koku duyulur.

  Rahim İltihabının Sebepleri

  • Vajinal enfeksiyonlar 
  • Cinsel yolla geçen enfeksiyonlar
  • HIV veya HPV ile enfeksiyon kapanlar servisit açısından daha riskli durumdadır.
  • Vajinaya uygulanan yabancı cisimler,. kremler, tampon ve diafram.
  • Prezervatifte bulunan latex adı verilen maddeye karşı alerjisi olan kişiler daha sık servisit geçirebilir.

  Rahim İltihabının Tedavisi

  Çoğunlukla rahim iltihabının nedeni mikrobiktir ve bunların en sık rastlananı gonore, klamidya ve trikomonas gibi bakterilerdir. Bu durumda antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Servisitin nedeni herpes gibi bir virüsse bu durumda antivirüs ilaçlarla tedavi edilir. Bu durumda tedavi süresince kadına cinsel ilişki yasaklanır. Rahim iltihabında çoğu zaman antibiyotik tedavisi yeterli olur. Fakat bazı durumlarda bu tedavilerle geçmeyen servisitte yakma, dondurma ve lazer gibi alternatif tedavi yöntemleri uygulanır. Bu uygulamalarda hastaya iki ay cinsel ilişki yasaklanır. Çünkü rahimin iyileşmesi ortalama iki ay sürer. <Rahim İltihabıb>Rahim iltihabının sebebi cinsel ilişkiyle geçen bir etkense erkek partnerin de tedavi edilmesi gerekmektedir. Erkek partnerin tedavi edilmesinden önce asla cinsel ilişkiye girilmemelidir. Tedavi edilmeyen rahim iltihabı kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle iltihabın tedavisi için geç kalınmamalıdır.

  ]]>
  Akciğer İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/akciger-iltihabi.html Tue, 13 Nov 2018 19:26:18 +0000 Akciğer iltihabı, oldukça tehlikeli ve önlem alınmazsa çok büyük sorunlara neden olacak ve geri dönüşümü mümkün olmayacak birçok hastalığın habercisi olacaktır. Özellikle küçük çocuklarda olacağı gibi yetişkinler Akciğer iltihabı, oldukça tehlikeli ve önlem alınmazsa çok büyük sorunlara neden olacak ve geri dönüşümü mümkün olmayacak birçok hastalığın habercisi olacaktır. Özellikle küçük çocuklarda olacağı gibi yetişkinlerde görülme ihtimali de oldukça fazla olmaktadır. Pnömoni, akciğer hastalıklarının başında olmakta olup, akciğerlerde bulunan dokuların iltihaplanması sonucunda oluşan bir rahatsızlık olmaktadır. Akciğer iltihabı çok fazla nedeni olmaktadır. Ve nedenleri bilinmediği için tedavisi de zor olmaktadır. Nedeni bilinse tedavisi daha kolay olacakken, neden bilinmediği için oldukça sorunlu olmaktadır. Akciğer iltihabının en başlıca nedenleri arasında, sigara gelirken soğuk algınlığı ve kimyasal nedenler de iltihapların oluşmasına neden olacaktır.


  Akciğer İltihabı Belirtileri:

  • Öksürürken kanlı balgam sıklıkla gelecektir.
  • Göğüs kısmınızda çok fazla ağrı oluşacaktır.
  • Çok aşırı bir an da üşüme oluşacaktır.
  • Üşümeye bağlı olarak titreme olacak
  • Yüksek ateş olacak ve güçlükle inecek
  • Halsizlik

  Akciğer iltihabı salgın olarak da yakalanması mümkün olunacak bir rahatsızlık olmaktadır. Akciğer iltihaplanması ilk başladığı zamanlarda, titreme ve halsizlik veya yüksek ateş gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Eğer önlem alınarak tedavi edilmediği takdirde, öksürürken boğazınızdan kan gelecektir. Derinizde morarma ve sürekli olarak öksürme gibi sorunlarınız varsa, o zaman çok vakit kaybetmeden doktora başvurmalı ve doktorunuz tarafından gerekli muayene olduktan sonra, gerekli görünürse bir göğüs röntgeni çektirmeniz gerekmektedir. Eğer akciğer iltihaplanması gibi bir durum söz konusu olursa, hastanede tedavi olmanız gerekmektedir. Ya da hastanede yatarak oral yolla ilaç tedavisi olmanız gerekmektedir. Bazı doktorların sizin akciğer iltihabına karşı balgam testi isteyebilir. Eğer sürekli olarak balgam geliyorsa ve bu balgam zift rengindeyse, bu balgamın akciğerlerinizden geldiği için çok büyük bir hastalığın habercisi olmaktadır.

  Akciğer İltihabı Çok Ciddi Bir Hastalıktır.

  Akciğer iltihaplanması gibi bir durum söz konusu olduğu zaman, çok kısa süre içerisinde ölüm gerçekleşebilir. Özellikle bakımı olmayan insanlarda ve bebeklerde akciğer iltihaplanması görüldüğü zaman 24 saat içerisinde ölümle sonuçlanmaktadır. Bu yüzden belirtileri görülür görülmez doktor tedavisi uygulanması ve iyileşene kadar muayene olması gerekmektedir. Genç insanlar daha kolay atlatabildiği bilinmektedir. Eğer akciğer iltihaplanması hastane gibi yerlerde bulaştığı zaman, daha tehlikeli olmaktadır. Bu yüzden sizlerde mutlaka çok dikkatli olmalı ve hastanelerde dikkatli olarak virüse karşı sizin korunmanız gerekmektedir. 

  Akciğer İltihabı

  Akciğer İltihabı Tedavisi Nasıl Olmalıdır:

  Akciğer iltihabına yakalandığınız zaman sizin evinizde uygulayacağınız herhangi bir şifalı bitki ile tedavisi söz konusu olmayacaktır. Eğer sizler de Akciğer iltihabı şikayetleriniz varsa, bir an önce hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Doktorun uygulayacağı tedavi sayesinde, hastalığın ilerlemesi duracak ve çok rahat olmanızı sağlayacaklardır. Doktor yapacağı muayenede anlayabilir ama anlamadığı zamanlarda mutlaka, göğüs filmi çekilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda zift renginde balgamın test edilmesi gerekmektedir. Size gerekli görülürse, mutlaka ilaç tedavisi uygulanması gerekmektedir. Hastanın eski sağlığına kavuşması için gerekirse, hastanede tedavi olması gerekmektedir. Akciğer iltihabı eğer çok ilerlediği durumlarda, hasta oksijen alamayacaktır. Bu yüzden gerekli görüldüğü zaman oksijen desteği verilmesi gerekmektedir. Eğer hastalık henüz başlarda ise, mutlaka antibiyotik tedavisi kullanılması ve tedavi bitimine kadar doktor gözetiminde olunması gerekmektedir.

  ]]>
  Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir https://www.iltihap.gen.tr/bademcik-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Tue, 13 Nov 2018 21:50:22 +0000 Bademcik iltihabına ne iyi gelir, bademcik sorunu kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen üst solunum yolu hastalıklarından biridir. Bademcik boğaz bölgesinde bulunduğu için bölgede bazı mikropların birikmes Bademcik iltihabına ne iyi gelir, bademcik sorunu kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen üst solunum yolu hastalıklarından biridir. Bademcik boğaz bölgesinde bulunduğu için bölgede bazı mikropların birikmesi bölgenin tahriş olmasına yol açar.

  Bademcik iltihabı ile beraber kişide halsizlik, ateş, ağrı gibi şikayetler oluşur. Bademcik iltihabı yaşandığında sorun giderilene kadar aşırı sıcak ya da soğuk içecek ve yiyecekler tüketilmemelidir. Aynı şekilde aşırı acılı ve baharatlı gıdalar bölgede tahriş ve kızarıklığa neden olabilir.

  Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir

  • Karadut pekmezi bademcik iltihabına iyi gelen besinlerden biridir. Pekmez tüketmekten hoşlanmayan kişiler karadut şurubu ile de sorunu kontrol altına alabilir.
  • Kurutulmuş ya da taze birkaç gül yaprağı 1 su bardağı suyun içinde kaynatılarak elde edilen su ile günde 3 defa gargara yapılırsa bademcik iltihabına karşı iyi gelir.
  • Hint yağı bademcik iltihabına karşı faydalı bir yağ türüdür.
  • Bir miktar adaçayı sirke ve bal ile karıştırılarak iltihaba karşı tüketilebilir. Karışımın kıvamı macun kıvamından biraz daha sulu olmalıdır. Elde edilen karışım antibiyotik etki yaratarak iltihabın giderilmesinde önemli rol oynar.
  • 1 tane ayva dörde bölünerek 1 gece boyunca suyun içinde bekletilir. Elde edilen su gargara suyu olarak kullanılır.
  • 1 su bardağı sıcak suyun içine karabiber, tarçın ve bal ilave edilerek karıştırılır. Elde edilen karışım bademcik iltihabına karşı düzenli tüketilir.
  • Tuzlu su ile yapılan gargara bölgede iltihap nedeni ile oluşan ağrının tedavisi için faydalı olur.
  • 2 tane orta büyüklükte kuru soğanın kabukları soyularak rendeden geçirilir. İçine 1 çorba kaşığı zeytinyağı ilave edilerek soğanlar ölene kadar kavrulur. Kavrulan soğanlar temiz bir tülbentte yayılarak boğaz bölgesine sarılır.
  • Bir miktar kırmızı üzüm sirkesi ve papatya kurusu 1 su bardağı suyun içine atılarak bir gün bekletilir. Bekleme süresi tamamlandığında karışım posa kıvamı alacaktır. Posa kıvamı alan papatyalar sirkeli sudan çıkartılarak temiz bir tülbentte yayılarak boğaz bölgesine sarılır.
  • Boğaz iltihabı devam ettiği sürece ılık su ile bal karıştırılarak düzenli içilmelidir.
  • İltihaba karşı günde 2-3 diş sarımsak yenmelidir.
  • Mine çiçeği suyu ile bademcik iltihabına karşı düzenli gargara yapılmalıdır.
  • 30 gram kadar hindi bağ kökü 1 su bardağı suyun içine ilave edilir. Karışım 2 dakika kadar kaynatılarak 20 dakika demlenmeye bırakılır. Hazırlanan çay bal ve limon ile tatlandırılarak günde 1 bardak içilir.
  • 10 tane kuru incir küp küp doğranarak yarım litre süt ile pişirilir. Günde 3 yemek kaşığı tüketilir. Süt ve incir bademcik iltihabına karşı iyi gelir.
  • Sumak, keten tohumu ve hatmi kökü aynı ölçülerde bir cezveye alınarak kaynatılır. Kaynayan karışım tülbentten geçirilerek posası çıkarılır. Elde edilen posa temiz bir tülbentte yerleştirilerek boğaza sarılır. Her gün düzenli uygulandığında bademcik iltihabı ve ağrısına karşı şifa olur.
  • Zerdeçalın iltihap önleyici etkisi vardır. Zerdeçal gargara suyu olarak hazırlandığında bademcik iltihabına karşı iyi gelir. 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı toz zerdeçal eklenerek karıştırılır. Karışım ılıdıktan sonra gargara suyu olarak kullanılabilir. Bademcik iltihabına karşı zerdeçal çayı da faydalı olur. Hazırlanan çay bal ve limon ile tatlandırılarak günde 2-3 fincan içilebilir.
  • Tarçın çay şeklinde hazırlanarak bademcik iltihabına karşı tüketilebilir. Tarçının bakterileri önleyici özelliği vardır. 1 su bardağı kaynar suyun içine 1 çay kaşığı toz tarçın ilave edilerek 5 dakika beklenir. Bekleme süresi tamamlandığında tarçın çayı bademcik iltihabına karşı tüketilebilir.
  Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir]]>
  Safra Kesesi İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/safra-kesesi-iltihabi.html Wed, 14 Nov 2018 11:38:38 +0000 Safra Kesesi İltihabı, tıp dilinde "kolesistit" olarak bilinmekle beraber kişilerde safra kesesi fosseptiki'nin tıkanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kendi içerisinde 2 farklı türü bulunan bu rahatsızlığın ilerl Safra Kesesi İltihabı, tıp dilinde "kolesistit" olarak bilinmekle beraber kişilerde safra kesesi fosseptiki'nin tıkanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kendi içerisinde 2 farklı türü bulunan bu rahatsızlığın ilerlemesine bağlı olarak safra kesesinin büzüldüğünü ve istenildiği gibi bir çalışma gösteremediği görülmektedir. Ayrıca sürekli olarak safra salgısının kesede hacim fazlalaşmasına ve efor sağlanamamasına neden olduğu da bilinmektedir. Bu rahatsızlıkta hastanın karın bölümünde yemeklerden sonra gaz ve gerginlik gibi olumsuz durumlar görülmektedir.

  Hastalığın meydana gelmesi ile birlikte safra kesesinin de zamanla şiştiğini ve gerildiğini görebilmek mümkündür. Ortaya çıkan bu gerilmeye bağlı olarak ödem ve dolaşımda bozukluklar meydana gelmesi de söz konusu olabilmektedir. Bu duruma bağlı olarak da safra kesesinde çürümeler ve hatta delinmeler de söz konusu olabilmektedir.

  Safra kesesi iltihabı oluşmasına neden olan tıkanıklıkların ileride safra kesesi içerisinde çamur oluşmasına ve taş birikmesine neden olduğunu da görebilmek mümkündür. Bu etkenlere bağlı olarak safra kesesinin normal işleyişindeki boşaltımları yapamaması ve kanalın ağzında birikmelerin meydana gelmesine bağlı olarak kişilerin zor durumlara girmesi söz konusu olabilmektedir. Hatta kimi zaman sırttan sağ küreğe ve göğse doğru çıkabilen ağrıların oluşması da söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumların ise kronik hale gelmiş olan yani sürekli tekrarlayan kronikleşmiş kolestit hastalarında diğerlerine nazaran daha çok görüldüğünü söyleyebilmek mümkündür. Ayrıca genel olarak bu tür safra kesesi iltihabı sorunlarının 40 yaş ve üzeri yaş grubunda bulunan ve oldukça fazla kilolu bayanlarda çok daha fazla görüldüğünü söyleyebilmek mümkündür.

  Akut safra kesesi iltihabı rahatsızlığının ise taşlar sebebi ile meydana gelen bir rahatsızlık olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bu rahatsızlığın ana sebebinin ise safra kesesi taşları olduğunu söyleyebilmek mümkündür. B tür iltihaplanmalara tıp dilinde akut klostit adı verilmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde aniden ortaya çıkan ve son derece şiddetli bir şekilde artarak çok çabuk gelişen sırt ve omuz kısmında meydana gelen ağrılar görebilmek söz konusu olabilmektedir. Ayrıca ateş çıkması ve ateşin artması ile beraber kusma ile bulantının da ortaya çıktığını söyleyebilmek mümkündür. Hem akut hem de kronik iltihap durumunda zaman kaybedilmeden doktora gidilmesi büyük bir öneme sahiptir.

  Safra Kesesi İltihabı

  Safra Kesesi İltihabı Belirtileri:

  • Safra kesesinde meydana gelen iltihabın en belirgin özelliği kişide ciddi bir şekilde karın ağrısı sorunu yaşanmasıdır. Özellikle de karnın sağ tarafında meydana gelen bu ağrının zamanla diğer belirtilere yol açtığını görebilmek mümkündür.
  • Karın ağrısı ile beraber kişide ciddi bir sıcaklık artışı başlar. Yüksek ateş de bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Karın ağrısından sonra kişide ağrıların ön tarafta göğüs ve arka tarafta da sırttan kürek şeklinde gelip daha da yayıldığını görebilmek mümkündür. Ayrıca bazen ağrıların dalga dalga meydana geldiğini ve geçmesinin uzun sürdüğünü görebiliyoruz. Özellikle de safra kesesinin bulunduğu yere doğru bir baskı yapıldığı zaman ağrıda artış olduğu gözlemlenmektedir.
  • Safra kesesi iltihabı sorununa neden olan etkenlerin yemeklerden sonra mide bulantısı ve kusmaya sebep olduğunu da görebilmek mümkündür.
  • İltihap nedeni ile meydana gelen ağrılar sebebi ile ten renginde sararmalar görülebiliyor.
  • Bazı kişilerde bu rahatsızlık sebebi ile deride döküntüler meydana gelmesi de söz konusu olabiliyor.
  • Rahatsızlığın ağır ağır ortaya çıktığını ve birkaç gün boyunca da kendini hatırlatarak aynı belirtileri göstermesi söz konusu olabiliyor.
  ]]>
  Pankreas İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/pankreas-iltihabi.html Wed, 14 Nov 2018 12:01:15 +0000 Pankreas iltihabı, karın bölgesinde arka tarafta yer alan pankreas, pankreatik kanal denilen bir tüp yardımıyla bağırsaklara enzim ve sindirim suyu salgılamaktadır. Bunlar safra suyuyla birleşerek besinlerin sindirimi i Pankreas iltihabı, karın bölgesinde arka tarafta yer alan pankreas, pankreatik kanal denilen bir tüp yardımıyla bağırsaklara enzim ve sindirim suyu salgılamaktadır. Bunlar safra suyuyla birleşerek besinlerin sindirimi için kullanılır. Ayrıca kana insülin ve glukagon hormonları salgılayarak, besinlerden gelen şekerin hücrelere taşınmasını ve vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin üretilmesine katkı sağlar. Sağlığı yerinde olan bir kişide pankreasta üretilen ve sindirimde kullanılan sıvılar ince bağırsağa ulaşıncaya kadar aktif olmaz. Fakat pankreas iltihabı olduğunda, sıvılar pankreasta aktifleşir ve üretildiği dokuları tahrip etmeye başlar. Pankreas iltihabı iki farklı şekilde olur. Pankreatitin akut ve kronik şekilde iltihaplanması ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bunlara zamanında önlem alınmazsa, enfeksiyon, kanama ve dokularda kalıcı olan hasarlar oluşabilir.

  Pankreas iltihabı türleri

  Akut pankreatit

  Bu türdeki iltihap aniden ortaya çıkan ve uygulana tedavi sonucunda birkaç gün içinde iyileşen iltihaptır. Ancak tedavi edilmezse ciddi sorunlara neden olabilir. Toplumda oldukça etkili olan bur tür iltihabın en önemli sebebi safra kesesinde olan taşlardır. Bunun dışında karın bölgesindeki travmalar, aşırı alkol kullanımı, bu alandaki tümörler, pankreas anormallikleri iltihaba neden olabilir. Ancak tespit edilen akut pankreas iltihabının % 30 kadarında herhangi bir neden belirlenemez. Kendisini aniden başlayan ve gittikçe artan ağrıyla belli eder. Genellikle karnın üst bölümünde olan ağrı etkisi, bazı kişilerde sırta vurur. Yemekten sonra artan ağrılar birkaç gün devam eder. Bu sırada kişide mide bulantısı, karın ağrısı, ateş gibi etkiler görülür ve bunlar dışarıdan fark edilebilir. Vücutta sıvı kaybı ve tansiyon düşmesi etkisi gösterir. Ayrıca akciğer, kalp ve böbreklerde hasar olabilir, pankreasta kanama olduğunda hasta şoka bile girebilir. 

  Akut pankreatit tedavisi: Bu rahatsızlığı olan kişilerin birkaç gün hastanede kalması gerekebilir. Hastaya intravenöz sıvılar, ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Bu sırada hastanın beslenmesi azaltılarak, pankreasın dinlenmesi sağlanır. Kusma oluyorsa midede olan sıvının ve havanın çıkarılması için, hastanın burnuna tüp takılabilir. Komplikasyonlar ilerlemezse hasta birkaç günde iyileşme gösterir. İyileşme gözlenmezse hasta belirli bir süre nazogastrik beslenme denilen burun ve boğazdan ince bir boruyla beslenir. İyileşen hastaların sigara içmemesi, alkol kullanmaması ve yağlı besinlerden uzak kalması gerekir.

  Kronik pankreatit

  Bu iltihaplanma akut pankreatite göre daha ciddi bir sorundur. İltihap dokularda kalıcı hasara neden olabilir. İltihabın oluşma nedeni yine sindirimde kullanılan enzimlerin pankreas ve dokularda ataklara neden olmasıdır. Kronik pankreatit en fazla kişinin uzun dönem aşırı alkol kullanması nedeniyle oluşur. Bunun dışında genetik pankreas bozuklukları, kalsiyum düzeyinin yüksek olması, kandaki yağ oranının yükselmesi ve bağışıklık sistemi hastalıkları iltihaplanmaya neden olabilir. Genellikle toplumda 30-40 yaş arası kişilerde etkili olur. Fakat genetik etkenlerden oluşan iltihaplanma daha erken yaşlarda görülebilir.

  Pankreas İltihabı

  Kronik pankreatit hastalarında genellikle karın üst kısmında ağrı olur. Bu ağrı yine sırta yayılır. Yemekten sonra daha şiddetli olabilir. İltihabın ilerlemesi ağrının şiddetini bazen azaltabilir. Çünkü pankreas bu aşamada enzimleri üretemeyecek kadar hasar almış olur. Bu belirtilerin dışında mide bulantısı, ishal, kusma, yağlı dışkılama ve kilo kaybı görülür. Kişi yemekleri normal yese bile kilo kaybı devam eder. Bu pankreasın sindirim sıvıları üretememesinden ve besinlerin tam olarak sindirilmemesinden kaynaklanır. Hem sindirim doğru çalışmaz, hem de vücuda yeterince besin maddesi alınmaz.

  Kronik pankreatit tedavisi: Bu hastalar hastaned]]> Dış Kulak İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/dis-kulak-iltihabi.html Thu, 15 Nov 2018 04:14:57 +0000 Dış Kulak İltihabı ; Yüzücü kulağı olarak da adlandırılan bir rahatsızlıktır. Dış kulak iltihabı dış kulak kanalının fazlasıyla tahriş olması ve iltihaplanması haline denir. Enfeksiyonel durumlarda ortaya çıkabilir. Dış Kulak İltihabı ; Yüzücü kulağı olarak da adlandırılan bir rahatsızlıktır. Dış kulak iltihabı dış kulak kanalının fazlasıyla tahriş olması ve iltihaplanması haline denir. Enfeksiyonel durumlarda ortaya çıkabilir. Dış kulak kanalında cildin kat kat soyulması gelişebilir. Bu gelişime tıp dilinde egzama adı verilmektedir. Egzama olan kulak kanalını kaşıyıp yada soyma sonucu cilt çatlar, kulak kanalına bakteriler ve mantarlar yerleşir. Kirli sularda yüzmek bu hastalığı kapmanın en büyük yollarındandır. 


  Kulak salgısı yabancı bir madde ile kanaldan temizlenmeye çalışıldığında cilt tahriş olur, kaşınır, çatlar ve yırtılmalara sebep olur. Yabancı maddenin bu durumlardan hariç diğer bir riski de kulak zarının delinme olasılığıdır. Kulak kanalını bir çok şey tahriş edebilir bunlara saç spreyleri ve saç boyaları da dahildir. Dış kulak iltihabı rahatsızlığı bazen mantarlardan da kaynaklanabilir. Bu mantarlara en büyük örnek olan Aspergillus niger adında bulunan en sık rastlanan mantardır. Furunkulosis adını taşıyan diğer bir mantar tekrar tekrar kulakta çıban çıkmasına neden olur. Bu rahatsızlık sık aralıklarla genç yaşlarda görülür.

  Dış Kulak İltihabı Belirtileri
  • Dış kulak kanalında kaşınma 
  • Kulak ağrısı
  • Duyma kaybı
  • Baş hareketleri ile kulak kanalında ağrı duyulması 
  • Kulakta sarı ve yeşil renklerde kötü kokulu cerahat oluşması 

  Dış Kulak İltihabı Teşhisi 


  Kulak kanalında kaşınma, kulak içinde derinin pullanması veya kulak kanalında oluşan ağrılar dış kulak iltihabının belirtileri olabilir. Çoğu zaman kulaktan dışarıya doğru sarımsı yada sarımsı yeşilimsi bir renkte akıntı olabilir ve bu akıntıdan sonra kulak içinde ki ağrı bazen hafifleyebilir. Kulak kanalında oluşan iltihap yada dokuda oluşan şişlik kanalı tıkarsa işitmede sıkıntılar başlar ve duyma da azalma olur. Bu şikayetler başladıktan sonra bir hekime başvurmak en iyisidir. Hekimler dış kulak iltihabı tanısını koymak için otoskop adı verilen bir aletle kulak kanalına bakarak tanı koyarlar. Hekim kulak kanalında iltihap varsa örnek alıp laboratuvara incelemeye gönderir. Teşhis konulduktan sonra suya girmemeye ve kulak içine su kaçmamasına dikkat edilmelidir. Eğer kulak kanalı nemli kalırsa bu enfeksiyon kapılmasına neden olur. 

  Dış Kulak İltihabı
  Dış Kulak İltihabı Tedavisi 

  Bu rahatsızlık başladığı anda oluşan ağrıyı hekime göstermeden önce bazı yollarla dindirebilirsiniz. Bunlar sıcak bir bezi veya havluyu kulağa koyma ve aspirin kullanımıyla mümkün olabilir. Tabi bu yöntemler sadece ağrıyı hafifletmek içindir. Sonrasında direk olarak bir hekime başvurmak gerekir. Hekimin bu rahatsızlık teşhisini koyduktan sonra yapacağı ilk şey kulak kanalını ucu pamuklu bir çubuk veya emme özelliği bulunan bir aletle temizlemesidir. Bu yollarla temizlenen iltihap biraz ağrı yapsa da kulak kanalının temizlenmesi sonucu ağrılar hafifler ve tıkanıklık hissi geçmeye başlar. Hekim kulaktaki kaşıntıyı ve iltihabı azalmak için kulak damlası ve antibiyotik verebilir. Hekimin verdiği damlalar dış kulak iltihabında oluşmakta olan bakteri ve mantarların oluşumunu önler ve onları temizler. 3 ile 4 gün arasında bir iyileşme süreci görülmezse hekim bu rahatsızlığı tekrar kontrol eder ve laboratuvarda incelettirmek üzere örnek alır.

  Dış Kulak İltihabı Tedavisinde Damlaların Kullanımı
  • Damlalar dış kulak yolunun tamamını kaplayana kadar uygulanır 
  • Hasta kulak üste gelecek şekilde hastanın yatırılması gerekir
  • Damlalar bir başkasının yardımı ile daha kolay uygulanabilir
  • Damlanın uygulanmasından bir kaç dakika sonra hasta yattığı yerden kalkmalıdır
  ]]>
  Yumurtalık İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/yumurtalik-iltihabi.html Fri, 16 Nov 2018 04:14:06 +0000 Yumurtalık İltihabı üst genital yollar ya da üreme sisteminde meydana gelen enfeksiyon olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlıkta bakteriler vajina ve rahim yolu ağzı yolundan giderek yumurtalık ve fallop tüplerine yer Yumurtalık İltihabı üst genital yollar ya da üreme sisteminde meydana gelen enfeksiyon olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlıkta bakteriler vajina ve rahim yolu ağzı yolundan giderek yumurtalık ve fallop tüplerine yerleşip bu bölgede iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu durum doktorlar tarafından hastalarına yumurtalık iltihabı tanısı konularak tanımlanmaktadır.

  Bu hastalık süreci içerisinde yumurtalığın etrafında bulunan diğer organlarında etkilendiğini söyleyebilmek mümkündür. Zamanında tedavi edilmemesi ve tedavisinin yapılmaması durumunda daha ciddi sorunlara yol açtığını görülmektedir. Bu rahatsızlık cinsel yollarla da bulaşabildiğinden dolayı ciddiyeti her geçen gün artabilmektedir.

  Yumurtalık İltihabı Nedenleri

  Bu rahatsızlığa sebep olan etkenlerin başında cinsel yollarla bulaşan gonore (bel soğukluğu) ve klamidya enfeksiyonlarının en sık görülen risk faktörleri olduğu görülüyor. Özellikle gonore ve klamidya enfeksiyonlarının kadınlarda çok belirti vermeden ya da hiçbir belirti vermeden oluşup devam edebilmesi söz konusu olabileceği gibi mikrobun içeriye girmesiyle beraber birkaç gün ya da bir iki hafta sonra pelvik inflamatuar hastalık şeklinde ortaya çıkması söz konusu olabiliyor. Pelvik inflamatuarın ise cinsel yolla bulaşan rahatsızlık dışında bakteriyel vajinozis gibi enfeksiyonlarla da kendini gösterebildiği görülüyor.

  Pelvik inflamatuar hastalığın cinsel yaşamı başlamış olan her kadında rastlanılan bir durum olabilirken genç kadınlarda ve 25 yaşın altında olan kadınlarda daha sık rastlanıldığını da görebilmek mümkün. Bu risk faktörlerinin yanı sıra birden fazla kişi ile cinsel yaşama sahip olan, cinsel birliktelik yaşanan kişinin çok eşli olması ve daha önce pelvik inflamatuar hastalığı geçirmiş olmak gibi durumların da bu rahatsızlığa yakalanma riskini artırdığını görebilmek mümkündür.

  Yumurtalık İltihabı

  Bu durumların yanı sıra bazı araştırmalar sık vajinal duş işleminin yapılmasının da bu hastalığa yakalanma riskini artırdığını da gösteriyor. Bu işlem sırasında bakterilerin rahim ağzından rahim içine ve tüplere doğru itildiğine inanılması ve bu yol ile de rahatsızlığa yol açması uzmanların bayanları vajinal duş konusunda uyarmasına neden oluyor.

  ]]>
  İdrarda İltihap https://www.iltihap.gen.tr/idrarda-iltihap.html Fri, 16 Nov 2018 06:47:17 +0000 İdrarda İltihap, her dönemde oldukça fazla rastlanılan bir durumdur. İdrar yollarında görülen iltihap diğer kişilerde görülme oranına bakıldığında en çok kadınları etkileyen bir rahatsızlık türüdür. İdrarda İltihap, her dönemde oldukça fazla rastlanılan bir durumdur. İdrar yollarında görülen iltihap diğer kişilerde görülme oranına bakıldığında en çok kadınları etkileyen bir rahatsızlık türüdür. İdrar yolu iltihabı görülen kişilerde ağrı ve sızı hissine neden olan bu rahatsızlık genellikle kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazı durumlarda idrar yolu iltihabı  geçmemekte ve bundan dolayı da iltihabın geçmesi için antibiyotik kullanılması gerekmektedir. Tüm yetişkin insanlarda görülebileceği gibi çocuklarda da görülebilen bu rahatsızlık yetişkinlere oranla çocuklarda daha az görülmektedir. Hastalığın teşhisi çok basit olan bir idrar testi ile anlaşılabilmektedir. Görülen bu hastalığın oluşum nedeni olarak bakteriler genel olarak suçlu olarak görülmektedir. Normal şartlarda vücut tarafından kolay bir şekilde atılabilen bu bakteriler bazı durumlar da vücudun savunma mekanizmasını ele geçirerek sistemi alt üst eder ve iltihaplanmanın başlangıcına sebep olurlar. 

  İdrar Yolu İltihabı Nedenleri:

  İdrar yolu enfeksiyonun nedenleri şu şekilde sıralanmaktadır.
  • Bakteriler
  • Genital Bölge Hijyeni
  • Böbrek Taşları
  • Mesanenin Tam Anlamı İle Boşalmaması
  Bakteriler: Pek çok idrar yolu iltihabı sindirim sistemini etkileyerek bakterilerin meydana gelmesine neden olur. Oluşan bu bakteriler idrarın dışarı atıldığı bölgeye geçiş sağlarsa ve sidik borusuna ulaşırsa iltihaplanmaya sebep olur. Bakterilerin idrar merkezine geçişi genelde anüs aracılığı ile olduğu düşünülür. Yapılan tuvalet temizliği sırasında temizlik sağlanırken tuvalet kağıdının ilk olarak anüse dokundurulup ardında da genital bölgeye dokundurulması, mikropların üretaya geçişini sağlamaktadır. Sağlanan bu geçiş ile birlikte üretada iltihaplanma durumu gerçekleşmektedir. İdrar yolu enfeksiyonunun kadınlarda daha sık görülmesinin sebebi ise genellikle bu olaydan dolayı kaynaklanmaktadır. 

  Genital Bölge Hijyeni: Doğru bir şekilde uygulanan ve doğru bir şekilde yapılan bir tuvalet temizliği, oluşabilecek muhtemel olan iltihaplanma ve yine oluşabilecek enfeksiyon riskini önemli derece de azaltacaktır. Tuvalet esnasında yapılan temizliğin mümkün olduğu kadar arkadan öne doğru yapılması gerekmektedir.  Bu şekilde yapılan temizlik iltihaplanma riskini en aza indirecektir. Genital bölgenin temizliği tuvalet ihtiyacının olmadığı zamanlarda da düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Tuvalet temizliği için uygun bulunan genital bölge için kullanılabilecek sabunlar ya da jeller tercih edilmelidir. Genital bölge için yapılacak temizlik dışında bölge için terleme yapmayacak pamuklu iç çamaşırlarının giyilmesi de oldukça önemlidir. Eğer günlük hayatta ped gibi kozmetik malzemeler kullanılıyor ise bunlar sürekli değiştirilmeli bölgeye ıslaklık hissi verilmemelidir. Alınması gerekli olan bu  tür önlemler alınmaz ise idrar yollarında oluşacak olan iltihaplanma kaçınılmaz olacaktır.

  İdrarda İltihap
  Böbrek Taşları: İdrar yollarında görülen tıkanmalarda iltihaplanmalara neden olmaktadır.İdrar yollarında görülen bu tıkanmaların en bilindik olanı ise böbrekte oluşan taşlardır. Böbrek taşları göründükleri kadar küçük ve hasar vermeyen maddeler değillerdir. Taşların bölgede oluşması halinde bakterilere yol açarlar ve oluşan bu bakterilerin üremelerini sağlayarak onlara yaşam alanı sağlanır. Çocuklarda ve bebeklerde böbrek taşı oluşumunun görülmesi oldukça olağan bir durumdur. 

  Mesanenin Tam Anlamı İle Boşalmaması: Eğer kişi tuvalet ihtiyacını karşılarken bu durumu tamamen yapamaması veya idrarın idrar torbasında bekletilmesi idrar yollarında oluşabilecek olan iltihaplanma riskini arttırır. 

  İdrar Yolu İltihabı Belirtileri:
  • Çok sık tuvalete çıkma
  • Acil idrara çıkma
  • İdrar yaparken genital bölgede y]]> Bağırsak İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/bagirsak-iltihabi.html Fri, 16 Nov 2018 19:36:03 +0000 Bağırsak iltihabı tıp dünyasında karşılaşılan en karışık rahatsızlıklardan biri olarak tanımlanmaktadır. Bunun sebebi ise bağırsaklarda bulunan ince zarın pek çok olumsuz faktör etkisi ile özelliğini kaybed Bağırsak iltihabı tıp dünyasında karşılaşılan en karışık rahatsızlıklardan biri olarak tanımlanmaktadır. Bunun sebebi ise bağırsaklarda bulunan ince zarın pek çok olumsuz faktör etkisi ile özelliğini kaybederek bozulması durumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu oluşumun başlıca sebebi ise vücuda giren mikroplar ve zehirli kimyasal maddeler olarak görülüyor.

   Sağlıklı bir kişinin bağırsağında normal olarak yaşam için havaya gereksinim duyan ve havasız ortamlarda yaşayabilen bakteriler bulunuyor. Normalde bu bakteriler arasında herhangi bir geçimsizlik durumu söz konusu değildir. Ancak bazı sebeplere bağlı olarak bu bakterilerden bir kısmının bağırsağın iç zarına zarar vererek iltihap oluşumuna sebep olduğunu söylemek mümkündür.

   Çocuklarda büyüklere nazaran daha fazla meydana geldiği bilinen bu sağlık sorununun özellikle yaz mevsiminde ve sonbahar aylarında bağırsaklarda meydana gelen bu rahatsızlıkta bir artış olduğunu görebilmek mümkündür. Bu mevsimlerde meydana gelen çocuklardaki bu rahatsızlığın sebebi olarak da yanlış beslenme görülebiliyor.

   Bağırsak İltihabının Oluşma Nedenleri

   • Kesin olarak oluşum sebebi bilinmiyor olsa da bu rahatsızlığın bazı bozuk gıdaların tüketilmesinin de bu rahatsızlığa neden olduğu düşünülmektedir.
   • Bazı genetik faktörlere bağlı olarak ya da çevresel ve psikolojik faktörlere bağlı olarak da bağırsak iltihabı oluşumu söz konusu olabiliyor.
   • Bozulmuş bayat et, bayat yumurta ya da bozuk etlerden yapılmış olan konserveler ve sucukların, bayatlamış olan pasta ve kurabiyelerin tüketilmesinin de bağırsakta iltihap oluşumuna sebep olduğu görülmektedir. Bozuk gıdalar içerisinde yer alan mikropların bağırsaklara yerleştikten sonra bu rahatsızlığın oluşması söz konusu olabiliyor.
   • Gıdalar dışında gerçekleşebilen iltihap problemine neden olan etkenler olarak tifo, kolera, kızamık ve grip hastalıklarına neden olan mikrop ya da zehirli maddeler de gösterilmektedir.

   Bağırsak İltihabının Belirtileri

   • Karın bölgesinde oluşan kramp şeklindeki ağrılar
   • Dışkıda görülen kan veya kanlı ishal sorunu
   • Dışkıda görülen mukus
   • Kilo kaybı yaşanması
   • Kansızlık sorunu yaşanması
   • İltihap probleminin fazlalığına bağlı olarak ateş, terleme, eklem ağrıları, kusma ve bulantı sorunları

   Bağırsak İltihabı Teşhis ve Tedavisi

   Bu rahatsızlığın teşhisi sırasında hastanın doktor muayenesine gitmesi gerekir. Bu muayene sırasında hastanın doktoruna şikayetlerini tam ve doğru bir şekilde anlatması büyük bir öneme sahiptir. Bu belirtileri gören doktorun bazı testler yaptırması gerekmektedir. Bu testlere genel olarak bakıldığı zaman klonoskopi, endoskopi, tam kan tahlili de yapılması gereken testler arasında yer almaktadır. Ayrıca laboratuvarda dışkı incelenmesi de gerekebilmektedir. Dışkıda gizli kan tespit edilmesi ve vücutta iltihaba sebep olan durumun sürecinin değerlendirilebilmesi için sedimantasyon testlerinde gerekebilmektedir.

   Bağırsak İltihabı

   Oluşum sebebine bağlı olarak bağırsak iltihabı tedavisine başlanabilir. Uygulanan ilaç tedavisinin de kademeli olarak gerçekleştirildiğini görebilmek mümkündür. İlaç tedavisi uygulanırken ilk amaç iltihabı oluşturan nedenleri baskı altına almak olmaktadır. Mesela ishal görülüyorsa mineral kaybının önlenmeye çalışılması için ona göre bir ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Bunun için de ilk olarak yan etkisi az olan ilaçlar kullanılmaktadır. Daha sonraki adım ise bağışıklık sisteminin vermesi gereken tepkiyi artırarak daha çabuk iyileşme sağlamaya çalışmak olacaktır.

   ]]>
   Beyin Sinir Ucu İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/beyin-sinir-ucu-iltihabi.html Sat, 17 Nov 2018 01:27:19 +0000 Beyin Sinir Ucu İltihabı; tıp literatüründe  nöropati olarak adlandırılır. Sinir ucu iltihaplanması sinir hücrelerinin yani nöronların hasar görmesinden dolayı kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Nöronların hasar görmesind Beyin Sinir Ucu İltihabı; tıp literatüründe  nöropati olarak adlandırılır. Sinir ucu iltihaplanması sinir hücrelerinin yani nöronların hasar görmesinden dolayı kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Nöronların hasar görmesinden dolayı vücutta oluşan deride döküntü, deri üzerinde oluşan kızarıklık ve kaşıntı belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Karşımıza çıkan bu belirtiler vücudun her bölgesinde görülmektedir. Bazı durumlarda kızarıklık belirtisi gözükmeden sadece diğer belirtiler gözükebilmektedir. Ellerde ve ayaklarda oluşan uyuşmalar, karıncalanma şeklinde oluşan his, yanma ya da kramplar oluştuğunda sinir hücrelerinde oluşan hasarlar düşünülmelidir. Vücut iki adet sinir siteminden oluşmaktadır. Oluşan bu sinir sistemleri beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemi ile bu sinir sistemini vücuda, kaslara ve diğer tüm organlara bağlayan sinirlerden meydana gelen periferik adı verilen sinir sistemidir. Periferik adı verilen sinir sistemi beyinle kan damarlarının, organların, deri ve kasların arasında bulunan ilişkiyi sağlamaktadır.

   Beyin tarafından gönderilen komutlar motor sinirleri ile iletilir. Beyne ulaşması gereken bilgiler duyum siniri ile beyne iletilmektedir. Periferik adı verilen sinir ucu iltihabı, beyin sapından ve omurilikten çıkmaktadır. Bundan dolayı vücuda yayılan duygu, vücutta oluşan kuvvet ve otonomik sinir hücrelerinde oluşan fonksiyonlarda ya da yapısında oluşan bozukluklar olarak tanımlanmaktadır. Bu sinir hücreleri birlikte etkilendikleri gibi sadece belli bölgelerde etkilenebilmektedir. Sinir ucu iltihaplarının bir çok farklı sebebi olabilir. Buna en fazla etki eden rahatsızlık ise şeker hastalığıdır. Şeker dozunun düzgün bir şekilde ayarlanamaması sinir ucu iltihabı hastalığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

   Görülen bu hastalık vücutta cildi ve sinir sistemini etkilediği gibi vücutta bulunan diğer organları da olumsuz yönde etkilemektedir. Şeker hastalığının dışında damar sertliğine neden olan böbrek yetersizliği ya da yüksek tansiyon gibi hastalıklar da sinir ucu iltihabına neden olmaktadır. Sistematik hastalıklarda tedavi için kullanılan bazı ilaçlar da nöropati adı verilen bu hastalığın oluşumuna neden olmaktadır. Nöropatiler sonradan kazanılmış oldukları kadar, genetik kökenli bir yapıya da sahip olabilirler. Kalıtsal olan rahatsızlıklar doğumdan önce yapılan tarama testleri ile çok rahat bir şekilde önceden belirlenebilmektedir. 

   Beyin Sinir Ucu İltihabı

   Beyin Sinir Ucu İltihabına Neden Olan Etkenler

   • Sistematik ya da metabolik bozukluklar,
   • Alkol bağımlılığı,
   • Tiroit tembelliği,
   • Vitamin eksiklikleri ( B12 vitamini eksikliği )
   • Kanser,
   • Karaciğer yetmezliği,
   • Böbrek yetmezliği,
   • AIDS,
   • Difteri,
   • HIV enfeksiyonu,
   • Sifiliz
   • Romatoid artrit,
   • Toksit maddelere maruz kalma,
   • Kurşun, cıva, arsenik gibi ağır metallere maruz kalma,
   • Yapıştırıcı soluma,
   • İlaçlar,
   • Kurşun zehirlenmesi,
   • Özellikle uçucu endüstriyel ajanlar,
   • Değişik sebepler
   Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri Nelerdir

   Beyin sinir ucu iltihabı ani olarak başlayabileceği gibi, uzun yıllar ilerlemede gösterebilir. Hastalığın ilk olarak görülen belirtileri vücutta hissedilen uyuşukluk hissetme, güçsüzlük ve ağrılardır. Motor sinirlerde tahribat oluştuğunda kollarda veya bacaklarda güçsüzlükler görülmeye başlanır. Koşarken ya da yürümede zorluk çekme, ağır hareket etme, çok erken yorulma ve kaslarda anlık kramplar görülmektedir. Hastalıktan kolların etkilenmesi durumunda kapıları açamama, kavanoz kapağını çevirememek, saç taramada zorluk çekmek ve paketleri taşıyamamak yaygın olarak görülmektedir. Duyu sinirleri eğer tahrip olursa vücutta uyuşma, yanma, acı ve ağrı görülmektedir. İğne batması gibi tabir edilen ağrılar, derin batma hissi, deriyi sıkma hissi, el]]> Göz İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/goz-iltihabi.html Sun, 18 Nov 2018 00:58:31 +0000 Göz iltihabı, göz kapağındaki bazı bakterilerin aşırı miktarda çoğalmasıyla oluşur. Çoğalan bakterilerin artıkları, toksinleri iltihaba eden olur. Cildin yağlı olması ve göz kapağında bulunan yağ bezlerinin anormal olma Göz iltihabı, göz kapağındaki bazı bakterilerin aşırı miktarda çoğalmasıyla oluşur. Çoğalan bakterilerin artıkları, toksinleri iltihaba eden olur. Cildin yağlı olması ve göz kapağında bulunan yağ bezlerinin anormal olması göz kapağındaki bakterilerin çoğalmasına neden olur. Her yaşta görülebilen bir hastalıktır. İltihap olduğunda göz kapaklarının kenarında kızarıklık, kaşıntı ve batma şikayeti vardır. Göz iltihabının iki tipi bulunmaktadır. İlki yağlı ciltlerde görülen, ikincisi ise mikrobik nedenlerle oluşur. Çeşitli virüsler, alerjik etkenler, ilaçlar, sigara dumanı ve kimyasal maddeler de neden olur. Göz iltihabı gözün görme işlevini etkilemez. Çok nadiren olarak gözün kornea tabakasında iltihaba ve gözün görme sorunlarına neden olabilir. 

   Göz İltihabı Belirtileri 
   • Her iki gözde batma hissi 
   • Yanma hissi 
   • Kızarıklık ve sulanma 
   • Kaşıntı ve çapaklanma 
   • Kirpiklerde düzensizlik 
   • Kirpiklerde yapışıklık ve dökülme 

   Göz iltihabının Tedavisi 


   Göz iltihabının tedavisi genel olarak kapak kenarlarını temiz tutmak amacıyla yapılır. Çünkü aslında göz iltihabı bir deri hastalığıdır ve hayat boyu devam eder. O nedenle hastalar göz kapağı bakımını uzun süre uygulamalıdır. Bu tedavinin amacı belirtileri azaltmaktır. Ciddi durumlarda antibiyotik içeren damla ve merhemler faydalı olmaktadır. Bunların dışında önce göz kapağı kenarına yakmayacak şekilde sıcak pansuman uygulanır. Böylece birikmiş ve sertleşmiş olan yağlı maddeler ve kabuklar yumuşar. Daha sonra ıslak gazlı bir bez ya da kulak pamuğu yardımıyla göz kapağı kenarına sürtülür, kirpik dipleri ve çevresindeki birikintiler temizlenir. Göz İltihabıSon olarak göz kapağı kenarına antibiyotikli ilaçlar uygulanır. Kapak temizliği için bebek şampuanı kullanılabilir. Şampuanın kapağını çıkarın kapağın içine bir damla şampuan koyduktan sonra üzerine ılık suyla doldurun. Bu ılık suyla kulak pamuğu yardımıyla kirpik diplerini temizleyin. Daha sonra suyla kapağın kenarını durulayın. Böylelikle göz iltihabı tedavisini temiz bir şekilde yapmış olursunuz. 
   ]]>
   Bebeklerde Orta Kulak İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/bebeklerde-orta-kulak-iltihabi.html Sun, 18 Nov 2018 17:39:29 +0000 Bebeklerde Orta Kulak İltihabı, Bebeklerde ve çocuklarda orta kulak iltihabı genellikle görülebilecek rahatsızlıklardandır. Bebeklerde orta kulak iltihabı geçici bir rahatsızlık olduğu gibi kalıtsal olarak ta görülebilir. Bebeklerde Orta Kulak İltihabı, Bebeklerde ve çocuklarda orta kulak iltihabı genellikle görülebilecek rahatsızlıklardandır. Bebeklerde orta kulak iltihabı geçici bir rahatsızlık olduğu gibi kalıtsal olarak ta görülebilir. Bebek ve çocuklarda genellikle geçirilmiş bir soğuk algınlığı rahatsızlığından sonra ortaya çıkar. Burun arkası ile kulak arasındaki yol, geçirilen bir soğuk algınlığı rahatsızlığından dolayı kapanır ve orta kulak hava almaz hale gelir. Sonrasında oluşan bakteriler bu bölgeye yerleşir ve mikrop kapar. Bu olayın sonucunda orta kulak iltihabı yaşanır. Orta kulak iltihabının en çok görüldüğü aylar kış aylarıdır, bu rahatsızlık kış aylarının soğuğundan etkilenen çocuklarda yüksek seviyede görülür.

   Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Hastalığının Belirtileri

   • Kulak ağrısı
   • Kulakta zonklama
   • Yüksek ateş
   • Bebeğin kendisini huzursuz ve rahatsız hissetmesi
   • Mide bulantısı
   • Kusma 
   • İşitme kaybı
   • İştahsızlık
   Bebekler kulaklarında başlayan bu ağrıları ağlayarak, kulaklarını ovuşturarak belli etmeye çalışırlar. Bebeklerde orta kulak iltihabı tedavi edilmezse kulak zarı patlayabilir.

   Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Hastalığının Nedenleri

   Bebeklerde orta kulak iltihabına genellikle çeşitli virüsler ve bakteriler yol açar. Bazı zamanlarda bebekte bulunan bir alerjik durumda bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Diğer bir yandan da bebeklerin geçirmiş oldukları gribal bir üst solunum yolları hastalığı ve bu hastalık süresinin uzaması da etkilidir. Bebeklerin sırt üstü yatarken ki pozisyonda beslenmeleri de orta kulak iltihabı rahatsızlığına yol açabilir. 

   Bebek ve çocuklarda orta kulak iltihabı geçici olabildiği gibi kalıcı kronik de olabilir. Akut orta kulak iltihabı geçici olarak nitelendirilmektedir ama bu geçici süre orta kulak iltihabında 3 ayı geçer ve daha uzun sürüyorsa bebeklerde ve çocuklarda kronik orta kulak iltihabı hastalığı söz konusu olabilir. Aynı zamanda kronik orta kulak iltihabı yaşayan çocuk ve bebeklerde diğer çocuklara nazaran gözle görülür bir seviyede daha sık burun-boğaz enfeksiyonu oluşur.

   Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Hastalığından Korunum Yolları

   Korunma yollarından en önemlisi bebeğin doğduktan sonra mutlaka 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesidir. Orta kulak iltihabı rahatsızlığına yakalanıp geçiren bebeklerde ve çocuklarda tıbbi bakım  oldukça önemlidir ve iyi dinlendirilmelidir. Bu rahatsızlık süresince bebeğin bulunduğu ortamda sigara içilmemeli ve içilen ortama bebek sokulmamalıdır. 

   Bebeklerde Orta Kulak İltihabı
   Bebeğin kulağına su kaçmamasına dikkat edilmeli ve soğuk almaması sağlanmalıdır. Kışın soğuk havalarda bebeğin başı ve kulakları sıcak tutulmalıdır. Bebek soğuk algınlığına yakalanmışsa ve burun tıkanıklığı yaşıyor ise burun açıcı spreylerde kullanılabilir. Bu rahatsızlık sırasında bebeğe uygulanacak her türlü tıbbi tedavi ve ilaç alımı hekim onaylı ve hekim kontrolünde olmalıdır. Bu rahatsızlığın belirtileri fark edildiği anda  bebeği bir hekime göstermekte fayda vardır. Orta kulak iltihabı geçiren çocuk veya bebek sesinize yanıt vermiyorsa eğer işitme kaybı yaşıyor olabilir. İşitme kaybı yada bebeğin kulağında akıntı gibi başka durumlarda oluşuyorsa hekime göstermek yapılacak en doğru harekettir. Bebeğin kulağındaki akıntı devam ederken bebeğin kulağının üzerine yatması engellenmeli ve bebeğin ağrısını dindirmek için kulağına sıcak bir bez veya havlu konulmalıdır.

   Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Hastalığının Tedavisi

   Bebek ve çocuklarda orta kulak iltihabı tedavisi ortalama 7-10 gün arasındadır. Bir anda  ortaya çıkan bu rahatsızlık hekim gözetiminde kontrol edilmelidir. Bakteri v]]> Kemik İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/kemik-iltihabi.html Sun, 18 Nov 2018 23:06:10 +0000 Kemik iltihabı, kemik enfeksiyonu demektir. Akut ya da kronik olabilen bu iltihap, kemiğe kırıklar, kirli yaralar ya da cerrahi girişim sırasında yerleşmektedir. Kemik iltihabının verdiği rahatsızlık nedeniyle bir ya da birden ço Kemik iltihabı, kemik enfeksiyonu demektir. Akut ya da kronik olabilen bu iltihap, kemiğe kırıklar, kirli yaralar ya da cerrahi girişim sırasında yerleşmektedir. Kemik iltihabının verdiği rahatsızlık nedeniyle bir ya da birden çok organı etkileyebilir ve büyük rahatsızlıklara neden olabilir. Bu iltihaba özellikle 12 yaşın altındaki çocuklar daha çabuk yakalanabilir. Kemik iltihabı, kan yoluyla da bulaşabilir ve bu iltihapların büyük bir çoğunluğundan sorumludur. Genelde tedavi ile düzelen ama bazen de tekrarlayan bir hastalıktır.

   Mutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. Yoksa ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Akut ve kronik olarak iki çeşitten oluşur. Akut kemik iltihabı 1-6 hafta arası sürerken, kronik kemik iltihabı 6 haftadan daha uzun sürmektedir. İkisinin de belirtileri farklılık göstermektedir. 


   Kemik İltihabı Belirtileri 
   • Yüksek ateş 
   • Terleme
   • Kemik ağrısı ve aksama 
   • Tutulan kemikte sıcaklık 
   • Halsizlik 

   Kemik İltihabı Tedavisi 


   Çok çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Bu tedaviler hekimden hekime farklılık gösterir. Çoğunlukla belirtilerin şiddetine göre verilen tedaviler yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Antibiyotik ve ağrı kesiciler en sık kullanılan tedavi yöntemleridir. Kemik iltihabı, eğer geç tedavi edilirse ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu hastalığı olan kişi hastalığını hafif bir şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha uzun bir sürede geçirebilir. Tedavide 3 hafta ya da daha uzun bir süreyle penisilin veya diğer bir antibiyotik kullanılır. Doktorlar enfeksiyona neden olan bakterinin saptanması için kan örnekleri alınır. Antibiyotik önce damardan verilir. Kemik İltihabıDaha sonra ağızdan verilir. Bazen de ameliyatla kemiklere ufak delikler açılarak verilir. Bu yöntem daha iyidir. Çünkü doktorun antibiyotiğin bakteriler üzerinde etkili olup olmadığını anlamasını sağlar. Daha sonra hastanın yatak istirahati etmesi gerekir. Ayrıca bu tür hastalıklar için başka hastaların ilaçları kullanılmamalıdır. Mutlaka doktorun tedavi etmesi gerekir. 
   ]]>
   İltihap Çeşitleri https://www.iltihap.gen.tr/iltihap-cesitleri.html Mon, 19 Nov 2018 20:57:58 +0000 İltihap çeşitleri, insan vücudunda oluşan ve tedavi edilmeyip vücutta kaldığı zaman çok fazla zararın olmasına neden olacak olan bir rahatsızlıktır. Bu insan vücudunun değişik yerlerinde çıkabilir. Yani, diş etinizde de İltihap çeşitleri, insan vücudunda oluşan ve tedavi edilmeyip vücutta kaldığı zaman çok fazla zararın olmasına neden olacak olan bir rahatsızlıktır. Bu insan vücudunun değişik yerlerinde çıkabilir. Yani, diş etinizde de olabileceği gibi, iç organlarınızdan mide, bağırsak gibi organlarınızda da olabileceği mümkün olmaktadır. Bir tür savunma olduğu için, vücudunuzun size bir uyarısı olarak düşünebilirsiniz. Eğer sizlerde iltihabın kuruması için tedavi olmadınığınız süre içerisinde çok büyük sorunlarla karşılaşacak ve tedavisi mümkün olmayan hastalıklarla boğuşmanıza neden olacak bir rahatsızlık olmaktadır.

   İltihap bir anda oluşan ağrı, insan vücudunda bulunan iltihap sonucunda kızarıklı, işlev bozukluğu baş gösterecek ve ısı artışı gibi durumlar söz konusu olacaktır. Böylesi bir durum ile karşılaşırsanız sizlerde mutlaka doktorunuza başvuru yaparak, tedavi olmanız gerekmektedir. İltihap çeşitleri arasında birçok farklı iltihap çeşitleri bulunmaktadır. Sizler de vücudunuzda beliren iltihaba göre tedavi olmalı ve bir an önce tedavi olarak iltihabınızı kurutmanız gerekmektedir.

   İltihap oluştuysa ilaç tedavisi olmalısınız:

   Ülkemizde sıklıkla kullanılan iltihap tedavisinde en çok ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Sizler de ilaç tedavisi olarak vücudunuzun herhangi bir bölgesinde oluşan ve başka bir hastalığın habercisi olan iltihabın geçmesi için tedavi olmanız gerekmektedir. İltihaba neden olan hastalığın bilinmesi ve bu hastalığın tedavisi olunduğu zaman insan vücudunda herhangi bir rahatsızlığın ortadan kalkmasını sağlayacak ve iltihabın kuruması da mümkün olacaktır.


   İltihap çeşitleri:


   Günümüzde var olan iltihap çeşitleri arasında 5 farklı iltihap çeşidi bulunduğu bilinmektedir. Bunların bazıları çok tehlikeli olurken, bazıları ise kendiliğinden geçebilecek iltihap çeşitleri olmaktadır.

   Akut iltihap: İltihaplar arasında en tehlikeli olan iltihap çeşidi olmaktadır. Bir anda ortaya çıkar ve oldukça hızla büyümektedir. Sonunda da çok kısa süre içerisinde şekillenen bir iltihap türüdür.

   Kronik İltihap: Bu iltihap türü ağrısız ve kızarıklığı olmadan vücutta meydana gelecektir. Sizler farkında olmadan büyüycek ve bulunduğu yeri tamamen kaplayacaktır. Hızla gelişmeyip yavaş yavaş meydana geldiği için çok büyük sorunlar meydana çıkaracaktır.

   Eksudatif İltihap: Bu iltihap türünün halk arasında su toplaması denilmektedir. Çok farklı bir iltihap türü olmaktadır. Genellikle ağrılı olmaz ve şişkinlik oluşur. Tedavisi kısmen daha kolay olmaktadır.
   İltihap Çeşitleri
   Alternatif İltihap: Çok tehlikeli bir iltihap türü olmaktadır. Tedavi edilmediği zaman nekroza kadar varacak ve sizin için çok büyük sorunların oluşmasına neden olacak olan sinsi bir iltihap türü olmaktadır.

   Proliferatif İltihap:
   Tüberküloz adı verilen hastalıkların ortaya çıkması sonucunda meydana gelecek olan bir hastalık türü olmaktadır. Vücut bu iltihabı asla kabul etmez.

   ]]>
   Kanda İltihap https://www.iltihap.gen.tr/kanda-iltihap.html Tue, 20 Nov 2018 20:37:56 +0000 Kanda iltihap, kanın içerisinde belli orandan fazla bakteri olması ve akyuvarların artış göstermesi demektir. Vücudun iltihaplı olan bölgesinde kana bakterilerin karışması anlamına gelmektedir. İltihaplanma vücudun kendi kendin Kanda iltihap, kanın içerisinde belli orandan fazla bakteri olması ve akyuvarların artış göstermesi demektir. Vücudun iltihaplı olan bölgesinde kana bakterilerin karışması anlamına gelmektedir. İltihaplanma vücudun kendi kendini koruma ve iyileştirme çabasıdır. İltihap vücuttaki enfeksiyonlara karşı koruma biçimidir. Birçok mikroorganizmalar, mekanik ve fiziksel etmenler ve kanser hücreleri organizmada iltihap meydana getiren çeşitli nedenler olarak gösterilebilir. Kanda iltihap olmasının birçok sebebi olabilir. Ama bu sebeplerin başında enfeksiyon gelmektedir. Enfeksiyon kana girdiği zaman vücut bu duruma tepki göstermek için iltihabı meydana çıkarır. Biyolojik bir tepki olarak iltihaplanmanın kanda görülme sebepleri arasında bağırsak hastalıkları da yer almaktadır. Aynı zamanda lupus hastalığı da yer almaktadır. Her yaşta ortaya çıkma olasılığı bulunan lupus hastalığında vücudun bağışıklık sistemi olmaması gereken bir şekilde, sağlıklı olan dokulara saldırır ve kronik iltihaplanmaya yol açmaktadır. 


   Kandaki iltihap oranı CRP testi ile ölçülmektedir. Kandaki iltihap oranının yüksekliği fazlaysa, ileriki dönemlerde kan damarları duvarında bir sorun olması anlamına gelebilir. CRP seviyesi yüksek olursa iltihap oranı fazla demektir. Bu sorunun çözülmesi için ilk önce iltihabın nereden kaynaklandığı bulunmalıdır. O nedenle başka testler ve doktor muayenesi yapılmalıdır. 

   Kanda İltihap
   Kandaki İltihabın Nedenleri 
   • Enfeksiyon
   • İltihabi bağırsak hastalığı 
   • Lupus
   • Zatürre
   • Romatizmal ateş 
   • Tüberküloz 
   • Bağ doku hastalıkları 
   • Bağırsak hastalıkları 
   Kandaki İltihabın Tedavisi

   Kandaki iltihabın tedavisi için öncelikle iltihabın kurutulması gerekir. Daha sonra hasta gözetim altında tutulur. Organizmanın iltihaba karşı gösterdiği savunma mekanizmasını arttırmak için kanda iltihap tedavisinde lokal ve genel tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden önce antibiyotik kullanılmalıdır. Antibiyotik düzenli ve doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Eğer düzenli kullanıma rağmen apse oluşmuşsa cerrahi operasyonla apsenin boşaltılması gerekmektedir. İyi bir tedavi yapılırsa hastalığın geçmesi mümkündür. 
   ]]>
   Diş İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/dis-iltihabi.html Wed, 21 Nov 2018 10:46:20 +0000 Diş iltihabı, diş etine bakan komşu diş eti bölgelerinde bakteri plağının birikmesiyle oluşmaktadır. Eğer ağız hijyenine yeteri kadar dikkat edilmezse bakteri plakları, diş etinde çekilmelere ve kanamaya neden olurlar. Bakteri Diş iltihabı, diş etine bakan komşu diş eti bölgelerinde bakteri plağının birikmesiyle oluşmaktadır. Eğer ağız hijyenine yeteri kadar dikkat edilmezse bakteri plakları, diş etinde çekilmelere ve kanamaya neden olurlar. Bakterilerin dişler üzerinde birikmesine neden olan kötü ağız hijyeni sürdürülürse bu plak içerisinde zararlı bakterilerin sayısı artar. Bu artışta kemikte erimeye sebep olabilir. Bakterilerdeki artış, iltihabın dişin dışına ve kök uzundan etrafa doğru yayılmasına neden olur. Bu sırada şiddetli ağrılar oluşur. Daha sonra yüzde şişlik olacak kadar iltihap yayılabilir. Bu yayılma sırasında etrafındaki dokulara hasar verir ve çene kemiğini eritmeye başlar. 

   Diş İltihabı Belirtileri 
   • Ağız içerisinde şişlik
   • Şiddetli ve sürekli diş ağrısı 
   • Dişin üzerine basıldığında ağrı oluşması  
   • Dişte uzama hissi 
   İyi bir ağız bakımı ile hem diş plaklarının birikimi engellenir hem de diş taşlarının oluşumu engellenmiş olur. Hastalığın başlangıç döneminde diş taşı temizliği, dişleri parlatma ve iyi bir ağız bakımı için oral olan hijyen eğitimi yeterli iken, hastalık ilerledikçe bu işlemlere ilave olarak kök yüzeyi kazıma, düzleştirme, cerrahi işlemler ve diş eti çekilmesine kadar süreçler izlenmektedir. Diş kayıplarının en önemli sebebi çürükler değil diş eti hastalıklarıdır. Bununla birlikte diş iltihabı ile kalp ve damar hastalıkları arasında çok yakın bir ilişki vardır. İyi bir ağız hijyeni, sağlıklı diş ve diş etleri daha birçok hastalığa sebep olmadan buna engel olmanız gerekir. O nedenle dişlerimizi günde 2-3 kez fırçalamak, diş ipi kullanmak ve en az 6 ayda bir diş hekiminize kontrole gitmeniz gerekir. 

   Diş İltihabı Tedavisi 

   Bu tedavide öncelikle kanal tedavisi yapılır. Çürükler temizlenip dişin sinirinin olduğu yere ulaşılır. Daha sonra dişin içerisinde birikmiş olan iltihap dışarı çıkarılır ve böylece ağrıları oluşturan basınç ortadan kalkmış olur. Kanal içerisinde bulunan doku artıkları temizlendikten sonra kök ucundaki iltihabın daha kolay dışarı çıkabilmesi için kök ucuna kadar ulaşılması hedeflenir. Kökün uzuna kadar diş kanalı genişletilmelidir. Bu işlem hem iltihabın kolay dışarı çıkmasını hem de bakterilerin yerleştiği kanal duvarlarının temizlenmesini sağlar. Diş İltihabıBirkaç seans sonra kanal içerisindeki bakteriler yok edilmeye ve iltihap azaltılmaya çalışılır. İltihabın oluşması durdurulduktan sonra kanal içerisi özel bir dolgu maddesiyle kök ucuna kadar doldurulur. Üzerine geçici bir dolgu yapılarak bir süre beklenir. Birkaç haftalık beklemenin ardından üst dolgu yapılarak tedavi sona erer. 
   ]]>
   Mide İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/mide-iltihabi.html Thu, 22 Nov 2018 06:33:45 +0000 Mide iltihabı genel olarak gastrit olarak bilinen rahatsızlıktır ve bu rahatsızlık ortak özellikleri mide astarı iltihaplanması olan bir dizi rahatsızlığın tanımlanması olarak karşımıza çıkan bir terimdir. Bu raha Mide iltihabı genel olarak gastrit olarak bilinen rahatsızlıktır ve bu rahatsızlık ortak özellikleri mide astarı iltihaplanması olan bir dizi rahatsızlığın tanımlanması olarak karşımıza çıkan bir terimdir. Bu rahatsızlığın sebebi pek çoğu ülsere de neden olan bakteriler olarak karşımıza çıkmaktadır. bunun yanı sıra travmatik yaralanmalar, bazı ağrı kesicilerin düzenli kullanılması ve aşırı alkol tüketimi gibi faktörlerin de bu rahatsızlığa sebep olduğunu görebilmek mümkündür.

   Bu problemin aniden ya da zaman içerisinde yavaşça ortaya çıkan iki farklı türe sahip olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Bu iki farklı seyreden gastrite "akut gastrit" ve "kronik gastrit" isimleri verilmektedir. Akut gastrit; aniden ortaya çıkan ve semptonlarını da aniden gösterirken kronik gastrit bir süredir var olan ve zaman içerisinde ilerleyerek etkilerini yavaşça gösteren, aynı zamanda da tekrarlayabilen mide iltihabı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanı sıra pek çok kişi için gastrit çok ciddi sorunlar yaşanılan bir rahatsızlık olmamakla birlikte kısa sürede tedavisinin gerçekleşmesi de mümkün olmaktadır.

   Mide İltihabı Belirtileri
   • Üst karın bölgesinde yemeklerden sonra sancı ve yanma hissi, hazımsızlık
   • Üst karın bölgesinde yemeklerden sonra hazımsızlık hissedilmesi
   • Mide bulantısı
   • Kusma
   • İştahsızlık
   • Geğirme ya da midede şişkinlik
   • Kilo kaybı
   Genel olarak akut gastritte bu tip sorunlar karşılaşmak söz konusu olabilmektedir. Bunlar tipik belirtiler olmakla beraber bunların dışında hastanın kusmuğunda görülen kan ciddi boyutlarda iltihaplanmalar olduğunu ve hatta mide kanaması geçirildiğini de gösterebilmektedir. Hatta kan kusma ya da koyu renkli kusmuklarda hastaya acil tıbbi müdahale edilmesi de gerekebilmektedir. 

   Mide İltihabı
   Belirli dönemlerde her insanın başına hazımsızlık, mide yanması ve kusma gibi sorunlar gelebilir. Bu belirtileri görmek hemen mide iltihabı sorunu yaşandığı anlamına gelmez. Ancak bu belirtilerin bir haftadan uzun süre devam ettiği durumlarda doktora danışmanız gerekmektedir. Özellikle kan kusması ya da dışkıda kan görülmesi gibi durumlarda doktora mutlaka vakit kaybetmeden gitmeniz büyük bir öneme sahiptir.
   ]]>
   Bademcik İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/bademcik-iltihabi.html Fri, 23 Nov 2018 02:28:40 +0000 Bademcik iltihabı vücudun savunma mekanizmaları arasında değerlendirilmekte olan bademciklerde meydana gelen apselere denmektedir. Bu apselerin büyük bir çoğunlukla kişinin boğazının şişmesi ve acıması sonucunda kendini göste Bademcik iltihabı vücudun savunma mekanizmaları arasında değerlendirilmekte olan bademciklerde meydana gelen apselere denmektedir. Bu apselerin büyük bir çoğunlukla kişinin boğazının şişmesi ve acıması sonucunda kendini gösterdiğini görebilmek mümkündür. Bu rahatsızlığın temeline baktığımız zaman vücudun dışarıdan ağız yolu ile gelen mikroplara karşı savunulduğunu görebilmek de mümkündür. Ağız yolu ile giren mikropların burada birikmek suretiyle apse oluşturduklarını görebilmek mümkündür. Bu rahatsızlığın kendini ilk olarak kızarıklık ile gösterdiğini görebilirsiniz.

   Bademcik İltihabı Belirtileri
   • Yutkunmada zorlanma
   • Boğaz ağrısı
   • Yutkunurken boğaza bir şey takıldığı yönündeki his
   • Ateş
   • Halsizlik
   • Ağız kokusu
   • Boğaz ve boyun kısımlarında şişme
   • Ses değişmesi
   • Çocuk hastalarda mide bulantısı ve kusma
   Bunlar tipik bademcik iltihabı belirtileri olmakla beraber hastalığın seviyesine ve ilerleyişine göre daha ağır belirtiler olduğunu görebilmek de mümkündür.

   Bademcik İltihabının Nedenleri

   Görünüşte basit bir rahatsızlık olarak görülse ve bademcikte biriken mikroplar sebebi ile oluşan apseler olarak görülse de bazı ciddi rahatsızlıkların da bu duruma sebep olduğunu görebilmek mümkündür. Bu apselere neden olan hastalıklar ise;
   • Böbrek iltihabı
   • Menenjit
   • Kalp iltihabı
   • Boyun enfeksiyonu
   • Akciğer enfeksiyonu
   • Kemik iliği enfeksiyonu
   • Orta kulak enfeksiyonu
   • Eklem enfeksiyonu
   Bademcik İltihabı
   Bademcik İltihabı Teşhis ve Tedavi

   Kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhisi yapılan bir hastalık olan bademcik iltihabı basit bir fiziki muayene ile rahatlıkla teşhis edilebilmektedir. Bu teşhis sonrasında ise kişiye ilaç tedavisi uygulanılarak tedavi edilmesi söz konusudur. İlk olarak hastaya mikropların kırılması için bir antibiyotik verilmekle beraber ağrıları ve kişinin yükselen ateşini kesebilmek için ağrı kesici ve ateş düşürücü verilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra kişinin kendi başına dikkat etmesi gereken ve uygulaması ile daha kısa süre içerisinde iyileşebileceği bazı uygulamalar bulunmaktadır. Hastanın bademcik iltihabı için evde uygulayabileceği önlemleri şu şekilde sıralayabilmek mümkündür:
   • Kendini yormamak ve bol bol dinlenmek
   • Bol su içmek
   • Aşırı soğuk ya da aşırı sıcak olan yiyecek ve içeceklerden uzak durmak
   • Gün içinde tuzlu su ile gargara yapmak
   • Bol bol meyve tüketerek vitamin almak
   • Boğaz pastilleri kullanarak boğazı rahatlatmak
   • Sigaradan ve sigara dumanından uzak durmak
   • Bulunulan ve yatılan ortamı sıklıkla havalandırmak
   ]]>
   Beyin İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/beyin-iltihabi.html Fri, 23 Nov 2018 09:10:55 +0000 Beyin İltihabı; tıp literatüründe ensefalit anlamına gelmektedir. Bakteriler, virüsler, zehir gibi etkenler kan ve lenf yollarıyla beyne yerleşirler. Yerleşen etkenler beynin enflamasyonuna sebep olmaktadır. Bununla oluşan beyin i Beyin İltihabı; tıp literatüründe ensefalit anlamına gelmektedir. Bakteriler, virüsler, zehir gibi etkenler kan ve lenf yollarıyla beyne yerleşirler. Yerleşen etkenler beynin enflamasyonuna sebep olmaktadır. Bununla oluşan beyin iltihabı hayati bir süreç başlatmaktadır. Bu durum çok ciddi olmakla birlikte hayati tehlike arz eder. Beyin iltihabının yayılım düzeyi, iltihabın yerleşimi, doku ölümüne yol açma eğilimi, sinir dokusunun etkilenen bölgelerinin büyüklüklerine göre farklı özellikler göstermektedir. Beyin iltihabı rahatsızlığının nedenleri birçok farklı sebebi olabildiği gibi, değişik bölgelerde ensefalit farklı belirtiler gösterebilmektedir. Görülen bu hastalık iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlar birincil ensefalit ve ikincil ensefalit adını almaktadır. Hastalığın birincil kısımı ikincil ensefalite göre daha yaygın ve sık görülmektedir. BUna rağmen ikincil ensefalit diğerine göre daha hafif görülen bir rahatsızlıktır. 

   Beyin İltihabının Nedenleri

   Beyin iltihabı yani ensefalit denilen bu hastalık birçok şekilde kendini belli etmektedir. Farklı şekillerde mantarlar, bakteriler, beyin ve beyin zarı (meninks), asalaklar bu iltihabın oluşmasında etkilidirler. Ancak ensefalit terimi sadece virüslerin neden olduğu iltihaplar için kullanılmaktadır. Merkez sinir siteminde bulunan akut virüs iltihapları genel olarak şu şekilde sınıflandırılmaktadır. Akut viral beyin iltihabı yani enfesalit beyin dokusunu ilgilendirmektedir.Görülen bu enfeksiyon sonrasında beyin-omurilik iltihabı (ensefalomiyetliler)  bir enfeksiyonun koplikasyonu olarak kendini belli etmektedir. Günümüzde görülen virüslerin bazıları mevsimlerle ilgili ve coğrafi özellikler göstererek 40'tan fazla virüs merkez sinir sistemi enfeksiyonlarından sorumlu tutulmaktadır. 

   Beyin İltihabının Belirtileri ve Beyin İltihabının Ortaya Çıkışı

   Beyin iltihabının bir çok nedeni olduğu için ve beynin çok değişik bölgelerinde görülebildiği için ensefalit farklı belirtiler göstermektedir. Görrülen olguların büyük bir bölümünde en çok görülen belirti uyku eğilimidir. Bazı olgularda ise uyku eğilimi görülmemektedir. Bazen olağandışı görülen uyuşukluk (letarji) belirtilerinin yerine psikomotorun aşırı uyarılması ile (eksitasyon) inatçı bir uykusuzluk görülebilir.  (psikomotor: Zihinsel ya da ruhsal etkinliğe bağlı kas hareketi) Bağ ağrıları ile birlikte ortaya çıkan yüksek ateş, her iki gözde görülebilen felç, uykuya daha çok eğilim, halsizlik, yorgunluk, iştah kesilmesi, farenjit, ensede hafif sertlik gibi bulgular görülmektedir. Bazı olgularda ise kişinin ateşi hiç yükselmez. Bazen artış göstererek 38 dereceye kadar çıkabilir ancak aniden düşer. Bazen düzensiz gerilemeler ortaya çıkmaktadır ve ciddi rahatsızlıklardır. Bu gerilemeler;
   • Göz bozuklukları,
   • Uyku düzeni bozuklukları,
   • Ruhsal bozukluklar,
   • Kas gerginliği
   Beyin İltihabıGöz Bozuklukları

   Gözlerde göz kapaklarının düşmesi (ptoz) ve çift görme (diplopi) ile birlikte şaşılık ortaya çıkmaktadır. Göz kapaklarının düşmesi bazen sadece biçimseldir. Yani göz kapaklarının düşmesi uyku eğilimine bağlı olabilir. Yine de görülen bir çok olguda hasta uyandırıldığında göz kapaklarını kaldıramamaktadır. Göz kaslarında oluşan felç (oftalmopleji) genellikle tam değildir. Oluşan bu felcin ardından gözlerde içe ya da dışa dönük olarak bir şaşılık ve buna bağlı olarak da çift görme gelişmektedir. Göz kaslarında oluşan felç geçici bir durumdur. Genel olarak aşırı uykuyla birlikte birkaç gün ya da hafta içinde ortadan kalkmaktadır. Kafa çift sinirleri bu hastalığa daha seyrek yakalanmaktadır. Bazen tek bazen de iki taraflı görülen yüz felci, çok daha seyrek olarak yutma, konuşma ve çiğneme bozuklukları görülebilmektedir. Kol ve bacaklarda görülen felçlerse ender şekilde ortaya çıkar ve psikomotor aşırı uyarılmayla görülebilme]]> İdrar Yolu İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/idrar-yolu-iltihabi.html Fri, 23 Nov 2018 15:30:47 +0000 İdrar yolu iltihabı, daha çok kadınların maruz kaldığı ciddi bir sağlık sorunudur. Ağrı ile beraber daha farklı sorunlar da açığa çıkabilir. Kendiliğinde ortadan kaybolabileceği gibi bazen de tıbbi tedavi gere İdrar yolu iltihabı, daha çok kadınların maruz kaldığı ciddi bir sağlık sorunudur. Ağrı ile beraber daha farklı sorunlar da açığa çıkabilir. Kendiliğinde ortadan kaybolabileceği gibi bazen de tıbbi tedavi gerekebilir. İdrar yolu iltihabı için antibiyotik tedavisi uygulanır. Çok nadir durumlarda çocukluk döneminde de ortaya çıkabilen bir rahatsızlık türüdür. Tanı için idrar tahlili yeterli olur. İdrar yolu iltihabına neden olan bakterilerdir.

   Normal şartlarda vücut tarafından atılabilen bakteriler vücudun savunma merkezini olumsuz etkileyerek iltihap oluşumuna yol açar. İdrar yolu iltihabı, böbrekler, mesane, idrar kanalı ve üretrayı etkileyen bir hastalık türüdür. İdrarın oluşarak dışarı atılmasını sağlayan bu alanlar alt ve üst idrar yolu olmak üzere iki bölümde incelenir. İdrar yolu iltihabı en çok E coli adlı mikrop nedeni ile ortaya çıkar. Mikrobun hangi bölgeyi etkisi altına aldığına göre adı değişebilir.

   İdrar Yolu İltihabı Nedenleri

   Genital Hijyen: Genital bölgenin özellikle tuvaletten sonra doğru bir şekilde temizlenmesi oluşabilecek iltihap olasılığını en aza indidir. Tuvaletten sonra kullanılan tuvalet kağıdı arkadan öne doğru değil önden arkaya doğru hareketler ile kullanılmalıdır. Bu sayede yüzeydeki mikropların idrar yoluna doğru gitmesi önlenebilir.

   Genital bölgenin tuvalet harici normal zamanlarda da hijyeni sağlanmalıdır. Sentetik iç çamaşırlarından uzak durarak pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Eğer günlük pedler kullanılıyorsa sık aralıklarla değiştirmek gerekir. Eğer akıntı problemi varsa mutlaka en kısa sürede tedavi edilerek kontrol altına alınmalıdır. Şayet bu sıralanan faktörler gerçekleştirilmezse idrar yolu iltihabına davetiye çıkarılmış olur.

   İdrar Yolu İltihabı

   Böbrek Taşları: İdrar yollarında yaşanan tıkanıklık idrar yolu iltihabına yol açabilir. İdrar yolunda yaşanan tıkanma böbrek taşları nedeni ile ortaya çıkabilir. Çocukluk ve bebeklik döneminde de böbrek taşı sorunu yaşanması muhtemel bir ihtimaldir.

   Kabızlık: İdrara çıkama, idrar tutamama gibi sorunlar idrar yolunda iltihap oluşmasına neden olabilir. İdrar akışının düzenli olması bakterilerin dışarı atılması için önemlidir. İdrar çıkışı ile idrar yollunun temizliği sağlanmış olur.

   Bağışıklık Sisteminin Zayıflaması: Bağışıklık sisteminin güçlü olması vücudun birçok hastalığa karşı korunması için nemlidir. Bazı hastalıklar, kanser nedeni ile uygulanan kemoterapi ya da bazı ilaçlar bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açabilir. Böyle bir durum karşısında vücut iltihaplara karşı daha dirençsiz olur.

   Cinsel İlişki: İdrar yollarında oluşan iltihap cinsel birliktelik nedeni ile bulaşan bir enfeksiyon nedeni ile oluşabilir. Vajina ve anüste oluşan mikroplar cinsel birliktelik ile beraber idrar yollarına geçebilir.

   Diğer Nedenler

   Gebelik dönemi, menopoz dönemi ve şeker hastalığı idrar yollarında iltihaba yol açabilen faktörlerdir.

   İdrar Yolu İltihabı Belirtileri

   • İdrarda oluşan kötü koku
   • Sık sık idrara çıkma
   • Devamlı idrar yapma isteği
   • İdrarda görülen kan
   • İdrar miktarında değişiklik
   • İdrar çıkarken yaşanan ağrı ve yanma hissi
   • Ateş, mide bulantısı, kusma ve titreme
   • Acil idrara çıkma hissi

   İdrar Yolu İltihabında Tanı Ve Tedavi

   İdrar yolu iltihabında yukarıda sıralanan belirtiler yaşanıyorsa mutlaka teşhis için doktora başvurulmalıdır. Doktor şikayetleri göz önünde bulundurarak idrar tahlili isteyecektir. İdrar tahlili ile idrar yolu iltihabı kolaylıkla tespit edilebilir.

   Doktorun reçete edeceği antibiyotik tedavisi ile sorun büyük ölçüde kontrol altına alınır. Şikayetleri hafifletmek için ağrı kesici ve spazm çözücü ilaçlar önerilebilir. Ayrıca hastaya bol sıvı tüketimi tavsiye edilir. Baz]]> Ameliyat Sonrası İltihap https://www.iltihap.gen.tr/ameliyat-sonrasi-iltihap.html Sat, 24 Nov 2018 07:03:39 +0000 Ameliyat sonrası iltihap, Herhangi bir hastalık nedeni ile uygulanan ameliyatlardan sonra iltihap riski söz konusu olabilir. Uygulanan ameliyatlar vücutta ufak ya da bazen büyük etkilere neden olabilecek bir iltihaplanmaya y Ameliyat sonrası iltihap, Herhangi bir hastalık nedeni ile uygulanan ameliyatlardan sonra iltihap riski söz konusu olabilir. Uygulanan ameliyatlar vücutta ufak ya da bazen büyük etkilere neden olabilecek bir iltihaplanmaya yol açabilir. Ameliyat uygulamaları daha çok damar yolu ya da oral yolla uygulanan tedavilere cevap alınmadığı zaman son çare olarak uygulanır. Ameliyatlardan sonra yaşanan rahatsızlık ve şikayetlerin doğal iyileşme süreci olup olmadığı nasıl anlaşılır

   Uygulanan ameliyat sonrasında doğal olarak vücut dirençsiz ve zayıf düşer. Bu nedenle de operasyon bölgesinin zararlı bakterilere ve mikroplara maruz kalmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Uygulanan ameliyat ne kadar titizlikle uygulanırsa uygulansın bazı komplikasyonların gelişmesi engellenmeyebilir ve bölgede enfeksiyon gelişebilir. Bu enfeksiyon ameliyat bölgesinde şişlik, kızarıklık, iltihap, deride renk farklılığı ve halsizlik gibi şikayetlere yol açabilir.

   Ameliyat Sonrası Yaşanabilecek İltihaplar

   Ameliyat sonrasında uygulanan bakım hastanın şikayetinin tamamen giderilmesi ve iltihap oluşumunu kontrol etmeyi amaçlar. Fakat ne kadar önlem alınırsa alınsın bazı durumlarda iltihabı önlemek mümkün olmayabilir. Hastanın yaşadığı farklılıkları takip etmesi ve anormal bir durum karşısında zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekir. Bu davranış sorunun tespiti ve tanımlanması için önemli bir ayrıntıdır.

   Şişkinlik Ve Kızarıklık: Ameliyat bölgesinde sertlik, şişme ve kızartının oluşması iltihap oluşumunun bir göstergesi olabilir.

   Baş Ağrısı Ve Vücut Ağrısı: Baş ya da vücudun başka bir tarafında yaşanan ağrı ameliyat sonrası en sık yaşanan şikayetlerden biridir. Operasyonun uygulandığı yerde yaşanan ağrı ve rahatsızlık hissi normaldir. Fakat yaşanan ağrı çok şiddetli ve baş bölgesine kadar uzanıyorsa iltihap nedeni ile oluşum gösteriyor olabilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

   Ameliyat Sonrası İltihap

   İrin: Operasyon bölgesinde oluşan irin ameliyat sonrası yaşanan en ciddi iltihaplardan biridir. Uygulanan kesi bazı faktörlere bağlı olarak enfekte olduğunda irin oluşabilir. Bazı vakalarda oluşan irin sarı renkli ya da kan ile beraber görülebilir. Bu gibi ciddi bir komplikasyon karşısında daha ciddi sorunları engellemek için hemen doktora başvurulmalıdır.

   Ateş: Ameliyat sonrasında yaşanan hafif ateş gayet normaldir. Ancak ateş 38 dereceyi geçmişse endişe etmek gerekir. Ameliyat sonrasında ateş nedeni ile oluşabilecek bir komplikasyonu engellemek için sık sık vücut ısısı ölçülmelidir. Ateş ile beraber halsizlik ve kırgınlık gibi şikayetler de oluşum gösterebilir.

   Kesi Yerinde Sıcaklık: Ameliyat sonrasında kesi yerine elle temas edildiğinde bölgede ısı artışı hissedilmesi, kesi yerinin iltihaba maruz kaldığının bir göstergesi olabilir.

   Ameliyat Sonrası İltihap İçin Diğer Belirtiler

   • İshal
   • Kabızlık
   • Tuvalet ihtiyacını giderirken yaşanan sorun
   • İdrar ve dışkıda oluşan renk farklılığı
   • İştah kaybı
   • Kusma
   • Solunum yollarında yaşanan sıkıntı

   Ameliyat sonrasında yaşanabilecek iltihaplar ameliyatın uygulanma şekline göre farklılık gösterebilir. Ancak oluşabilecek iltihaplar düzenli bir bakım ile kontrol altına alınabilir. Ameliyat sonrasında yeteri kadar dinlenerek ve doktorun önerdiği tavsiyelere uyarak iltihaptan korunmak mümkündür.

   ]]>
   Boğaz İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/bogaz-iltihabi.html Sat, 24 Nov 2018 22:00:20 +0000 Boğaz iltihabı, özellikle kış aylarında en çok rastlanan enfeksiyonlar arasındadır. Boğaz iltihabı, insan vücudunun boğaz adı verilen bir bölgesindeki her hangi bir organın enfeksiyon oluşmasıyla meydana gelir. bu durumda ort Boğaz iltihabı, özellikle kış aylarında en çok rastlanan enfeksiyonlar arasındadır. Boğaz iltihabı, insan vücudunun boğaz adı verilen bir bölgesindeki her hangi bir organın enfeksiyon oluşmasıyla meydana gelir. bu durumda ortaya çıkan rahatsızlığa tıp dilinde üst solunum yolu enfeksiyonu olarak adlandırılır.

   Boğaz iltihabının nedenleri nelerdir
   • Boğaz iltihabının ortaya çıkmasının en sık rastlanan nedeni başka bir hasta ile yakın temas kurulmasıdır.
   • Boğaz enfeksiyonlarının büyük bir oranı virüsler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Adeno virüs en fazla görülen viral nedendir. Virüs kaynaklı boğaz iltihabında orta seviyede lenf şişmesi gözlemlenmektedir.
   • Soğuk algınlığı bir diğer boğaz iltihabı nedenleri arasındadır. Böyle bir durumla oluşan boğaz iltihabı yüksek ateş, nefes almada güçlük, halsizlik gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Ayrıca tedaviye hemen başlanmazsa orta kulak iltihabı ve akciğer enfeksiyonlarına yol açma riski oldukça yüksektir.
   • Bazı boğaz iltihapları, candida albikans denilen mantar enfeksiyonları tarafından meydana gelmektedir.
   • Boğaz iltihabının en şiddetlisi ve ağrılı olanları, büyük bir üzüntü, sıkıntı veya kaygı gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

   Boğaz iltihabının belirtileri nelerdir

    
   Boğaz enfeksiyonları çeşidine ve durumuna göre farklı belirtiler gösterebilir, Fakat en bilinen belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz.
   • Yüksek ateş
   • Boğazda ağrı ve yanma hissi
   • Geniz akıntısına bağlı olarak gelişen kuru öksürük
   • Nefes alırken zorlanma
   • Bazı enfeksiyonlarda baş dönmesi ve kusma
   • Karın ağrısı
   • Konuşmakta ve yutkunmakta zorlanma
   • Halsizlik
   • Burun akıntısı
   Bu belirtilerin hepsinin bir arada yaşanabileceği gibi, sadece  bir kaç tanesi de gözlemlenebilir.

   Boğaz enfeksiyonu tedavisi nasıl yapılır.

   Boğaz enfeksiyonlarında genellikle belirtilerin en aza indirilmesine yönelik tedaviler yeterlidir. Bu tedavi ağrı kesiciler ve parasetamol gibi ilaçlardan faydalanılır. bazı mantarlı iltihaplarda ağız yoluyla kullanılan spreylerden yararlanılabilir. 
   bol su içip, ıhlamur, papatya çayı, nane limon gibi doğal içeceklerin tedavide büyük faydaları görülmektedir. 
   Bunların yeterli olmadığı enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

   Boğaz İltihabı
   Boğaz iltihabında hangi durumlarda antibiyotik kullanılmalıdır
   • Bademcik üzerinde beyaz iltihaplar oluşmuş ve şişlik varsa
   • 5.6 gün gibi bir zaman geçmesine rağmen hastalıkta bir gerileme görülmüyorsa
   • Yüksek ateş varsa ve kontrol altına almakta güçlük çekiliyorsa
   • Kan testlerinde bakterisel enfeksiyona bağlı olduğu gözlemleniyorsa, antibiyotik kullanılmalıdır.
   ]]>
   Böbrek İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/bobrek-iltihabi.html Sun, 25 Nov 2018 05:09:41 +0000 Böbrek iltihabı böbreğin herhangi bir kısmının bilinen bir rahatsızlığa ya da etkene bağlı olarak ve yahut hiçbir etken gösterilememesine rağmen vücudun savunma hücreleri tarafından işgal edilmesi ve buna bağlı olarak da m Böbrek iltihabı böbreğin herhangi bir kısmının bilinen bir rahatsızlığa ya da etkene bağlı olarak ve yahut hiçbir etken gösterilememesine rağmen vücudun savunma hücreleri tarafından işgal edilmesi ve buna bağlı olarak da meydana gelen rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. İltihap tutan bölgeye göre üç farklı başlık altında incelendiğini de görebilmek mümkündür. Bunlar:
   • Glomerülonefritler: Halk arasında "nefrit" hastalığı olarak bilinir.
   • Pyelonefrit: İdrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanabilir.
   • Tubulointertisyel nefrit: Çoğunlukla ilaçlara bağlı olarak özellikle de penisilinler, antibiyotikler ve ağrı kesiciler sebebi ile gelişen ve genelde fark edilmeden kendiliğinden iyileşen iltihap çeşidi olarak bilinir.

