Bebeklerde Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
20 Temmuz 2024

Bebeklerde Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Diş Eti İltihabı

Bebeklerde diş eti iltihabı, sağlık alanında önemli bir konudur ve tedaviden ziyade koruyucu önlemlere ağırlık verilmelidir. Anne adayından başlayarak, gebelik süresince anne ve bebeğin düzenli olarak diş doktoru kontrolü altında olması, ağız ve diş sağlığı konusunda eğitilmesi, doğru alışkanlıkların kazandırılması büyük önem taşır. Bu şekilde diş ve diş eti hastalıklarından korunmak mümkündür. Ağız ve diş sağlığı problemlerinde erken teşhis ve tedavi başarı şansını artırır. Küçük yaşlarda başlanan diş fırçalama alışkanlığı, doğru beslenme, düzenli diş doktoru kontrolü ve koruyucu diş tedavileri sayesinde sorunların oluşumu ve yayılması önlenebilir.

Bebeklerde Ağız ve Diş Bakımı

Bebeklerde ağız ve diş bakımı, süt dişlerinin çıkmasıyla birlikte başlamalıdır. İlk süt dişleri görülmeye başladığında, bebekler diş doktoruna götürülmelidir. Diş eti iltihaplanması ve diş çürüklerinden korunmak için bebeklerin sürekli kontrol altında tutulması ve ağız-diş bakımına özen gösterilmesi gerekir. Diş eti ve dişlerde meydana gelen sorunlar yaşam boyu etkili olabileceğinden, alınacak koruyucu önlemler yaşam boyu sürdürülmelidir. Bebeklerin ve çocukların diş eti kenarları anatomik açıdan yetişkinlere göre daha bombeli yapıda olduğu için, temizliğine daha fazla özen gösterilmelidir. Yedikleri besinler genellikle yumuşak olduğu için bu bölgede birikerek, diş eti iltihaplarına neden olabilir. Bu nedenle bebeklik çağından itibaren ağız ve diş bakımına özen gösterilmelidir.

Bebeklerde Diş Eti İltihabı ve Diş Çürüklerinin Önlenmesi İçin Neler Yapılabilir?

Şeker içeriği olan besinlerin ve ilaçların dikkatsizce kullanımı, erken dönemde diş çürükleri ve diş eti iltihaplarına neden olabilir. Biberonla verilen besinlerin içine bal, şeker, reçel gibi tatlı ürünler ilave edilmemelidir. Gece beslenmesinde biberonun içine tatlandırıcı konmasa bile, sadece inek sütü de diş çürüklerine neden olabilir. Bu durum ilerledikçe diş eti iltihaplarına yol açabilir. Aynı şekilde anne sütü alan bebekler de sütün içeriğindeki şekerin etkisinde kalabilir. Bu yüzden bebeklerin ilk süt dişleri, anne tarafından yumuşak bir fırça ya da nemli tülbentle gece uyumadan önce ve gece beslendikten sonra macun kullanılmadan temizlenmelidir.

  • Bebeğe bakan kişiler, diş çürüklerinin ve diş eti iltihabının bulaşıcı etkisi nedeniyle kendi ağızlarındaki mikropları bebeğe geçirmemek için, bebeğin kaşığını kesinlikle kullanmamalıdır.
  • Bebekler ara öğünlerde şeker ve karbonhidrat içeren besinleri sık tüketirlerse, bu diş ve diş eti açısından sakıncalı olacaktır. Bu nedenle beslenme sonrasında özellikle su içmeleri sağlanmalıdır.

Bebekler süt dişlerini sürerken oldukça iştahsız ve huzursuz olurlar. Bu dönemde diş eti kaşıntıları olduğu için ellerini ve buldukları diğer şeyleri ağızlarına götürme ihtiyacı duyarlar. Bu dönemde ağızlarına götürdükleri her şeyin hijyenik olmasına dikkat edilmeli ve mümkünse temiz bir şeyle diş etine masaj uygulanmalıdır.

Koruyucu Önlemler

Herkeste olduğu gibi bebeklerde de diş eti iltihabının önlenmesi, dişlere yapılacak etkin bir bakım ve temizlikle gerçekleşir. Bu nedenle süt dişlerinin her gün iki defa diş macunu kullanmadan yumuşak bir fırçayla ya da nemli bir tülbentle temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle gece beslenen bebeklerin ağız içi ve dişleri temizlenmeli, bu yapılamıyorsa mutlaka beslenmeden sonra bebeğe su içirilmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

ayfer

21 Mayıs 2024 Salı

İyi günler,benim kızımın bebeklik döneminden beri ağzında iltihaplanmalar oluyordu.Büyüdüğünde de diş çürükleri oluşmaya başladı, dişlerinde çürükler belirgin şekilde görülüyor.Hem diş çürüklerini hem diş eti iltihaplarını geçirmek için bana önereceğiniz bir yöntem var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ayfer Hanım,

Kızınızın yaşadığı sorunlar için öncelikle bir diş hekimine başvurmanızı öneririm. Diş çürükleri ve diş eti iltihapları ciddi problemler olabilir ve profesyonel bir tedavi gerektirebilir. Bunun yanı sıra, aşağıdaki önerileri de dikkate alabilirsiniz:

1. Düzenli Diş Fırçalama: Günde en az iki kez dişlerini fırçalamasını sağlayın. Diş fırçasının ve macununun çocuğunuza uygun olduğundan emin olun.

2. Dengeli Beslenme: ޞekerli ve asitli gıdalardan kaçınmak diş çürüklerini önleyebilir. Taze meyve ve sebzeler gibi besleyici gıdalar tüketmesini teşvik edin.

3. Düzenli Diş Hekimi Kontrolleri: En az altı ayda bir diş hekimine gitmek, erken tanı ve tedavi için önemlidir.

4. Ağız Bakımı Ürünleri: Diş hekimi önerisiyle antibakteriyel ağız gargaraları veya diş ipi kullanabilirsiniz.

Umarım bu öneriler kızınızın sağlığına katkı sağlar. Geçmiş olsun.

Saygılarımla,

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuyruk Sokumunda İltihap

Kuyruk Sokumunda İltihap

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş İltihabı İçin Antibiyotik

Diş İltihabı İçin Antibiyotik

İltihap Hamile Kalmayı Engeller mi?

İltihap Hamile Kalmayı Engeller mi?

Beyin İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Ameliyat Sonrası İltihap

Ameliyat Sonrası İltihap

Güncel

Ayakta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makatta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Makatta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kemik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kemik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi