İltihap Hamile Kalmayı Engeller mi?
13 Temmuz 2024

İltihap Hamile Kalmayı Engeller mi?

İltihap Hamile Kalmayı Engeller mi?

Üreme sisteminin sağlığını korumak, gebe kalmak için oldukça önemli bir etkendir. Üreme sağlığını korumanın ilk basamaklarından biri, genital bölgede oluşabilecek iltihaplanmalar için erken tanı ve tedavidir. Üreme sisteminde sıkça karşılaşılan iltihap çeşitleri, kişiye ciddi rahatsızlık verebilir ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Üreme sisteminde oluşan iltihaplanmalar nedeniyle infertilite gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Hamile Kalmayı Engelleyebilecek İltihap Çeşitleri

Kadınlarda sıkça karşılaşılan iltihaplardan biri vajinal enfeksiyonlardır. Vajinal enfeksiyona maruz kalan kadınlarda en yaygın şikayetler kötü kokulu akıntı, kaşıntı, cinsel birliktelik sırasında ağrı ve idrar yaparken yanma hissi olarak sıralanabilir. Mantar, bakteri ve bazı parazitler vajinal enfeksiyona neden olan faktörlerdir.

Mantara yol açan iltihaplanma özellikle gebelik döneminde, doğum kontrol hapı ve antibiyotik kullananlarda sıkça görülür. Mantar nedeniyle oluşan vajinitlerde beyaz ve peynir kesiği gibi bir akıntı oluşur. Vajinal mantar, spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyerek vajinanın ortamını bozar ve spermin canlı kalma sürecini olumsuz etkiler. Vajinal enfeksiyonların tedavisi oldukça kolaydır. Mantara etki edecek ilaçlar ile sorun kolaylıkla kontrol altına alınabilir.

Yine bakteri nedeniyle oluşan ve vajinoz olarak adlandırılan iltihaplarda ise kötü kokulu ve sarımtırak renkte akıntı oluşur. Aynı enfeksiyon erkeklerde de görülebilir, ancak erkeklerde herhangi bir şikayete yol açmaz. Enfeksiyon, kadınlarda üreme sistemini olumsuz etkileyerek sperm hareketlerini kısıtlar. Döllenmeyi önlediği gibi düşük ihtimalini de arttırır. Antibiyotik ile kolaylıkla tedavi edilebilen bir iltihap türüdür.

Klamidya Enfeksiyonları

Klamidya enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan ve oldukça sık rastlanan bir enfeksiyon türüdür. Klamidya enfeksiyonu, kokusuz akıntı, ara kanamalar, cinsel birliktelik sırasında ağrı gibi şikayetlere yol açabileceği gibi herhangi bir şikayete neden olmayabilir. Enfeksiyon kontrol altına alınmadığında tüplerde yapışıklık ve tıkanıklığa yol açarak gebe kalmayı engelleyebilir.

Klamidya kadınlarda görülebileceği gibi erkeklerde de ortaya çıkabilir. Peniste akıntı, idrar yaparken yanma hissi gibi şikayetlere yol açabilir. Kısırlık problemi yaşayan erkeklerin ve kadınların klamidya enfeksiyonu yönünden detaylı incelenmesi gerekir. Hastalığın teşhisi için gerekli tetkikler yapılarak hastalık teşhis edilir ve antibiyotik tedavisine başlanır. Kadınlarda ilerlemiş iltihaplarda laparoskopi yöntemi ile tıkanıklık tespit edilirse gebelik için tüp bebek tedavisine başvurulabilir.

Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu, cinsel yolla bulaşabilen ciddi iltihaplanmalardan biridir. Çoğu zaman herhangi bir belirtiye yol açmasa da akıntı, bel ağrısı ve adet bozukluklarına yol açabilir. Aynı enfeksiyon erkeklerde de ortaya çıkabilir. İdrar yaparken yanma hissi ve ağrı gibi şikayetlere yol açan iltihap, kan yolu ile yayılıp oldukça ciddi problemlere yol açabilir. Kadınlarda tüplerde yapışıklık ve tıkanıklığa yol açarken, erkeklerde sperm geçişini engelleyerek kısırlığa neden olabilir. Hastalık antibiyotik tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

Herpes Simpleks Virüs Enfeksiyonları

Herpes virüsü halk arasında uçuk virüsü olarak bilinmektedir. Genital bölgede ciddi anlamda ağrıya yol açan ülserler gelişir. Erkeklerde peniste, kadınlarda ise rahim ağzı ve vajinada görülen ülserler kişiyi ciddi anlamda rahatsız eder. Kas ağrısı, ateş ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Enfeksiyon cinsel yolla bulaşırken nüksetme olasılığı yüksektir. İltihap nedeniyle oluşan ağrılar cinsel birlikteliğin olmasına izin vermez ve dolayısıyla gebelik oluşma ihtimali azalır.