   Böbrek İltihabı Belirtileri

   Böreklerdeki bu rahatsızlık akut ve kronik olmak üzere iki farklı şekilde ortaya çıkabildiğinden bu iki türde farklı belirtiler görülmesi söz konusu olabilmektedir. Akut böbrek iltihabı belirtileri;
   • Yüksek ateş
   • Üşüme
   • Titreme
   • Kusma
   • İştahsızlık
   • Nefes darlığı
   • Yüksek tansiyon
   • El, bacak, yüz ve göz çevresinde şişme
   • Böbrek çevresinde kasılma ve ağrı
   • Kalple ilgili şikayetlerin artması
   • İdrar yaparken ağrı ve yanma olarak sıralanmaktadır.

   Kronik böbrek iltihabı için belirtilere baktığımızda ise karşımıza şu belirtiler çıkıyor:
   • Kanlı ve ağrılı idrar
   • Kandaki üre oranının fazla olması
   • Sürekli bel ağrısı
   • İştahsızlık
   • Kansızlık
   • İdrarda iltihap hücrelerinin bulunması
   Böbrek İltihabı Nedenleri

   Üç farklı iltihap türünün olması farklı sebeplere bağlı olarak iltihap sorunu ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple de bunları ayrı ayrı belirtmek gerekir.

   Glomerülonefritler: Bir kısmı besin, sarmaşık ya da polen alerjisine, ilaçlara, romatolojik hastalıklara, enfeksiyonlara ya da bazı kanserlere bağlı olarak gelişebilirken pek çoğunda da herhangi bir sebebe bağlı olmadan gelişebildiğini görebilmek mümkündür.

   Pyelonefrit: Genel olarak idrar yollarından E. Coli adlı bakteri başta olmak üzere bakterilerin böbreğe ulaşması ile ve nadiren de kan yolu ile oluştuğunu görebilmek mümkündür.

   Tubulointertisyel nefritler: Genel olarak penisilinler başta olmak üzere antibiyotiklere ve ağrı kesicilere bağlı olarak oluştuğunu görebilmek mümkün olduğu gibi daha az sıklıkla görülse bile pyelonefrit atakları sonrasında da gerçekleştiğini görebilmek mümkündür.

   Böbrek İltihabı Tedavisi

   Bu rahatsızlığın tedavisi güçtür ve çoğunlukla zaman alır. Ancak bu durumun hastalığın seyrine, devam süresine ve böbreği bozma derecesine bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini görebilmek mümkündür. Bununla birlikte hastalığın akut ya da kronik olmasına bağlı olarak da tedavi yöntemlerinin ve süresinin değişiklik gösterdiğini görebilmek mümkündür.

   Böbrek İltihabı
   Akut Böbrek İltihabı Tedavisi: Akut rahatsızlıkta tedavi için ilk olarak sıvı kaybının azaltılmaya çalışıldığını görebilmek mümkündür. Ayrıca tuz içermeyen bir diyet programına tabi tutulduklarını da görebilirsiniz. İltihaba sebep olan mikrop veya bakteriyi önleyici ilaçların kullanılması, tedavi sürecinden bir hafta sonra hastaya idrar tahlili yapılarak gelişmelerin incelenmesi ve idrar durumu normal olana dek hastaya yatak istirahatinin verilmesi gibi tedavi basamaklarının gerçekleştirildiğini görebilmek mümkündür.

   Kronik Böbrek İltihabı Tedavisi: Bu tip hastalıklarda hastanın uzun bir tedavi sürecine girdiğini görebilmek mümkündür. Üstelik bu tür durumlarda hastanın tedaviye yanıt vermesinin oldukça güç olduğunu söyleyeb]]> Kana İltihap Karışması https://www.iltihap.gen.tr/kana-iltihap-karismasi.html Sun, 25 Nov 2018 16:24:37 +0000 Kana iltihap karışması, ile kanda belli sayıdaki bakterilerdeki artış ve buna bağlı olarak akyuvarlardaki artış gerçekleşir. Vücudun belli bir bölgesinde iltihaplanma sonucu bakteriler kana karışıyor demektir. Bu gibi durumlar Kana iltihap karışması, ile kanda belli sayıdaki bakterilerdeki artış ve buna bağlı olarak akyuvarlardaki artış gerçekleşir. Vücudun belli bir bölgesinde iltihaplanma sonucu bakteriler kana karışıyor demektir. Bu gibi durumlarda bir an önce teşhis edilip iltihaplanmanın kurutulması gerekmektedir. Kana iltihap karışmasının farklı nedenleri olabilir. Bunlardan bazılarını aşağıda sayacağız.

   Kana İltihap Karışmasının Nedenleri
   • Bakteri, virüs, protozoer ve mantar gibi değişik mikroorganizmalar kanda görülen iltihaplanmanın nedeni olabilir.
   • Sıcak, soğuk ve ışınlar gibi fiziksel ve mekanik etkenler.
   • Çeşitli antijenler
   • Kanser hücreleri

   Yukarıda saydığımız etkenler bir organizmadaki iltihaplanmanın başlıca nedenleri olabilir. Bu tür nedenlerle meydana gelen akut veya kronik iltihaplanmalar değişik şekillerde sonuçlanabilir.

   • Bazı durumda iltihaplanma tamamen normale dönebilir.
   • Organizma iltihaplanma reaksiyonunu hafif atlatabilir.
   • İltihaplanmaya bağlı olarak bazen organda bağ dokusu meydana gelebilir.
   • Cerahatlenme ve apse oluşumu genellikle en sık görülen sonuçlarından biridir.
   • En istenmedik ve kötü olasılık ise mikropların ve enfekte maddelerin kana karışarak septisemi veya bakteriyemiye neden olabilmesidir.

   Kana İltihap KarışmasıKanda İltihap Belirtileri

   • Kanda iltihaplanma belirtilerinin en önemlisi vücudun değişik bölgelerindeki kızarıklıklardır.
   • Eklemlerde şişlik görülür.
   • Vücutta ısı artışı meydana gelir.
   • Vücudun değişik bölgelerinde meydana gelen ağrı ve tutukluluk hissi belirir.
   • Yorgunluk hissi, halsizlik, iştahsızlık
   • Ateşlenme meydana gelir.
   • Tedavi edilmediği durumda eklem hareketsizliği görülür.

   Kana iltihap karışması ile ilgili bu tür belirtilerin görüldüğünde hiç zaman kaybedilmeden doğru bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Tüm bu şikayetler önemsenmez ve tedaviye başlanmazsa ölümcül olabilecek sonuçlar doğurabilir. Çünkü ilk olarak böyle basit gibi belirtiler veren kandaki iltihaplanma tedavi edilmediği sürece önce eklemlerde meydana gelen hareket kaybına neden olur. Daha da tedavi başlanmadığı sürece önlenemeyecek sonuçlara neden olur. Kesin tanı için kan testlerinin yapılması gerekmektedir.

   ]]>
   Doğal İltihap Kurutucu https://www.iltihap.gen.tr/dogal-iltihap-kurutucu.html Mon, 26 Nov 2018 06:37:45 +0000 Doğal iltihap kurutucu, vücut fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirdiğinde beyaz kan hücreleri ve kanda var olan kimyasallar vücudu iltihaplara karşı korur. Bazı durumlarda kan hücreleri fonksiyonlarını yitirer Doğal iltihap kurutucu, vücut fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirdiğinde beyaz kan hücreleri ve kanda var olan kimyasallar vücudu iltihaplara karşı korur. Bazı durumlarda kan hücreleri fonksiyonlarını yitirerek görevlerini tam anlamı ile yerine getiremez. Dolayısı ile iltihap oluşumuna neden olan faktörler ile savaşamaz. Bu durum karşısında iç ya da dış doku bölgelerinde hasar oluşabilir.

   Harici durumlarda gelişen iltihabı kurutmak için eczanelerden reçete ya da reçetesiz birçok merheme ulaşmak mümkündür. Dahili iltihap söz konusu ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Dahili iltihap için doktor antibiyotik tedavisini uygun görebilir. Evde doğal iltihap kurutucular ile de iltihabı kontrol altına almak mümkündür. Kullanılabilecek bazı bitkiler oluşan iltihabın kurumasına yardımcı olarak iltihabın doğal yollardan giderilmesini sağlayacaktır.

   Doğal İltihap Kurutucular

   Zerdeçal: Zerdeçal Asya mutfağında yaygın bir şekilde baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Zerdeçal bitkisi pek çok iltihap türü için kullanılabilir. Zerdeçal iltihaba karşı düzenli kullanıldığında 2 hafta gibi kısa bir süre içinde şikayetler büyük oranda azalacaktır.

   Zencefil: Zencefil Hindistan'da ağrı kesici ve iltihap önleyici özelliği ile yaygın bir şekilde kullanılan mucizevi bir bitkidir. İltihap sorunu olan hastalar zerdeçalı düzenli olarak kullandığında iltihap nedeni ile oluşan şikayetlerinde %75-80'e varan azalmalar yaşanacaktır.   Çörek otu: Çörek otu yine iltihaba karşı kullanılabilecek bitkilerden biridir. İltihap kurutucu özelliği vardır. İltihap kurutucu özelliğinin yanı sıra vücut ağrılarına karşı da faydalıdır.

   Sarımsak: Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle bademciklerde oluşan iltihaba karşı günde 2-3 diş sarımsak tüketmek iltihabın kurumasına yardımcı olacaktır.

   Kekik: Kekik çay şeklinde hazırlanarak özellikle bademcik iltihabına karşı gargara suyu olarak günde 4-5 defa kullanılabilir.

   Soğan Suyu: Soğan suyu özellikle vücudun her hangi bir bölgesinde oluşabilecek iltihaplı sivilcelere karşı kullanılırsa iltihabı kurutucu özelliğinden yararlanılabilir. Hazırlanan soğan suyu ile iltihaplı bölge günde 2 defa silinir.

   Fesleğen: İltihap ile mücadele edebilmek için tercih edilebilecek ideal bitkilerden biridir. Bitkinin iltihap kurutucu özelliği vardır.

   Elma Sirkesi: Özellikle eklemlerde oluşan iltihaplanmaya karşı elma sirkesi su ile karıştırılarak günde 3 defa içildiğinde iltihap kurutucu etkisinden yararlanılabilir.

   Doğal İltihap Kurutucu

   Maydanoz Tohumu: 100 gram kadar maydanoz tohumu 1 su bardağı suya eklenerek kaynatılır. 5 dakika kaynayan karışım ocaktan alınarak 10 dakika demlendikten sonra içildiğinde doğal bir iltihap kurutucu olarak etki sağlar.

   Rahim İltihabına Karşı Doğal İltihap Kurutucu

   Malzemeler

   • 10 gram anason
   • 10 gram rezene tohumu
   • 20 gram nane
   • 30 gram papatya
   • 30 gram çerçi çubuğu
   • 150 gram mürver meyvesi

   Hazırlanışı: Tüm malzemeler uygun bir kabın içinde karıştırılır. 3,5 su bardağı suyun içine karıştırılan malzemelerden 25 gram eklenerek 5 dakika süre ile kaynatılır. Ocaktan alınan karışım 20 dakika dinlendirildikten sonra süzülerek yemek aralarında 1 su bardağı içilir.

   Rahim İltihabı İçin Başka Bir Öneri

   Malzemeler

   • 10 gram rezene tohumu
   • 30 gram sinameki
   • 10 gram kimyon
   • 10 gram anason
   • 5 gram meyankökü

   Hazırlanışı: Yine tüm malzemeler karıştırılır. 3,5 su bardağı suyun içine 25 gram eklenerek 25 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan karış]]> Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir https://www.iltihap.gen.tr/bogaz-iltihabina-ne-iyi-gelir.html Mon, 03 Feb 2020 06:09:20 +0000 Boğaz iltihabına ne iyi gelir, farklı hastalıklarda da olduğu gibi boğaz iltihabı da kendini bazı belirtiler ile gösterebilir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, boyun ağrısı, ateş, halsizlik, yutkunmakta güçlük ya Boğaz iltihabına ne iyi gelir, farklı hastalıklarda da olduğu gibi boğaz iltihabı da kendini bazı belirtiler ile gösterebilir. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, boyun ağrısı, ateş, halsizlik, yutkunmakta güçlük yaşamak, bademciklerde şişlik, ağız kokusu boğaz iltihabı ile ortaya çıkabilecek şikayetler arasındadır. Boğaz iltihabı vücutta artma eğilimi olan mikroplar nedeni ile ortaya çıkabilir. Boğaz iltihabına neden olan mikroplar vücut direncini kırarak beslenme bozukluklarına da neden olabilir.

   Boğaz iltihabı için tedaviye başlamadan önce iltihaplanmaya yol açan mikrobun türü belirlenmelidir. Mikrobun türü tespit edildikten sonra belirlenene mikroba karşı direnci arttıracak uygun bir tedaviye başlanmalıdır. Bazı durumlarda uygulanan antibiyotik tedavisine rağmen hastalık kontrol altına alınamaz. Bu gibi olasılıklarda cerrahi işlem düşünülebilir. Cerrahi işleme başvurmak için iltihaba neden olan mikrobun boğazda yapı bozukluğuna neden olması gerekir. Eğer mikrop boğazlarda her hangi bir yapı bozukluğuna neden olmuşsa cerrahi işlem kaçınılmaz olur.

   Hastalığın iyileşme sürecini kısaltmak ve açığa çıkan belirtileri hafifletmek için evde de doğal bitkiler ile tedaviye destek olunabilir. Evde rahatlıkla hazırlanabilecek doğal kürler sayesinde hastalığın iyileşme süreci kısaltılabilir.

   Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir

   Zerdeçal: Zerdeçalın iltihap kurutucu özelliğinden yararlanılarak boğaz iltihabına karşı önlem alınabilir. Zerdeçal gargara suyu olarak kullanılabileceği gibi boğaz iltihabına karşı çay şeklinde de kullanılabilir. Zerdeçal çay şeklinde tek başına içilemese içine bal ve limon ilave edilebilir.

   Süt: Gece uyumadan önce 1 su bardağı ılık sütün içine 1 kahve kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı kadar karabiber ilave edilerek içilirse boğaz iltihabına faydalı olur. Karışım gece boyunca rahat uyunmasını sağlar.

   Adaçayı: Adaçayının boğazlarda oluşan mikropların artmasını engelleyici bir etkisi vardır. Aynı zamanda boğazlarda iltihap nedeni ile ortaya çıkan ağrı ve tahrişi de giderici etki sağlar. Adaçayı hem gargara hem de çay olarak içilebilir. Günde 2 su bardağı adaçayı içerek boğaz iltihabı hafifletilebilir. Adaçayı emziren ve gebeler için uygun bir çay değildir.

   Tarçın Çayı: Tarçın yine mikropları engelleyici etki sağlayan bitkilerden biridir. Tarçın çayı içmek boğazdaki ağrıya, şişkinliğe ve iltihaba karşı iyi gelir. Tarçın çayı için bir su bardağı kaynar suyun içine 1 tatlı kaşığından biraz az toz tarçın eklenerek 5 dakika kadar demlenmelidir. Çayın demlenme süreci tamamlandığında tarçın çayı hazır olacaktır. Limon ve bal ilavesi yapılarak tüketilebilir.

   Sarımsak: Sarımsak doğal bir antibiyotiktir ve boğaz ağrısına karşı iyi gelir. 2 diş sarımsak bölünerek ağızda emilir. Eğer emilerek tüketildiğinde çok acı geliyorsa sarımsak çay şeklinde hazırlanarak da içilebilir. 1 su bardağı suya 4 diş sarımsak eklenerek 7-8 dakika kısık ocakta kaynatılır. Ardından süzülerek ılıması beklenir. İçine 1 çay kaşığı karabiber eklenerek tüketilebilir.

   Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir

   Bal Ve Limon: 1 su bardağı su kaynatılarak ılımaya bırakılır. Ilıyan suya 1 kahve kaşığı süzme bal ve limon ilave edilerek içilir. Günde 4-5 defa hazırlanarak içilebilir.

   Kuru Soğan Ve Zeytinyağı: 1 yemek kaşığı zeytinyağı tavada ısıtılır. Kuru soğanlar rendeden geçirilerek ısınan yağda ölene kadar kavrulur. Temiz bir tülbent uzunlamasına birkaç kat katlanır. Kavrulan soğanlar tülbentte yerleştirilip boğazlara sarılır.

   Bitki Çayları: Kekik, kuşburnu, böğürtlen, ıhlamur gibi bitkilerde boğaz iltihabına karşı faydalıdır. Her hangi bir bitki çay şeklinde hazırlanıp içilirse boğaz iltihabına iyi gelir. Tercih edilen bitkiden 5 su bardağı kaynar suyun içine bir tutam atılır ve 1 saat kadar demlendi]]> Dil İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/dil-iltihabi.html Tue, 27 Nov 2018 02:19:27 +0000 Dil İltihabı çeşitli nedenlere bağlı olarak dilde meydana gelen iltihabik durum olarak adlandırılmakla birlikte tıptaki adı "Glossit" olan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta dil zarlarının genel olarak tüm ağız yüzeyinde il Dil İltihabı çeşitli nedenlere bağlı olarak dilde meydana gelen iltihabik durum olarak adlandırılmakla birlikte tıptaki adı "Glossit" olan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta dil zarlarının genel olarak tüm ağız yüzeyinde iltihaplanmaya uğraması söz konusu olmaktadır.


   Dil İltihabı Belirtileri
   • Dilde kızarıklık
   • Dilde pullanma
   • Dilde yanma hissi
   • Dilin hareket etmede zorlanması
   • Dil kenarlarında ülserleşme
   • Dil üzerinde kabarcıklar

   Dil İltihabı Nedenleri

   • Sigara kullanımı
   • Alkol kullanımı
   • Aşırı baharatlı yiyecek tüketimi
   • Fazla sıcak ya da fazla soğuk yiyecek ve içecekler
   • Keskin diş uçları
   • Tam oturmamış olan protez dişler
   • Vitamin eksikliği
   • Bazı hastalıklar
   Dil İltihabıDil İltihabı Tedavisi

   İlk olarak bu duruma sebep olan etkenin araştırılması gerekir. Bazı rahatsızlıklar da bu duruma sebep olabileceğinden ilk olarak bu duruma sebep olan faktörün ortadan kaldırılması gerekir. Daha sonra doktorun önerileri doğrultusunda başta ağız ve diş sağlığı olmak üzere ağızda bakteri oluşumunu önlemek ve buradaki bakterilerden kurtulmak için ağız gargarası kullanılması gerekir. Ayrıca alkol ve sigara tüketimini bırakmak ve çürük dişlerin tedavi edilmesi de gerekmektedir.
    ]]>
    İltihap Hamile Kalmayı Engellermi https://www.iltihap.gen.tr/iltihap-hamile-kalmayi-engellermi.html Tue, 27 Nov 2018 14:55:15 +0000 İltihap hamile kalmayı engeller mi, üreme sisteminin sağlığını korumak gebe kalmak için oldukça önemli bir etkendir. Üreme sağlığını korumanın ilk basamaklarından biri genital organda oluşabilecek iltihaplanma İltihap hamile kalmayı engeller mi, üreme sisteminin sağlığını korumak gebe kalmak için oldukça önemli bir etkendir. Üreme sağlığını korumanın ilk basamaklarından biri genital organda oluşabilecek iltihaplanma için erken tanı ve tedavidir. Üreme sisteminde sıkça karşılaşılan iltihap çeşitleri kişiye ciddi anlamda rahatsızlık verebilirken kalıcı hasarlara da yol açabilir. Üreme sisteminde oluşan iltihaplanma nedeni ile infertilite gibi sorunlar açığa çıkabilir.

    Hamile Kalmayı Engelleyebilecek İltihap Çeşitleri

    Kadınlarda sıkça karşılaşılan iltihaplardan biri vajinal enfeksiyonlardır. Vajinal enfeksiyona maruz kalan kadınlarda açığa çıkan en yaygın şikayetler kötü kokulu akıntı, kaşıntı, cinsel birliktelik anında ağrı, idrar yaparken yanma hissi olarak sıralanabilir. Mantar, bakteri ve bazı parazitler vajinal enfeksiyona neden olan faktörlerdir.

    Mantara yol açan iltihaplanma özellikle gebelik döneminde, doğum kontrol hapı ve antibiyotik kullananlarda sıkça görülür. Mantar nedeni ile oluşan vajinitlerde beyaz ve peynir kesiği gibi bir akıntı oluşur. Vajinal mantar spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyerek vajinanın ortamını bozar. Spermin canlı kalma sürecini olumsuz etkiler. Vajinal enfeksiyonların tedavisi oldukça kolaydır. Mantara etki edecek ilaçlar ile sorun kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

    Yine bakteri nedeni ile oluşan vajinoz olarak adlandırılan iltihaplarda ise kötü kokan ve sarımtırak bir renkte akıntı oluşur. Aynı enfeksiyon erkeklerde de görülebilir, ancak erkeklerde her hangi bir şikayete yol açmaz. Enfeksiyon kadınlarda üreme sistemini olumsuz etkileyerek sperm hareketlerini kısıtlar. Döllenmeyi önlediği gibi düşük ihtimalini de arttırır. Antibiyotik ile kolaylıkla tedavi edilebilen bir iltihap türüdür.

    Klamidya Enfeksiyonları

    Klamidya enfeksiyonları cinsel yolla bulaşan ve oldukça sık rastlanılan bir enfeksiyon türüdür. Klamidya enfeksiyonu kokusuz akıntı, ara kanamalar, cinsel birliktelik anında ağrı gibi şikayetlere yol açabileceği gib her hangi bir şikayete neden olmayabilir. Enfeksiyon kontrol altına alınmadığında tüplerde yapışıklık ve tıkanıklığa yol açarak gebe kalmayı engelleyebilir.

    Klamidya kadınlarda görülebileceği gibi erkeklerde de ortaya çıkabilir. Peniste akıntı, idrar yaparken yanma hissi gibi şikayetlere yol açabilir. Kısırlık problemi yaşayan erkeklerin ve kadınların klamidya enfeksiyonu yönünden detaylı incelenmesi gerekir. Hastalığın teşhisi için gerekli tetkikler yapılarak hastalık teşhis edilir ve antibiyotik tedavisine başlanır. Kadınlarda ilerlemiş iltihaplarda laparoskopi yöntemi ile tıkanıklık tespit edilmişse gebelik için tüp bebek tedavisine başvurulabilir.