Frengi

Frengi, bakteri nedeniyle oluşum gösterir ve hayati tehlikeye yol açabilir. Hastalık, diğer enfeksiyonlar gibi cinsel birliktelik ile bulaşır. Antibiyotik tedavisi ile hastalık çoğu zaman kontrol altına alınabilir. Eğer hastalık tedavi edilmezse, hastalığa yol açan bakteriler vücutta kalıcı olur. Kısa bir süre sonra genital bölgede yaralar görülür. Oluşan yaralar ateş, saç dökülmesi gibi şikayetlere yol açabilir. Frengi, hamile kalmayı engelleyen bir iltihap türüdür. Eşlerin birlikte tedavi edilmesi önemlidir.

Genital Siğiller

Kadınlarda rahim ağzı ve vajinada, erkeklerde ise peniste siğiller ortaya çıkabilir. Siğile neden olan iltihaplar, vajinanın yapısını bozarak hamile kalmayı imkansızlaştırabilir. Virüsün bazı çeşitleri rahim ağzı kanserine veya rahim ağzında doku bozukluğuna yol açabilir. Eğer genital siğil gebelik döneminde gelişmişse, rahim ağzını tıkayarak normal doğum olasılığını ortadan kaldırabilir. Genital siğil tedavisi, cerrahi işlem veya siğillerin yakılarak bölgeden uzaklaştırılmasını kapsar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

aysenur

24 Mayıs 2024 Cuma

bide ben esimle ilişkiye girdikten sonra kan geliyor normal günlerde adetim gelmiyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Bu durumda acilen bir jinekolog doktora başvurmanız önemlidir. Eşinizle ilişkiye girdikten sonra kanamanın olması farklı bir sağlık sorununu işaret edebilir ve uzman bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekebilir. Adet döneminizin düzensiz olması da başka sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle uzman bir doktora görünmeniz önemlidir. Sağlığınızı riske atmamak adına doktor önerilerine uymak önemlidir. Geçmiş olsun.

soru

irem sarikaya

18 Mayıs 2024 Cumartesi

mrhblr hocam benim bir sorunum vardi 7 yil evliyim 6 yasinda bir kizim var 2 yildir cocuk dusunuyoruz 6 ay once doktura gittim bir sorun gozukmuyor dedi cok az miktarda iltihabin var dedi beni bilgilendirirmisiniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba İrem Sarikaya,

Bahsettiğiniz durum, genel olarak birçok çiftin yaşadığı yaygın bir durum olabilir. Çiftlerin yaklaşık %10-15'i, düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen bir yıl içinde çocuk sahibi olamayabilir. Bu süreçte sabırlı olmak ve doktorunuzun önerilerini takip etmek önemlidir. Az miktarda iltihap durumu, genellikle basit antibiyotik tedavisi ile giderilebilir. Ancak, bu durumun çocuk sahibi olma sürecinizi ne kadar etkilediğini belirlemek için doktorunuza düzenli kontroller yapmanız ve gerekli testleri yaptırmanız faydalı olacaktır. Ayrıca, eşinizin de bir üroloji uzmanına başvurması ve gerekli kontrolleri yaptırması önemlidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, beslenmenize dikkat etmek ve stresten uzak durmak da bu süreçte size yardımcı olabilir.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Mürşid

Merhaba, irem hanım her sabah aç karnına bir soğanı kaynatıp için bunu sürekli olarak 1 ay boyunca yapın bence iltihapa, hormon bozukluğuna, çok iyi gelmektedir.

soru

ceren

15 Mayıs 2024 Çarşamba

bir sene evliyim çocuk istiyorum ama akıntım oldundan dolayı çocuğum olmuyo ne yapabilirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, akıntınızın çocuk sahibi olmanıza engel olabileceğini düşünüyorsanız, bir kadın doğum uzmanına başvurmanız en doğru adım olacaktır. Uzman doktor, gerekli tetkikleri yaparak size uygun bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Gulden

14 Mayıs 2024 Salı

4 aylık evliyim ve bir çocuk istiyorum ilişki sırasında çok sulanıyorum eşim rahatsız ama yine de devam ediyoruz hıc korunmuyoruz ama bebeğimiz olmuyor normal zamanlarda akıntım var ama koku yok..nasıl hamile kalabilirim