    Bel Soğukluğu

    Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşabilen ciddi iltihaplanmalardan biridir. Çoğu zaman her hangi bir belirtiye yol açmasa da akıntı, bel ağrısı ve adet bozukluklarına yol açabilir. Aynı enfeksiyon erkelerde de ortaya çıkabilir. İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı gibi şikayetlere yol açan iltihap kan yolu ile yayılarak oldukça ciddi problemlere yol açabilir. Kadınlarda tüplerde yapışıklık ve tıkanıklığa yol açarken erkeklerde sperm geçişini engelleyerek kısırlığa neden olabilir. Hastalık antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

    İltihap Hamile Kalmayı Engellermi

    Herpes Simpleks Virüs Enfeksiyonları

    Herpes virüsü halk arasında uçuk virüsü olarak bilinmektedir. Genital bölgede ciddi anlamda ağrıya yol açan ülserler gelişir. Erkelerde peniste, kadınlarda ise rahim ağzı ve vajinada görülen ülserler kişiyi ciddi anlamda rahatsız eder. Kas ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Enfeksiyon cinsel yolla bulaşırken nüksetme olasılığı yüksektir. İltihap nedeni ile oluşan ağrılar cinsel birlikteliğin olmasına izin vermez ve dolayısı ile gebelik oluşma ihtimali azalır.

    Frengi Bebeklerde Kulak İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/bebeklerde-kulak-iltihabi.html Tue, 27 Nov 2018 23:39:27 +0000 Bebeklerde kulak iltihabı sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Bebekler dış dünyadan gelen mikroplara karşı henüz yetişkinler kadar bağışıklık kazanmadıklarından dolayı bu etkenlere kar Bebeklerde kulak iltihabı sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Bebekler dış dünyadan gelen mikroplara karşı henüz yetişkinler kadar bağışıklık kazanmadıklarından dolayı bu etkenlere karşı daha açık ve savunmasız durumda olmaları bu rahatsızlıkların meydana gelmesinde birincil etken olarak karşımıza çıkıyor.


    Bebeklerde görülen kulak iltihabı sorunlarının büyük bir çoğunluğunun orta kulak iltihabı olduğunu görebilmek mümkündür. Bu rahatsızlıkta bebeklerin orta kulağının boşluğunda sıvı dolumunun sonrasında alanın mikrop kaplaması söz konusu olmaktadır. Bu tür iltihaplanmaların bebeklerde genel olarak 6 ay ile 2 yaş arasında daha fazla görüldüğü saptanmakla beraber bu yaş aralığında bebeklerin bağışıklık sisteminin de tam anlamıyla gelişmediğini görebilmek mümkündür. 

    Bu durum bebeklerin özellikle üst solunum yollarında meydana gelebilecek hastalıklara karşı da savunmasız hale gelmesi anlamına gelmektedir. Bu sırada bebeklerde boğaz ve orta kulaklar arasında bulunan östaki borusunun kısa ve yumuşak bir doku halinde bulunduğunu görebiliriz. Bu durumda da bebeklerin boğazında yerleşen mikropların da östaki borusu aracılığı ile yukarı çıkarak kulak iltihabına yol açması söz konusu olabiliyor.

    Bebeklerde Kulak İltihabı
    Bebeklerde Kulak İltihabı Belirtileri
    • Geceleri ortaya çıkan kulak ağrısı: Kulak ağrısı bebeklerin uyku sürecinde rahatsız olmasına neden olmaktadır. Bebeğinizin normal uyku düzeninin dışına çıkması ve uykusunda huzursuz olması bu sorunu yaşadığına işaret edebilir. Bu durumda bebeğinizin kulağına dokunduğunuz zaman tepki veriyorsa bu sorundan şüphelenebilirsiniz.
    • Kulakta akıntı: Bebeğinizin zaman zaman kulağından sarımsı renkte akıntılar gelebilir. Bu durumda da doktora başvurmanız gerekmektedir.
    • Burunda tıkanıklık ve akıntı
    • Ateş
    • Öksürük
    • İshal
    Bu belirtileri gösteren bebeğinizin bir doktora görünmesi gerekir. Bu rahatsızlığı ciddiye almamanız ve tedavi ettirmemeniz durumunda bebeğinizin ilerleyen aşamalarda işitme kaybı yaşaması söz konusu olabileceği gibi kulak zarının düzelmemesi gibi sorunlarla da karşılaşması söz konusu olabilir.
    ]]>
    Tırnak Batması İltihap https://www.iltihap.gen.tr/tirnak-batmasi-iltihap.html Thu, 23 Jan 2020 07:15:17 +0000 Tırnak batması iltihap, tırnak batması çoğu kişide oluşan ve günlük aktiviteleri engelleyecek boyuta ulaşabilen bir rahatsızlıktır. Tırnak batması genellikle ayağın baş parmağında oluşabileceği gibi tüm par Tırnak batması iltihap, tırnak batması çoğu kişide oluşan ve günlük aktiviteleri engelleyecek boyuta ulaşabilen bir rahatsızlıktır. Tırnak batması genellikle ayağın baş parmağında oluşabileceği gibi tüm parmaklarda da görülebilir. Tırnak büyüdükçe yan taraftaki derinin içine doğru uzanabilir. Tırnak battıkça oluşan iltihap sonucu deri tırnağın üzerini kapatmaya, tırnak ise derinin içine doğru gömülmeye başlar.

    Tırnak dik bir şekilde uzadığı için tırnak kesimi doğru yapılmalıdır. Tırnak mümkün olduğunca düz bir şekilde kesilmelidir. Tırnak batması genellikle iltihap, şişlik, ağrı ve tırnaklarda kanama gibi şikayetler ile kendini gösterebilir. Tırnak batması nedeni ile iltihap oluşmuşsa daha ciddi sorunlar açığa çıkabilir. Tırnaklarda meydana gelen iltihaplanma zamanla kemiklere kadar ulaşarak ulaştığı bölgelerde ciddi hasarlara yol açabilir. Teşhisi için parmak röntgeni yeterli olur.

    Tırnak Batmasının Nedenleri

    • Tırnakta yapısal bozukluk olması
    • Parmakları sıkan ucu sivri ayakkabıların kullanımı
    • Tırnak tabakasında kalınlaşma
    • Tırnağın kırılması
    • Parmakların şişman olması
    • Tırnakta mantar oluşumu
    • Tırnakların yanlış kesilmesi

    Tırnak Batması Nasıl Önlenir

    • Ayaklar gün içinde belli aralıklar ile ılık su ile yıkanmalıdır.
    • Ayaklar asla nemli ya da ıslak bırakılmamalıdır.
    • Ayakkabı tercihi doğru yapılmalıdır.

    Tırnak Batması Nasıl Geçer Hangi Tedaviler Uygulanır

    Tırnak batması nedeni ile kanama, tırnak etinde şişme ve iltihap söz konusu ise vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Tırnak batmasını hafife almak ve tedaviyi ihmal etmek iyileşme sürecini olumsuz etkiler. Tırnak batması için doktor antibiyotik ve mantar ilaçlarını uygun görebilir. Eğer tırnak batması zamanında tedavi edilmemişse cerrahi işleme gerek duyulabilir. Tedaviden sonra nüksetme olasılığı çok yüksek olduğu için mümkün olduğunca dikkat edilerek tetikleyici faktörlerden korunmak gerekir. Aynı zamanda tırnak batması evde de doğal yollardan tedavi edilerek kontrol altına alınabilir.

    Evde Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır

    1.Tedavi Yöntemi

    Malzemeler

    • 100 gram tuz
    • 1 litre sıcak su
    • Papatya çayı-İncir yaprağı çayı- çam yaprakları çayı ya da ada çayı

    Hazırlanışı: İlk olarak pansuman suyu hazırlanmalıdır. 1 litre sıcak suya 100 gram tuz eklenerek karıştırılır. Verilen bitkisel çaylardan her hangi biri tercih edilerek bir pamuk yardımı ile batık olan yer silinir. Silme işlemi tamamlandıktan sonra hazırlanan tuzlu suya temiz bir pamuk batırılarak batığın olduğu tırnak ile deri arasına yerleştirilmelidir.

    Tırnak Batması İltihap

    2.Tedavi Yöntemi

    Malzemeler

    • 1 kahve kaşığı zeytinyağı
    • 2 diş sarımsak

    Hazırlanışı: Sarımsak rendeden geçirilerek zeytinyağı ile karıştırılır. Elde edilen karışım bir gece bekletilir. Ertesi gün temiz bir bez parçasına karışım yayılarak batan tırnak sarılmalıdır. İşlem gece uygulanmalı ve sabaha kadar ayağı sıkmayacak bir çorap giyilerek bekletilmelidir. İşlem 3-4 gün düzenli olarak tekrarlanırsa olumlu sonuçlarından yararlanılabilir.

    3.Tedavi Yöntemi

    Malzemeler

    • 1 çorba kaşığı vazelin
    • 5 tane aspirin

    Hazırlanışı: Aspirin iyice dövülerek un haline getirilir ve vazelin ile homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım batığın oluştuğu tırnağa sürülerek ayağı sıkmayacak bir çorap giyilir. İşlem gece uygulanarak sabaha kadar bekletilmelidir.

    ]]>
    Gebelikte İltihap https://www.iltihap.gen.tr/gebelikte-iltihap.html Wed, 28 Nov 2018 23:47:47 +0000 Gebelikte iltihap, gebelik dönemi bazı sıkıntılar ile beraber seyreden bir süreçtir. Bu dönemde anne adaylarının bağışıklık sistemi daha zayıf oluğu için bazı hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksekti Gebelikte iltihap, gebelik dönemi bazı sıkıntılar ile beraber seyreden bir süreçtir. Bu dönemde anne adaylarının bağışıklık sistemi daha zayıf oluğu için bazı hastalıklara yakalanma olasılığı daha yüksektir. İltihabik hastalıklar da yakalanabilecek hastalıklar arasındadır. Gebelik döneminde en sık karşılaşılan iltihap hastalıkları idrar yolu enfeksiyonu, soğuk algınlığı olabileceği gibi çok sık karşılaşılmayan ancak oluştuğunda oldukça ciddi etkileri olan iltihaplara da rastlamak mümkündür.

    Sistit: Sistit idrar yolu iltihaplanması olarak tanımlanabilir. İdrar yaparken yanma hissi, sık sık idrar yapma isteği, idrar yaparken ağrı, kasıklarda ağrı gibi belirtiler verebilir. Tanı için kültür ve idrar tahlili yapılır. İdrarda teşhis edilen faktöre bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanır. Gebelik döneminde oluşabilecek sistit eğer zamanında tedavi edilmezse böbrek iltihabı gelişme olasılığı artar. Tedavi için antibiyotik ve bol sıvı tüketimi tavsiye edilir.

    Soğuk Algınlığı Ve Grip: Gebelik döneminde zayıflayan bağışıklık sistemi nedeni ile soğuk algınlığı ve grip rahatsızlığına sıkça rastlanabilir. İltihaba neden olan virüs solunum yolu aracılığı ile burun ve bronşlara konumlanır. 3 günlük bir kuluçkadan sonra ateş başlar. İlk gün ateş ile birlikte şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kuru öksürük ve kas ağrısı oluşabilir. Gebelikte grip salgınından korunmak için gebeliğin 2-3. döneminde grip aşısı tavsiye edilebilir. Basit soğuk algınlığı ile beraber ateş yükselmesi yoksa rahatsızlığın kendiliğinden geçmesi beklenir. Bol sıvı ve C vitamini tüketimi ve hijyene dikkat ederek sorun kontrol altına alınabilir.

    Genital Siğil: Genital siğil gebelik döneminde hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Daha önceden genital siğil problemi varsa ve tedavi edilmişse gebelik döneminde siğilin tekrarlama olasılığı yüksektir. Gebelik döneminde lezyonlar yaygın bir şekilde görülmüşse normal doğum olasılığı azalarak doğum sezaryen ile yapılabilir. Genital siğil cinsel yolla bulaşabilen bir enfeksiyon türüdür ve kendi etrafına yayılma olasılığı çok yüksektir. Siğil HPV adlı bir virüsü nedeni ile oluşur. Tedavisi için kriyoterapi, triklor asetik asit, lazer gibi seçenekler uygulanabilir.

    Gebelikte İltihap

    Herpes İnfeksiyonu: Yapı olarak içi sıvı dolu kabarık lezyonlardır. Lezyonlar ağrı ile seyreder. Tüm gebelerin %1'inde görülme olasılığı vardır. Tanı için lezyon kültere edilir. Kültür testi en etkili tanı yöntemidir. Hastalık gebelik döneminde oluşmuşsa anneden kan alınarak antikor durumuna bakılır. Gebelikte oluşan herpes virüsü anne karnındaki bebeği de etkiler. Yeni doğan bebekte enfeksiyon oluşma olasılığı %50 civarındadır. anne karnındaki bebeğe enfeksiyon plasenta yolu ile bulaşabilir. Virüse maruz kalan bebeklerde erken doğum, rahim içi gelişme geriliği gibi sıkıntılar yaşanabilir. Gebeliğin son üç ayında enfeksiyon teşhis edilmişse doğum kanalında olası bulaşmayı önlemek için sezaryen tercih edilir.

    Mantar: Candidiasis adlı mantar türünün gebelik döneminde gelişme olasılığı çok yüksektir. Bir tür vajinal enfeksiyondur. Gebelik dönemi enfeksiyon için bir nedendir. Cinsel birliktelik anında ağrı, kaşıntı, yanma hissi, kokusuz akıntı, deride şişlik ve kızarıklık belirtiler arasında yer alır. Tanı muayene ile kolaylıkla konulabilir. Mantarı engellemek için krem, şampuan ve tabletler önerilmelidir. Tedavide eş tedavisi önemlidir ve mantarın tekrarlama olasılığı çok yüksektir.

    ]]>
    Parmakta İltihap https://www.iltihap.gen.tr/parmakta-iltihap.html Thu, 29 Nov 2018 20:42:40 +0000 Parmakta iltihap, yaralanmalar sonucunda oluşan iltihap nedeniyle meydana gelmektedir. Enfeksiyonların oluşmasında birçok etken söz konudur. Parmaklarda oluşan enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar, halk arasında dolama olarak adlandır Parmakta iltihap, yaralanmalar sonucunda oluşan iltihap nedeniyle meydana gelmektedir. Enfeksiyonların oluşmasında birçok etken söz konudur. Parmaklarda oluşan enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar, halk arasında dolama olarak adlandırılır. Dolama, bakteri ve mikropların parmak uçlarında tırnak diplerinde oluşturduğu iltihap türüdür. Parmaklara iğne, şiş, kıymık batması, bir yere çarpıp yaralanmak, tırnakların kesilmesi sırasında parmak uçlarını yaralamak gibi hallerde derinin üzerinde bulunan mikroplar, bu yaralardan içeri girerek iltihabın oluşmasına neden olur.    Mikroplar iltihap yapmaya başlayınca ufak bir acıma hissi oluşur. İltihap arttıkça acı da artar. Yavaş yavaş parmak kızarır ve şişer. Eğer iltihap derinlere inmişse o zaman parmağın kemiklerine dokuması ve bu kemiklerde iltihaplar yaparak bunların harap olmasına neden olabilir.    Parmakta İltihabın Tedavisi 

    Parmak enfeksiyonlarının şiddetlenme ihtimali olduğu için evde bakım yapmak sınırlıdır. Bu nedenle hastalığın gerçek sebebini öğrenmek ve tedavi için sağlık kuruluşlarına gidip doktorlara görünmek gerekir. Herhangi bir sebep yoksa ve şikayetler devam ediyorsa destek ve alternatif olarak bitkisel ilaçlar kullanabilirsiniz. Mesela kuru soğanı közde pişirip yanan kısmı alıp pişen kısmı dövülür. Sonra zeytinyağı ile çok az miktarda ham sabun ilave edilerek dolama olan kısma sürülür. 

    Parmakta İltihap
    Parmaklarda ve elde oluşan enfeksiyonların tedavisinde, genel enfeksiyon tedavileriyle benzerlik göstermektedir. Parmakta oluşan iltihap cerrahi müdahale ile temizlenir ve hastaya uygun antibiyotik tedavisi uygulanır. Tedavi sonrasında uygulama yapılan bölgenin temiz olması çok önemlidir. Ana tedavi, antibiyotik ve düzgün yara bakımıdır. Uygun yara bakımı her enfeksiyon için farklıdır. Bu bakım, yaranın kesilip, iltihabın kurutulması gibi basit bir işlem de enfeksiyon kapmış dokuyu mümkün olduğunca temizlemeye yönelik bir cerrahi işlem de olabilir. Bazı enfeksiyonlar ayakta tedavi edilebilir. Ama birçoğu hastanede tedavi edilmelidir. 
    ]]>
    Diş Kökü İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/dis-koku-iltihabi.html Fri, 30 Nov 2018 19:47:53 +0000 Diş kökü iltihabı, genelde bakterilerin birikmesiyle oluşan bir enfeksiyondur. Bu iltihap akyuvar, ölü doku ve bakterilerden oluşan kötü kokulu bir sıvıdır. Tedavi edilmediği takdirde tüm bedene zarar verebilecek bir iltihaptır Diş kökü iltihabı, genelde bakterilerin birikmesiyle oluşan bir enfeksiyondur. Bu iltihap akyuvar, ölü doku ve bakterilerden oluşan kötü kokulu bir sıvıdır. Tedavi edilmediği takdirde tüm bedene zarar verebilecek bir iltihaptır. Diş kökü iltihabının oluşmasının ana nedeni, diş etine bakan komşu diş eti bölgelerinde bakteri plağının birikmesidir. Eğer ağız hijyenine yeteri kadar dikkat edilmezse, yiyecek artıkları diş üzerinde birikir ve plağa dönüşür. Bakteriler hızla bölünerek diş etlerinde oluşturdukları ortam sayesinde kanamaya neden olurlar. Bakterilerin dişler üzerinde birikmesine neden olan kötü ağız hijyeni devam ettirilirse bu plak içerisinde zararlı bakterilerin sayısı artar. Bu artış, kemikte erimeye bile neden olabilir. Kemikte erime olursa dişler kaybedilebilir. Eğer diş kökü ölürse, ağrı yok olacak ama yavaş yavaş kemiğe ulaşacak ve diş kaybedilecektir. 


    Diş Kökü İltihabının Nedenleri
    • Diş temizliğine özen göstermemek
    • Şekerli ve karbonhidratlı yiyecekleri, içecekleri sık tüketmek
    • Çürük olan dişler
    • Diş minesinde oluşan kırık ve çatlaklar
    • Dişlerde biriken yiyecek artıkları 
    • Zayıf bağışıklık sistemi 
    • Zayıflayan dolgular 
    • Bağırsak rahatsızlıkları 

    Diş Kökü İltihabı Tedavisi


    İyi bir ağız bakımıyla hem diş plaklarının birikimi engellenirken, hem de diş taşlarının oluşumu engellenir. Böylece diş kökü iltihabı oluşmamış olur. Hastalığın başlangıç döneminde diş taşı temizliği, dişleri parlatma ve iyi bir ağız bakımı için bu temizlikler yeterli olurken hastalığın ileriki seviyelerinde bu işlemlere ek olarak kökün yüzeyini kazıma, düzleştirme, cerrahi işlemler hatta bazı durumlarda dişin çekilmesine kadar giden süreçler izlenmektedir. Diş kayıplarında en önemli neden diş çürükleri değil, diş eti hastalıklarıdır. Diş eti hastalıkları sadece dişin kaybına neden olmaz. Aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarına da neden olabilir. Bu nedenle diş sağlığına özen göstermeniz gerekmektedir. Diş kökü iltihabının tedavisinde genel olarak antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Antibiyotik belirtileri azaltmak ve tedaviyi kolaylaştırmak için kullanılır. Bu nedenle kendi kendinize ilaç kullanmaktan kaçınmanız ve doktor tarafından tedavinizin yapılması gerekir.Diş Kökü İltihabı Halk arasında bilinen sıcak kompres yapmak zararlı olabilir. O nedenle mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Çünkü diş kökü iltihabı önemli bir hastalıktır. Tüm vücuda yayılabilir. Bu nedenle diş bakımınızı ihmal etmemeniz gerekir. Düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmeniz gerekir. 
    ]]>
    Makatta İltihap https://www.iltihap.gen.tr/makatta-iltihap.html Sat, 01 Dec 2018 04:45:46 +0000 Makatta İltihap; anorektal apse, perianal apse ya da anal apse olarak adlandırılmaktadır. Makat bölgesinde oluşan apse %90 makat kanalındaki anal (kanal) dişli çizgiye yani linea dentata'ya açılan 4 ya da 10 tane salgı bezinin tık Makatta İltihap; anorektal apse, perianal apse ya da anal apse olarak adlandırılmaktadır. Makat bölgesinde oluşan apse %90 makat kanalındaki anal (kanal) dişli çizgiye yani linea dentata'ya açılan 4 ya da 10 tane salgı bezinin tıkanması ve iltihaplanması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Anal apse makatta oluşan iltihaplanma sonucunda irin toplanması ile oluşmaktadır. Anal apse makat salgı bezlerinin iltihaplanmasından dolayı yayılım gösterir. Makatta bulunan bu bezlerin asıl görevi mukus salgılayarak dışkı çıkışını kolaylaştırmaktır. Bu durum acil cerrahi bir müdahele gerektiren önemli bir hastalıktır. Bu hastalık her yaş grubunda görülebilmekte ancak 30 ve 40'lı yaşlarda daha çok görülmektedir. Bu hastalığın erkeklerde görülme oranı kadınlarda görülme oranına göre daha fazladır. En çok dışkı yumuşaklığının arttığı ilkbahar ve yaz aylarında görülür. Sulu dışkı, algı bezlerinin çıkış noktalarını tıkadığı için hastalığı tetiklemektedir. Yerleşim yerlerine göre farklı adlar almaktadır. Bu adlar;
    • Perianal
    • İntersfinkterik
    • İschiorektal
    • Supralevator

    Makatta İltihap ve Apsenin Belirtileri Nelerdir

    Dışkılama esnasında makat bölgesinde ağrı oluşur ve bu şekilde başlar. Daha sonra makat bölgesinde kızarıklık, şişlik ve sıcaklık seviyesinde artış gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Hastalarda bu belirtiler dışında makattan gelen iltihap, ateş, halsizlik ve terleme şeklinde belirtiler de ortaya çıkmaktadır. 

    Makatta İltihap ve Anal Apse Neden Oluşur

    Makatta oluşan iltihap ve anal apsenin oluşumlarına anal bölgeye uygulanan herhangi bir cerrahi bir müdahale, anal bölgede oluşan travmalar, anal fissür-fistül varlığı, daha önce de geçirilmiş olan anal apse hikayesi gibi şeyler neden olmaktadır. Yine makatta iltihap ve anal apsenin oluşumuna uzun süren ishallerde neden olmaktadır. Yine aşırı alkol tüketimi, aşırı kilo alımı da risk faktörleri arasında yer almaktadır. 

    Makatta İltihap ve Anal Apse Nasıl Yayılır

    Artan irin miktarlarının uygulamış olduğu basınç nedeni ile intersfinkterik apse, kendini çevreleyen komşu dokulara doğru yayılım göstermekte ve bu şekilde cilt altına doğru ilerleyerek perianal boşluğa ulaşır ve büyüyerek perianal apse oluşumuna neden olmaktadır. İltihap ve apsenin tanı ve tedavisi ne kadar gecikir ise bu hastalık o kadar hızlı yayılır ve komplek bir durum alır.

    Makatta İltihap
    Makatta İltihap ve Anal Apse Tanısı Nasıl Konur

    Bir çok hastada tanı ve tedavi için muayene olmak yeterlidir. Bazen de tanı ve tedavi için ultrason ya da MR istenebilir.

    Makatta İltihap ve Anal Apse Tedavi Yöntemleri:

    Makatta oluşan iltihap ve anal apse tedavilerinin amacı, makat bölgesine ait semptomları ve genel enfeksiyon durumlarını düzeltmek ayrıca bunun yanında iltihap ve apsenin komplike bir hal almasını veya anal fistül gibi bazı başka patolojileri tetiklemesini önlemektir. Anal apsenin tedavisi cerrahi olarak gerçekleştirilmektedir. Hastaya uygulanan anestezi altında apse drenajı yapılır. Anüse en yakın yer insizyon için seçilir. Apse boşaltıldıktan sonra bölgede oluşan ağrı, ateş ve diğer iltihaplar hızlı bir şekilde iyileşme sürecine girecektir. Bu sürede sıcak su oturma banyosu, ağrı kesiciler ve antibiyotikler kullanılabilir. 
    ]]>
    Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/bebeklerde-idrar-yolu-iltihabi.html Sat, 01 Dec 2018 23:44:04 +0000 Bebeklerde idrar yolu iltihabına oldukça sık rastlanmaktadır. Genellikle bebeklerin bağırsaklarında meydana gelen bakterilerin idrar yoluna ulaşmasıyla birlikte yukarı doğru ilerlemesiyle oluşmaktadır. Bazı durumlarda yeni doğan Bebeklerde idrar yolu iltihabına oldukça sık rastlanmaktadır. Genellikle bebeklerin bağırsaklarında meydana gelen bakterilerin idrar yoluna ulaşmasıyla birlikte yukarı doğru ilerlemesiyle oluşmaktadır. Bazı durumlarda yeni doğan bebeklerde doğuştan idrar yolunda bulunan anormallikler nedeniyle veya kan yoluyla idrar yolunda iltihap meydana gelebilir. Yeni doğmuş bebeklerde idrar yolu iltihaplanmalarının anlaşılması güç olur. Şimdi bebeklerde meydana gelen idrar yolu iltihaplanmalarının nedenlerine göz atalım.


    Bebeklerde İdrar Yolu İltihaplanması Belirtileri

    • Bebeklerde iltihaplanmanın %40'lık kısmı hiç belirti vermeyebilir.
    • Ateş, huzursuzluk, ağlama ve kilo alamama
    • İdrarda koku ve rengindeki değişiklik
    • Karın ağrısı ve kusma
    • İshal

    Bebeklerde İdrar Yolu İltihaplanması Nasıl Oluşur

    Böbreklerle üretra denilen idrar yolunun 1/3'lük alt bölüme kadar olan kısım sterildir. Bu steriliteyi sağlayan ve koruyan durum, idrardaki asit, boşaltımın normal olması, vücudun savunma düzeni ve sistemin kendisidir. Bu sayılan düzenlerden birinde meydana gelen aksaklık idrar yolundaki iltihaplanmanın artışına neden olmaktadır. İdrar yapma güçlüğünün meydana gelmesi de bu durumun nedeni olarak açıklanabilir. Erkek bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu görülmesinin en önemli nedeni bakterilerdir. Bu nedenle sünnet yapılması enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bazı bebeklerde cerrahi müdahale gerektiren idrar yolu anormallikleri görülebilir.

    Bebeklerde İdrar Yolu İltihaplanmasında Cinsiyetin Rolü

    Bebeklerde görülen idrar yolu enfeksiyonunun kızlarda erkeklere göre daha fazla görülmesinin nedeni kızların üretralarının daha kısa olmasıdır. Dört yaşa göre bu oran 1/5'dir. Dört yaşından sonra ise 1/10 olarak değişmektedir. Bu değişimin nedenleri arasında tuvalet eğitimi, kabızlık, sonda takılması, işeme bozuklukları ve en önemlisi de temizlik sayılabilir. 

    Bebeklerde İdrar Yolu İltihaplanmasının Teşhisi

    Bebeklerde yapılan idrar tahlili ve idrar kültürü teşhis için yeterli olmaktadır. Bebeklerde idrar almak oldukça zor olduğundan sabırla beklenmesi gerekmektedir. Kültür sonucu hemen çıkmadığı için sonuç beklenmeden belirtilere göre antibiyotik tedavisine başlanır ve kültür sonucuna göre devam edilip edilmeyeceğine karar verilmektedir.

    Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı

    Bebeklerde İdrar Yolu İltihaplanmasının Tedavisi

    Bebeklerde idrar yolu iltihaplanmasının tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Genellikle olumlu sonuç alınır. Belirtileri görüldüğünde hemen doktora başvurulması gerekir. Çünkü ihmal edildiğinde böbreklere zarar verebilir. Şayet bebekte idrar yolu anormalliği yoksa böbrekler zarar görmeyebilir. Tedavi edilen iltihaplanma bebekte anormallik yoksa tekrarlamaz.

    Bebekleri İdrar Yolu İltihaplanmasından Korumanın Yöntemleri

    • Bebeklerin hijyenine dikkat edilmeli ve sık sık yıkanmalıdır.
    • Alt temizliği yapılırken önden arkaya doğru temizlemeye dikkat edilmelidir.
    • Bez bölgesi ılık olan bolca su ile silinmelidir.
    • Çiş tutma eğitimi verilip bir an önce çiş tutması öğretilmelidir.
    • Özellikle kış aylarında viral enfeksiyonlardan korunmalıdır. Çünkü viral enfeksiyonlar da idrar yolu enfeksiyonlarına neden olur.
    ]]>
    Prostat İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/prostat-iltihabi.html Sun, 02 Dec 2018 20:26:14 +0000 Prostat iltihabı kronik ve akut olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Vücudun idrar yolları gibi yerlerde bulunan bakterileri zamanla iltihaba dönüştürmesi "prostatit" dediğimiz iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Prostat bezinde Prostat iltihabı kronik ve akut olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Vücudun idrar yolları gibi yerlerde bulunan bakterileri zamanla iltihaba dönüştürmesi "prostatit" dediğimiz iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Prostat bezinde bulunan çok uzun sperm kanallarına başta E. coli adı verilen bakteri türü olmak üzere çeşitli bakteri türlerinin yerleşmesi ile burada enfeksiyon oluşturur.

    Bu kanallarda oluşan enfeksiyona vücudun iltihap oluşturarak yanıt verdiğini görebilmek mümkündür. Bunun üzerine idrar yolunda oluşan iltihabın prostat bezine yapışması sonucunda prostat iltihabı oluşturduğunu görebiliyoruz. Bu rahatsızlığın oluşması için illa bakteri olması gerekmiyor. Bazı türlerde bakteri olmasa bile prostatit olması söz konusu olabiliyor. 

    Prostatit ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer konu da bu rahatsızlığın cinsel yollarla bulaşan bir rahatsızlık olmadığı konusudur. Bulaşıcı olmayan bu rahatsızlığın ergenlik çağından sonraki her yaşta ortaya çıktığını görebilirsiniz. Bununla birlikte sinir hastalıklarına yol açabilen bu durumun mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini de bilmeniz gerekiyor.

    Prostat İltihabı Çeşitleri ve Nedenleri

    Prostatit iki farklı şekilde görülen bir rahatsızlıktır. Bunlar akut prostatit ve kronik prostatit olarak adlandırılmaktadır. Akut prostatit, aniden gelişir ve şiddetli seyreder. Kronik prostatit ise sinsi seyreden bir türdür ve daha az şiddetli geçtiğini görebilmek mümkündür.

    Prostat bezinin iltihaplanmasına büyük oranda bakteriler sebep olsa da birçok mikrobun da bu oluşumda etken rol oynadığını görebilmek mümkündür. Hatta idrar yolunda gerçekleştirilen bazı tıbbi müdahalelere bağlı olarak da oluştuklarını görebilmek mümkündür. Başka rahatsızlıklara bağlı olarak özellikle kalın bağırsakta oluşan iltihaplar, makat bölgesindeki yaralar ve bademcik iltihabı da kan dolaşımı sonucunda bu rahatsızlığa sebep olabiliyor.

    Prostat İltihabı
    Prostat İltihabının Belirtileri ve Hasta Şikayetleri

    Akut ve Kronik prostitte farklı belirtiler olduğunu görebilmek mümkündür. Bu bakımdan akut prostitte;
    • Hastada aşırı şiddetli ağrılar vardır.
    • Hasta idrarını yaparken yanma hisseder.
    • Hasta idrarını tam yapamama sorunu çeker.
    • Hastanın vücudunda fazla mikrop birikimi bulunur.
    • Hastanın ateşi yüksektir.
    • Hastada sıklıkla titreme görülür.
    Kronik prostite baktığımız zaman ise;
    • Sık sık idrara çıkma isteği görülür.
    • Ağrılar daha azdır.
    • İdrarda yanma görülür.
    • İdrar yaparken zorlanmalar vardır.
    • Cinsel isteksizlik söz konusudur.
    • Cinsel ilişkide boşalma sırasında ağrı vardır.
    • Bağırsaklarda gerilme hissi vardır.
    • Makat bölgesinde ve testislerde ağrı bulunmaktadır.
    Prostat İltihabı Tedavisi

    Kronik prostitin tedavisinde genel olarak antibiyotik kullanıldığı görülür. Ayrıca ortalama 5 hafta boyunca da antibiyotik tedavisi uygulandığını görebilmek mümkündür. Eğer hastalık tedavi olmaz ya da tekrar ederse tedavi süresinin daha da uzadığını görebilirsiniz. Bunun yanı sıra oluşan şişlik için şişliği ortadan kaldıracak ilaçlar verilmesi ve daha sonra da idrarın daha rahat yapılması için gereken ilaç tedavisinin uygulandığını görebiliyoruz. Bu türde çok nadir olmakla beraber ameliyat da yapılması gerekebilir. Tedavisi zor bir hastalık olarak antibiyotiklerin bölgeye etki etmesi uzun zaman alabilir.

    Akut prostit tedavisine baktığımız zaman ise çok yoğun bir antibiyotik tedavisi uygulandığını görebilmek mümkündür. Ölümcül olabildiğinden dolayı yoğun bir bakıma ihtiyaç vardır. Tedavi ile büyük aşamalar kaydedilmesi ve hastalığın kontrol altına alınması mümkün olmaktadır. Ayak Parmağında İltihap https://www.iltihap.gen.tr/ayak-parmaginda-iltihap.html Mon, 03 Dec 2018 06:22:26 +0000 Ayak parmağında iltihap, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve oldukça can yakan bir rahatsızlık türüdür. Çoğu zaman iltihaba maruz kalan kişi günlük aktivitelerini yerine getirmekte güçlük çekebilir. Tır Ayak parmağında iltihap, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve oldukça can yakan bir rahatsızlık türüdür. Çoğu zaman iltihaba maruz kalan kişi günlük aktivitelerini yerine getirmekte güçlük çekebilir. Tırnak iltihabı el parmaklarında olduğunda dolama ve farklı enfeksiyon türleri nedeni ile oluşabilir. Fakat ayak tırnağında oluşan iltihap genellikle tırnak batması nedeni ile oluşur. Batma tüm ayak tırnaklarında oluşabileceği gibi genellikle baş parmak tırnağında oluşum gösterir. Tırnak uzadıkça yan tarafta deri altına gömülür ve iltihaba yol açar.

    Hastalık tedavi edilmezse iltihap yayılabilir ve tırnakta şekil bozukluğu oluşabilir. Rahatsızlığın tedavisine geç kalınırsa tırnağın çekilmesi söz konusu olabilir. Tırnak batmasını dolayısı ile tırnak iltihabını önlemek için tırnakların doğru şekilde kesilmesi gerekir. Ayak tırnağında iltihap tehlikeli bir sorun olduğu için ihmal edilmeden doktora başvurulmalıdır. Önemsenmez ya da tedavi ihmal edilirse iyileşme süreci uzayabilir.

    Ayak Parmağında İltihap Neden Olur

    • Tırnak batması
    • Tırnağın derin kesilmesi
    • Parmaklarda yaşanan sakatlanma
    • Enfeksiyon
    • Yanlış ayakkabı seçimi
    • Ayakların hijyeninin sağlanmaması gibi nedenlerden dolayı ayak parmaklarında iltihap oluşabilir.
    Ayak Parmağında İltihap

    Oluşan iltihap hafiften çok ciddi boyutlara kadar ulaşabilir. Tedavi doğru bir şekilde yapılmazsa parmakta kalıcı sakatlık ya da parmak kaybı yaşanabilir. Tedavi antibiyotik ve bazı kremler kolaylıkla yapılabilir.

    ]]>
    Ayak Tırnağında İltihap https://www.iltihap.gen.tr/ayak-tirnaginda-iltihap.html Mon, 03 Dec 2018 07:27:45 +0000 Ayak tırnağında iltihap, halk arasında dolama olarak bilinir. Dolama kişiye oldukça fazla acı verir hatta dolama geçiren kişi ayakkabı giyemez ve yürürken aksayarak yürümeye başlar. Tırnak ile ayak derisinin birleştiği yer, Ayak tırnağında iltihap, halk arasında dolama olarak bilinir. Dolama kişiye oldukça fazla acı verir hatta dolama geçiren kişi ayakkabı giyemez ve yürürken aksayarak yürümeye başlar. Tırnak ile ayak derisinin birleştiği yer, ölü deri ile sıkıca çevrelenmiştir. Ayak tırnağındaki bu bölge zarar görürse koruyucu sıkı deri işlevini yitireceğinden meydana gelen çatlaklardan iltihaba neden olabilecek etkenler girebilir. Bu etkenlerin nedeni ile ayak tırnağında iltihap oluşur.


    Ayak Tırnağındaki İltihaplanmanın Belirtileri


    Dolama genellikle eli veya ayağı fazla su içerisinde bulunan kişilerde görülür. Ayak tırnağında meydana gelen iltihaplanma yavaş gelişir ve sürekli yenileyebilir. Şişen ayak tırnağı etrafından cerahat sızar. Enfeksiyondan zarar gördüğü için ayak tırnağının yüzeyi genellikle düzgün değildir. Ayak tırnaklarının etrafında renk değişimi izlenebilir. Akut meydana gelen dolama genellikle ayak tırnaklarında meydana gelen yaralanmalar sonucu oluşmaktadır. Akut dolama, kronik dolamaya göre daha fazla ağrı verir ve aniden gelişir.


    Ayak Tırnağındaki İltihaplanmanın Nedenleri

    • Tırnak ile ayak derisi arasındaki sıkı derinin su ve sabun nedeniyle zarar görmesi sonucu gelişebilir.
    • Ayakların su içerisinde fazla kalması bu sıkı deriyi zayıflatır ve çatlamasına neden olabilir. Bu bölgedeki çatlama da ayak tırnağında iltihaplanmaya neden olabilir.
    • Ayak tırnaklarında meydana gelen yaralanmalar da diğer bir nedendir.

    Ayak Tırnağında İltihapAyak Tırnağındaki İltihaplanmanın Tedavisi

    • Akut meydana gelen iltihaplanmada cerahat tırnak yatağına ilerlerse uzman hekimler tarafından yapılan küçük bir cerrahi müdahale ile apse boşaltılır.
    • İkinci tedavi yöntemi de oral yoldan alınan antibiyotiklerdir.
    • Kükürtlü merhemlerin dolama üzerine sürülmesi hem tedavi eder hem de ağrıyı keser.
    • Yaralanma sonucu oluşan ve hafif geçen dolama jansiyen moru ile alkol karışımı gibi mikrop öldürücü etkenlere yanıt verir.
    • Kronik meydana gelen dolamada tedaviye başlanmadan önce kültür alınarak dolamaya neden olan bakteri veya mantarın cinsi belirlenir.
    ]]>
    Diş Çekimi Sonrası İltihap https://www.iltihap.gen.tr/dis-cekimi-sonrasi-iltihap.html Tue, 04 Dec 2018 00:28:46 +0000 Diş çekimi sonrası iltihap, Diş çekiminden sonra abse ya da iltihap oluşması oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Genellikle diş çekimi yapıldıktan bir ya da birkaç gün içinde ortaya çıkabileceği Diş çekimi sonrası iltihap, Diş çekiminden sonra abse ya da iltihap oluşması oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Genellikle diş çekimi yapıldıktan bir ya da birkaç gün içinde ortaya çıkabileceği gibi bazen birkaç hafta sonra da oluşum gösterebilir. Diş çekiminden sonra oluşan iltihabın tedavisinden önce iltihaba neden olan faktör tespit edilmelidir. Diş çekiminden sonra iltihap olasılığı daha çok 20'lik dişlerin çekilmesi ile ortaya çıkar. 20'lik dişlerin çekilmesinden sonra oluşum gösteren alveolit yakınmalar gün geçtikçe diş eti iltihabına neden olabilir. Genellikle kişi iyileştiğini zanneder, ancak alveolit şikayetler hala devam eder.

    Diş çekiminin ardından gözden kaçan ve bölgede kalan diş parçası iltihaba yol açabilen bir diğer faktördür. Ayrıca diş çekiminden sonra ağız hijyenine dikkat etmemek bölgede abse ve iltihaba yol açabilir.

    Diş Çekimi Sonrası İltihap belirtileri

    • Diş çekiminden sonra oluşan iltihap kendini dişeti ve yüzde ağrı ile gösterebilir.
    • Sıcak ve soğuk şeylere karşı hassasiyet başlar.
    • Diş etinden irin ya da cerahat akabilir.

    Diş Çekimi Sonrası İltihabın Riskleri Nelerdir

    Diş eti çekiminden sonra oluşan iltihap çok ciddi problemlere yol açabilir. İltihaplanmadan kalp, böbrek ve karaciğer etkilenebilir. Vücut bir nevi enfeksiyon tehdidi altına girerek enfeksiyon kan yolu ile diğer organlara kadar ulaşabilir. Bu nedenle dişlerde oluşan iltihap asla hafife alınmamalıdır. Fark edildiği anda uzman bir hekime başvurulmalıdır.

    Diş Çekimi Sonrası İltihap

    Diş Çekimi Sonrası İltihap Nasıl Tedavi Edilir

    Diş çekiminden sonra oluşan iltihap genellikle antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir. Fakat dişetinde diş parçası ya da farklı bir cisim iltihaba neden olmuşsa iltihap tedaviden sonra nüksedebilir. Bu nedenle de tedaviden önce iltihaba neden olan faktör tespit edilerek bloke edilerek tedavinin kesinliği sağlanmalıdır.

    ]]>
    Diş Eti İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/dis-eti-iltihabi.html Tue, 04 Dec 2018 20:01:38 +0000 Diş eti iltihabı, İnsan vücudun da ve yer yüzündeki hemen hemen bütün canlıların, vücudundaki sindirimin, ilk olarak başladığı organdır dişler. İnsan sağlığı ve için diş sağlığının önemi çok büyüktür.  Sağl Diş eti iltihabı, İnsan vücudun da ve yer yüzündeki hemen hemen bütün canlıların, vücudundaki sindirimin, ilk olarak başladığı organdır dişler. İnsan sağlığı ve için diş sağlığının önemi çok büyüktür.  Sağlıksız dişler kişilerin hem fiziksel görünüşlerini ve de sağlıklarını olumsuz yönde etkilediğinden günlük hayatlarındaki yaşam kaliteleri çok düşüktür. Diş rahatsızlıkları, zaman içinde daha başka ve çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. 

    Diş eti iltihabı neden oluşur

    Diş çene kemiğimize lifler ve sinirlerle de damağımıza bağlıdır. Çürük olan dişlerde olduğu gibi, çürük olmayan dişlerde de diş eti iltihabı görülme olasılığı vardır. 
    Dişlerin üzerinde dental plak adı verilen tabakanın oluşması önlenmezse zamanla  bu plak içinde yaşayan bakteriler diş eti iltihabına neden olur.
    Diş eti iltihabının başladığı ilk döneme gingivitis adı verilir. Bu dönemde fark edilerek hekime baş vurulursa oluşmuş olan bakteri plağı temizlenerek dişlerin eski sağlığına kavuşturulması mümkün olur.

    Diş eti iltihabının tedavi edilmemesi halinde sonuçları nelerdir

    İlk dönemlerinde tedavi edilmeyen bakteri plağı ağızdaki kalsiyumla birleşerek diş taşlarına dönüşür. Diş taşları ise iltihabın artarak çene kemiğine kadar ulaşmasını sağlar. Bu dönem genellikle ağrısız olduğundan hastanın fark etmesi pek mümkün olmaz. Çene kemiğine ulaşan iltihap, dişlerin sallanmasına hatta çürüksüz dişlerin dahi kaybedilmesine yol açar.

    Diş Eti İltihabı
    Çene kemiğine kadar ilerlemiş diş eti iltihabının tedavisi nasıl yapılır

    Çene kemiğine kadar ilerlemiş iltihabın tek tedavisi periodantal cerrahi ile mümkündür. Cerrahi müdahalenin başarılı olması ise, ameliyat sonrasında ağız bakımı ile alakalıdır. Ağız bakımı iyi yapılmadığı takdirde başlanan yere geri dönülmesi çok yüksek bir ihtimaldir.
    ]]>
    Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer https://www.iltihap.gen.tr/dis-kulak-iltihabi-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 14:17:04 +0000 Dış kulak iltihabı nasıl geçer, dış kulak iltihabı kulak kanalında ağrı ve şişlik ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. İşitme güçlüğü, kızarıklık, kulağa temas edildiğinde ağrının artması, ilti Dış kulak iltihabı nasıl geçer, dış kulak iltihabı kulak kanalında ağrı ve şişlik ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır. İşitme güçlüğü, kızarıklık, kulağa temas edildiğinde ağrının artması, iltihaba bağlı kötü koku, boğaz şişmesi dış kulak iltihabının diğer belirtileri arasındadır. Dış kulak iltihabının erken tedavi edilmesi oluşan iltihabın kronikleşmesini önlemek için önemli rol oynar. Dış kulak iltihabı çocuklarda yetişkinlere oranla daha fazla gelişir. İltihap genellikle antibiyotik tedavisi ile geçer. 