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Gulden,

Evliliğinizin ilk aylarında bebek sahibi olma isteğinizi anlıyorum. Ancak, hamile kalmak bazen biraz zaman alabilir. Bu süreçte stresten uzak durmaya özen göstermek önemlidir. Akıntı ve sulanma durumunuzun normal olup olmadığını anlamak için bir kadın doğum uzmanına başvurmanız iyi olur. Doktorunuz size daha detaylı bilgi verebilir ve gerekli testleri yapabilir. Özellikle yumurtlama dönemlerinizi takip ederek ilişkiye girmek hamile kalma şansınızı artırabilir.

Sağlıklı ve mutlu bir gebelik dilerim.

Sevgilerle,

2. Cevap
cevap

Esmahan

İyi günler Gülden Hanım. Hamile kalma süreci zor bir süreçtir. Ancak gebelik oluşumu için bir uzmanla beraber hareket etmek hamile kalma olasılığınızı arttırabilir. Ayrıca adet takviminizde bulunan yumurtlama dönemlerinde ilişki yaşamanız da gebelik ihtimalini arttırabilir.

3. Cevap
cevap

Demirşah

Merhaba hamileliği etkileyen birçok farklı etken bulunmaktadır. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanına giderek rahim ve vajinal incelemelerinizi yaptırmanız gerekmektedir. Aksi halde bu etkenler daha da büyüyerek daha çok zorluklara neden olabilir.

soru

Ruya

30 Nisan 2024 Salı

Rahim bölgesinde çok ıltihap var gebe kalma mi engellermi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rahim bölgesindeki iltihaplanma, gebeliği engelleyebilir. Bu durumu mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışarak tedavi ettirmeniz önemlidir.

soru

Fadime

23 Nisan 2024 Salı

hocam bnm vajinamda kasinti ve akinti var cocuk istiyorum cocum okur mu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Fadime Hanım,

Bu tür belirtiler genellikle bir enfeksiyona işaret edebilir. Kesin teşhis ve tedavi için bir jinekoloğa başvurmanızı öneririm. Enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde üreme sağlığınızı etkileyebilir. Sağlıklı bir gebelik süreci için öncelikle mevcut sağlık sorunlarınızı çözmek önemlidir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Selame

Merhaba Fadime Hanım, bayanlarda oluşan akıntılar birçok zaman normal olsa bile beraberinde yanma, kaşınma, deri döküntüsü ve koku gibi durumlar var ise bu durum enfeksiyonlardan kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun için doktora giderek gerekli tedavileri en kısa zamanda yaptırmanız önerilmektedir. Bu durumlar çocuk oluşumunu zorlaştıran etkenlerdendir.

3. Cevap
cevap

Cengiz Han

Vajinada kaşıntı olması mantar olması olasılığı yüksektir akıntı olması normal bu çocuk sahibi olmasına engel değil ama eğerki mantar var ise bunun tedavisi için bir kadın doğuma gitmeniz saülıüınız için iyi olacaktı.

soru

Seyam

17 Nisan 2024 Çarşamba

Merhaba kum acaba gebeleye engelmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Seyam,

Kum gebeliğe engel teşkil etmez. Ancak, bu konuda en doğru bilgiyi almak için bir sağlık profesyoneline danışmanız en iyisi olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Ardaç

Merhabalar, böbrek mesanesinde biriken kumun isdar yoku ile atılması sancılı ve ağrılı bir dönemdir. Bu süreç içerisinde üroloji uzmanına muayene olarak vereceği ilaçları kullanarak ve bol su tüketimi böbrekteki kumu sökmeyi hızlandıracaktır. Gebeler için daha sancılı olacaktır hem normal sancıları bende gebe anacılarına karşı ağrı kesici ilaçta kullanılmalıdır.

3. Cevap
cevap

Elhan

Bahsettiğiniz böbreklerde oluşan kumsa şayet gebelikle alakası yoktur, sorun olmaz.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Doğal İltihap Kurutucu

Doğal İltihap Kurutucu

İltihap Belirtileri ve Tedavisi

İltihap Belirtileri ve Tedavisi

İltihap Çeşitleri Nelerdir?

İltihap Çeşitleri Nelerdir?

Diş Çekimi Sonrası İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Diş Çekimi Sonrası İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Prostat İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat İltihabı Belirtileri ve Tedavisi