    Dış Kulak İltihabının Belirtileri

    • Geçici işitme kaybı
    • Kulaktan akan sıvı
    • Şişlik
    • Kızarıklık
    • Kulağa dokunulduğunda şiddetli ağrı
    • Dış kulakta ağrı

    Dış Kulak İltihabı Nedenleri

    Dış kulak iltihabı her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Başlıca nedenlerinden biri hijyeni sağlanmamış havuz suyudur. Kirli su kulağa temas ettiğinde kulak içinde sıkışarak iltihaba yol açabilmektedir. Yine duş yaparken kulağa su kaçırmak iltihap nedenleri arasındadır. Çok nadir olmasa da dış kulak iltihabı genetik olarak da ortaya çıkabilir. Kemik büyümesi, işitme cihazı kullanmak da dış kulak iltihabı nedenleri arasındadır.

    Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer

    Dış kulak iltihabına maruz kalan hastaların çoğu kulakta kir biriktiğini düşünür. Bu nedenle de kulak temizleyici ya da başka cisimlerle kulak kanalını açmaya çalışır. Fakat bu davranış oldukça yanlıştır ve kulak zarının delinmesine ve iltihabın daha fazla yayılmasına neden olabilecek bir davranıştır. Kulak iltihabı nedeni ile doktora başvuran hastalarda, uzman doktor iltihabın derinliğini tespit etmek için farklı aletler ile kulağı inceleyebilir. Eğer iltihaplanmanın boyutu çok ciddi değilse antibiyotik içerek kulak damlaları yeterli olur. Fakat iltihap ilerlemiş ise Damla ile beraber ağız yolu ile alınan antibiyotikler reçete edilir. Ağrının şiddetli olduğu vakalarda ağrıyı dindirmek için ağrı kesici özelliği olan ilaçlar tavsiye edilir.

    Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer

    Tıbbi tedaviye destek amacı ile ve dış kulakta oluşan iltihabın daha çabuk kuruması için bazı önlemlerin alınması gerekir. Örneğin iltihap kuruyana kadar kulak temizleme aleti kullanılmamalı ve banyo sırasında kulağa su kaçmaması için vazelinli pamuk kullanılmalıdır. Evde de doğal yöntemler uygulanarak tıbbi tedaviye destek olunabilir ve rahatsızlığın iyileşme süreci kısaltılabilir.

    Dış Kulak İltihabı Evde Nasıl Geçirilir

    Elma Sirkesi: Kulak iltihabı mantar nedeni ile oluşmuşsa iltihabı geçirmek için elma sirkesi kullanılabilir. 1 yemek kaşığı elma sirkesi 1 yemek kaşığı saf su ile karıştırılır. Temiz bir pamuk karışıma batırılarak kulak tıkacı olarak kullanılır. Tıkaç kulakta 5 dakika bekletildikten sonra alınarak kulak üzerine yatılır. Bu sayede sıvı kulaktan kolaylıkla akacaktır.

    Zeytinyağı: Zeytinyağı hafif ısıtılarak kulağa birkaç damla damlatılırsa yağ kulaklarda oluşan kirin yumuşamasını sağlayarak kolaylıkla atılmasına yardımcı olur.

    Sarımsak: Sarımsağın antibiyotik etkisinden kulak iltihabı için de yararlanılabilir. Yarım tatlı kaşığı hardal yağına 2 diş sarımsak ilave edilerek hafif ısıtılır. Yağ soğuduktan sonra sarımsak içinde alınır ve yumuşayan sarımsağın suyu sorunlu kulağa sıkılır. İltihap geçene kadar günde 3 defa uygulanabilir.

    Fesleğen: Fesleğen yine antibiyotik etkisi olan doğal reçetelerden diridir. 5 tane fesleğen yaprağı sıkılarak öz suyu çıkarılır. Elde edilen su kulağın dış kısmına sürülür.

    ]]>
    Bebeklerde Diş Eti İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/bebeklerde-dis-eti-iltihabi.html Wed, 05 Dec 2018 14:37:15 +0000 Bebeklerde diş eti iltihabı, sağlık alanında her zaman olduğu gibi diş eti iltihabında da tedaviden ziyade koruyucu önlemlere önem vermek gerekir. Genel olarak anne adayından başlayıp gebelik süresince anne ve bebeğ Bebeklerde diş eti iltihabı, sağlık alanında her zaman olduğu gibi diş eti iltihabında da tedaviden ziyade koruyucu önlemlere önem vermek gerekir. Genel olarak anne adayından başlayıp gebelik süresince anne ve bebeğin ergenliğe kadar düzenli olarak diş doktoru kontrolü, bu konuda eğitilmesi, ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirilmesi ve doğru alışkanlıkların edinilmesini sağlamakla diş ve diş eti hastalıklarından korunması mümkün olabilir. Ağız ve diş sağlığını ilgilendiren sorunlarda erken teşhis ve tedavinin başarı şansı daha yüksektir. Küçük yaşlarda başlayan diş fırçalama alışkanlığı, doğru beslenme, düzenli diş doktoru kontrolü ve koruyucu diş tedavileri sayesinde sorunların oluşması ve azaltılması sağlanabilir.

    Bebeklerdeki ağız ve diş bakımı süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte başlamaktadır. Bu nedenle ilk süt dişleri görülmeye başladığında, bebekler diş doktoruna götürülmelidir. Diş eti iltihaplanması ve diş çürüklerinden korunmak için bebeklerin sürekli olarak kontrol altında tutulması ve ağız diş bakımına önem gösterilmesi gerekir. Diş eti ve dişlerde olan sorunlar yaşam boyu etkili olacağından, alınacak koruyucu önlemlerin yaşam boyu sürdürülmesi gerekir. Bebeklerin ve çocukların diş eti kenarı anatomik açıdan yetişkinlere göre daha bombeli yapıda olduğundan, temizliğine daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Çünkü yedikleri besinler genellikle yumuşak olduğundan bu bölümde birikerek, diş eti iltihaplarına neden olabilir. Bu nedenle bebeklik çağından başlayarak ağız ve diş bakımına özen gösterilmesinde fayda vardır.

    Bebeklerde diş eti iltihabı ve diş çürüklerinin önlenmesi için neler yapılabilir

    Şeker içeriği olan besinlerin ve ilaçların dikkatsizce kullanımı erken dönemde diş çürükleri ve diş eti iltihaplarına neden olabilir. Biberonla verilen besinlerin içine bal, şeker, reçel gibi tatlı ürünler ilave edilmemelidir. Gece beslenmesinde biberonun içine tatlandırıcı konmasa bile, sadece inek sütü de diş çürüklerine neden olabilir. Bunlar ilerledikçe diş eti iltihaplarına neden olabilir. Aynı şekilde anne sütü alan bebeklerde sütün içeriğindeki şekerin etkisinde kalabilir. Bu yüzden bebeklerde ilk süre süt dişleri anne tarafından yumuşak bir fırça ya da nemli tülbentle gece uyumadan önce, gece beslendikten sonra macun kullanılmadan temizlenmelidir.

    Bebeklerde Diş Eti İltihabı

    Bebeğe bakan kişiler diş çürüklerinin ve diş eti iltihabının bulaşıcı etkisi nedeniyle kendi ağızlarındaki mikropları bebeğe geçirmemek için, bebeğin kaşığını kesinlikle kullanmamalıdır. Bebekler ara öğünlerde içeriğinde şeker ve karbonhidrat olan besinleri sık tüketirlerse, bu dişleri ve diş eti açısından sakıncalı olacaktır. Bu nedenle beslenme sonrasında özellikle su içmeleri sağlanmalıdır.

    Bebekler süt dişlerini sürerken oldukça iştahsız, huzursuz olurlar. Bu dönemde diş eti kaşıntıları olduğu için ellerini ve buldukları diğer şeyleri ağızlarına götürme ihtiyacı duyarlar. Bu dönemde ağızlarına götürdükleri her şeyin hijyen olmasına dikkat etmeli ve mümkünse temiz bir şeyle diş etine masaj uygulanmalıdır.

    Herkeste olduğu gibi bebeklerde de diş eti iltihabının önlenmesi dişlere yapılacak etkin bir bakım ve temizlikle gerçekleşir. Bu nedenle süt dişlerinin her gün iki defa diş macunu kullanmadan yumuşak bir fırçayla ya da nemli bir tülbent kullanarak temizlenmelidir. Özellikle gece beslenen bebeklerin ağız içi ve dişleri temizlenmeli, bu yapılamıyorsa mutlaka beslenmeden sonra bebeğe su içirilmelidir.

    ]]>
    Ağızda İltihap Kokusu https://www.iltihap.gen.tr/agizda-iltihap-kokusu.html Thu, 06 Dec 2018 09:12:53 +0000 Ağızda iltihap kokusu, diş eti ve diş hastalıklarından iç hastalıklara kadar bir çok sağlık sorunundan meydana gelebilmektedir. Hastalar, genellikle bu sorunları için ilk önce diş hekimine başvurmaktadırlar.Buna göre ağız m Ağızda iltihap kokusu, diş eti ve diş hastalıklarından iç hastalıklara kadar bir çok sağlık sorunundan meydana gelebilmektedir. Hastalar, genellikle bu sorunları için ilk önce diş hekimine başvurmaktadırlar.Buna göre ağız muayeneleri yapılarak ağız içindeki sorunlu bölgeler var ise incelenerek gerekli teşhis yapılır ve hasta tedaviye yönlendirilir. Ağızda ilthap kokusunun patolojik boyutu yoksa ağız içi bakımları yapılarak hastanın sorunu çözülür.

    Ağızda iltihap kokusu oluşumuna neden olan rahatsızlıklar :
    • Diş çürükleri ve diş eti iltihapları, diş uygulamalarındaki bozulmalar 
    • Bademcik ve geniz eti iltihapları, sinüzit
    • Akciğer enfeksiyonları
    • Mide bağırsak enfeksiyonları
    • Tümörler
    • Metabolik hastalıklar 
    • Dil kökündeki mantar enfeksiyonları

    Dişlerdeki çürükler, kötü hijyen ve artıklar sülfür oluşturur ve bu da kötü koku sebebidir. Diş köprüleri de koku oluşumuna bir etkendir. 
    Diş hekimi muayenesinde diş ve dişeti ile ilgili sorunlar yoksa veya o sorunların giderilmesine rağmen koku problemi devam ediyorsa, hasta KBB uzmanına görünmelidir. KBB uzmanı incelemeleri neticesinde hastanın patolojik sorununu teşhis eder ve gerekli tedaviyi başlatır. Kronik sinüzitli hastalarda, genize inen akıntı iltihaplı olduğu için kokuya neden olur ve bu da nefese karışarak etrafa yayılır. Kronik tonsilit yani bademcikli hastalarda bademcik döküntüsü de ağızda iltihap kokusu oluşturabilir. 

    Ağızda İltihap Kokusu
    Sorun KBB branşı kapsamı dışındaysa, hasta iç hastalıkları uzmanına sevk edilerek ileri tetkikleri yapılarak teşhis konulur.

    Ancak gelişen teknoloji ve tıp metodları sayesinde günümüzde bazı kliniklerde uygulanan bir yöntem ile ağızda iltihap kokusu şikayeti olan hastalarda şikayetin kökeni bulunabiliyor. Halitometre adındaki bu cihaz H2S yani sülfür gazını ölçerek sınıflandırma yapıyor. Halitometre Tip 0, 1, 2, 3, 4 ve 5 şeklinde ağızdaki kokuyu derecelendirir. Buna göre; Tip 0 normal bir ağız kokusu, Tip 1 ve 2 ağız, Tip 3 mide, Tip 4 ise akciğer kaynaklı ağız kokularıdır. Tip 5 psikolojik koku duyumu olarak nitelendirilir. Bu cihazla ilgi güvenilirlik payı halen tartışılsa da, teşhis aşamasında kolaylık sağladığı bir gerçektir.
    ]]>
    Diş İltihabı İçin Antibiyotik https://www.iltihap.gen.tr/dis-iltihabi-icin-antibiyotik.html Thu, 06 Dec 2018 16:27:41 +0000 Diş iltihabı için antibiyotik, diş iltihabı ağız içinde oluşan bakteriler nedeni ile ortaya çıkan bir sorundur. Diş iltihabını geçirmek için antibiyotik kullanımı oluşan yaraların ve sorunların  iyileşmesi i Diş iltihabı için antibiyotik, diş iltihabı ağız içinde oluşan bakteriler nedeni ile ortaya çıkan bir sorundur. Diş iltihabını geçirmek için antibiyotik kullanımı oluşan yaraların ve sorunların  iyileşmesi için başvurulan yöntemlerin başında gelir. Diş iltihabı diş köklerini, dişetlerini ya da ağız içi dokuları sarmalayarak bakterilerin artmasına yol açar. Dişeti apseleri ise dişlerden bağımsız olarak yalnızca dişetlerinde oluşum gösterebilir.

    Diş İltihabının Nedenleri

    Diş iltihabı özellikle çürük dişlerde bakterilerin artması ve çevre dokuların aşınması nedeni ile oluşur. Oluşan bakteriler diş etlerinde şişmeye yol açabilmektedir. Diş hekimleri çürük dişin tedavisine başlamadan önce oluşan şişliğin giderilmesi ve operasyon yapılacak alanda biriken bakterileri temizlenmesini sağlamak için antibiyotik tedavisi uygun görebilir.

    Diş İltihabı Belirtileri

    Diş iltihabında en belirgin semptom dişte oluşan sürekli ağrı ve zonklamadır. Beraberinde şişlik, morarma ve boyun bölgesine kadar inen bir ağrıya yol açabilir. Ağrının boyutu bir şey yerken ya da içerken, sıcak ya da aşırı soğuk gıdaların tüketiminde artabilir. Aynı zamanda dişlerde oluşan iltihap ciddi anlamda ağızda kötü kokuya yol açabilir.

    Diş İltihabı İçin Antibiyotik

    Diş İltihabı Tedavisi

    Diş iltihabının başlıca nedenlerinden biri ağız içinde oluşan bakteriler olduğu için başvurulacak ilk yöntem antibiyotik tedavisidir. Bakteri nedeni ile uygulanan antibiyotik tedavisinde Metronidazole, Amoxicillin ve Clindamycin gibi antibiyotikler tercih edilir. Fakat antibiyotikler kişiye farklı tedavi seçeneği sunacağı için bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalı mutlaka doktor reçetesi ile kullanılmalıdır.

    ]]>
    Göbek Deliğinden İltihap Gelmesi https://www.iltihap.gen.tr/gobek-deliginden-iltihap-gelmesi.html Thu, 06 Dec 2018 23:24:39 +0000 Göbek deliğinden iltihap gelmesi, Göbek deliğinden bazı kişilerde akıntı ya da kan gelmesi çok sık olmasa da karşılaşılan sorunlardan biridir. Göbek deliğinden kan ya da sıvı gelmesinin en önemli nedeni iltihapt Göbek deliğinden iltihap gelmesi, Göbek deliğinden bazı kişilerde akıntı ya da kan gelmesi çok sık olmasa da karşılaşılan sorunlardan biridir. Göbek deliğinden kan ya da sıvı gelmesinin en önemli nedeni iltihaptır. Daha çok yeni doğan bebeklerde oluşan göbek deliği iltihabı bazen yetişkinlerde de görülebilir.

    Bu sorun göbek deliğinin anatomisi ile karakterize bir durumdur. Göbek deliği ten ile kapalı ya da derin olan kişilerde göbek deliği içinde sıvı birikebilir. Aynı anda göbek deliği içindeki kıllar ve sıvı birikmesi zamanla iltihap oluşumuna yol açabilir. Oluşan iltihap göbekte kızarma ve kötü kokuya yol açabilir.

    Göbek Deliği İltihabı Nasıl Tedavi Edilir

    Göbek deliğinde oluşan iltihabı tedavi edebilmek için öncelikle göbek deliğinin kuru tutulması şarttır. Göbek deliğinde biriken kıl ve pamuk gibi maddeler nazik hareketler ile temizlenmelidir. Özellikle alkole batırılmış kulak çöpü ile göbek temizliği sağlanabilir. Alınan önlemlere rağmen kızartı, akıntı ve kötü koku hala devamlılığını koruyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Göbek Deliğinden İltihap GelmesiDoktor gerekli incelemeleri yaparak uygun tedaviye başlayacaktır. Doktor antibiyotik tedavisine başlayacaktır. Doktorun önerdiği tedavi ihmal edilmeden uygulanmalı ve pansumanlar düzenli yapılmalıdır. Bazı vakalarda ise özellikle kilolu ve göbek deliği derin olan kişilerde cerrahiye ihtiyaç duyulabilir.

    ]]>
    Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer https://www.iltihap.gen.tr/dis-eti-iltihabi-nasil-gecer.html Fri, 07 Dec 2018 13:19:10 +0000 Diş eti iltihabı nasıl geçer, bu bölgesel bir sağlık sorunu olmaktan çıkmış ve genel bir sağlık sorunu halini almıştır. Bunun en önemli nedeni insan sağlığının, vücudun herhangi bir noktasında oluşan sağlık probl Diş eti iltihabı nasıl geçer, bu bölgesel bir sağlık sorunu olmaktan çıkmış ve genel bir sağlık sorunu halini almıştır. Bunun en önemli nedeni insan sağlığının, vücudun herhangi bir noktasında oluşan sağlık probleminin genel bir hal alması endişesine bağlı olmasındandır.İnsanlar artık bir sağlık problemi oluşmadan önce o problemi önlemeye yönelik çalışmalara önem vermektedirler.

    Diş eti iltihabının tedavisinden önce, bu problemin ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığı bilinmelidir. Periodontitis olarak isimlendirilen diş  eti iltihaplanması dişleri çevreleyen kemiklerde ve diş etindeki dokularda meydana gelebilen bir iltihaplanma türüdür. Dişlerin dış tarafta kalan ve görünen kısımlarından başka  kök olarak adlandırılan ve çene kemiğine incecik sinir telleri ile bağlı durumdadırlar. Etlerde problem oluşumu diş etlerinde gözlenebilen kısımlarında görülmez aynı zamanda iltihaplanma dişin kemik kısımlarını da etkiler. Kemik kısımlarının da etkilenmesi sonucunda diş sallanmaya başlar ve çürükten etkilenmemiş ise bile çekilmesi gerekir.    Diş eti iltihabı nasıl geçer

    Rahatsızlık daha başladığı ilk zamanlardan itibaren önemsenmesi gereken bir sorundur. Diş hekiminin önereceği tedavi doğrultusunda öncelikle diş eti iltihabına yol açan diş taşı ve oluşan plakların temizlenmesi gerekir. Diş hekimlerinin belirttikleri bir durum olan diş eti iltihabının erken dönemlerde tespit edilmesi ve uygun tedaviye başlanmasıdır. Hastalık ilerlemeden yapılan diş eti iltihabı teşhislerinde izlenen tedavi yöntemi, diş taşları ve plaklarının temizlenmesi ile diş etlerinin sağlıklı bir yapıya kavuşan dişlere yeniden uyum sağlaması sürecinden meydana gelir. Yalnız bu aşamada üzerinde durulması gereken nokta dişlerin düzenli olarak muayene olması ve diş taşları ve plak oluşumlarının engellenmesi için düzenli temizlik yaptırılmasıdır. Ayrıca diğer önemli bir nokta iltihabın nasıl geçtiğini öğrendikten sonra günlük yaşamda da temizliğe devam etmektir. Gündelik ağız ve diş temizliği yapmadan sadece diş hekiminin uygulayacağı tedaviyle diş eti iltihabının geçmesini beklemek fazla iyimserlik göstermek olacaktır.

    Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer
    Diş eti iltihabı belirtileri

    Genelde fazla önemsenmeyen bu sağlık sorununun bazı belirtileri vardır. Adı geçen belirtiler arasında; ağızda oluşan koku, kırmızı renk almış yada şişmiş diş etleri, ağızda oluşabilen kötü tat hissi, zaman içinde çarpık hale gelen dişler diş eti iltihabının en sık rastlanan belirtileridir.
    ]]>
    Lenf İltihabı https://www.iltihap.gen.tr/lenf-iltihabi.html Sat, 08 Dec 2018 02:07:18 +0000 Lenf iltihabı, bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı etmenler kan yoluyla yayılarak tüm bedende hastalık oluşturarak iltihabın oluşmasına neden olurlar. Lenf bezleri normalde görünmezler. Ama iltihap olduğunda büyürler ve görü Lenf iltihabı, bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı etmenler kan yoluyla yayılarak tüm bedende hastalık oluşturarak iltihabın oluşmasına neden olurlar. Lenf bezleri normalde görünmezler. Ama iltihap olduğunda büyürler ve görünür hale gelirler. Lenf bezlerini meydana getiren hücreler, filtre görevi yaparlar. Lenf damarları ile gelen zehirli maddeler, hastalık virüsleri ve bakteriler, lenf hücreleri tarafından parçalanarak etkisiz hale getirilir. Ama bu zararlı maddeler, lenf bezlerinin kapasitesini aşarsa, lenf bezlerine zarar verirler ve bunun sonucunda iltihaplanan bezler şişerek patlar ve içerisindeki iltihap dışarı çıkar. Genelde lenf iltihabının belirtisi, lenf bezlerinde şişlik, patlamaları halinde şiş bölgelerdeki deri üzerinde kırmızı çizgilerin oluşması şeklinde görülür. 

    Lenf İltihabı Nerede Görülür
    • Kafatasını etkileyen deri iltihaplandığı zaman boynun arkasındaki büyümüş olan lenf bezlerinde 
    • Kulak iltihaplandığı zaman kulağın önündeki ve arkasındaki lenf bezlerinde 
    • Ayak parmaklarında ya da ayakta meydana gelen bir iltihap sonucu kasıkta büyümüş olan lenf bezlerinde 
    • Parmaklarda veya ellerde iltihap olduğunda koltuk altında oluşan lenf bezlerinde 

    Lenf İltihabı Tedavisi 


    Öncelikle iltihabın nedeni araştırılmalıdır. Başka bölgedeki iltihaplara bağlı olarak oluşmuşsa, o bölgenin tedavisi kitlenin de tedavi olmasını sağlar. Genelde antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Ama mutlaka bunun doktor kontrolü altında olması gerekir. Bunun yanında bazı bitkisel ilaçlar da düzenli kullanıldığında bu hastalığı ortadan kaldırmaktır. 

    Lenf İltihabı
    Lenf iltihabına bitkisel tedavi de uygulanabilir. Mesela, bir miktar güneş altında toplanmış binbirdelik otu iyice kıyıldıktan sonra bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar zeytinyağı eklenerek ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak şiş ve ağrılı olan bölgeye sürülür. Ya da bir litre suyun bir avuç minik parçalara ayrılmış karaçam kozalağı katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde iki kez olmak üzere birer kahve fincanı içilebilir. Düzenli bir şekilde kullandığınız takdirde bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. 
    ]]>