20 Lik Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

20 Lik Diş İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

20'lik diş iltihabı; bahsi geçen dişlerin enfeksiyon kapmasına verilen isimdir. Dişte oluşan ağrılar iltihaplanmanın şiddetine göre şekillenmektedir. Bazen dişte oluşan iltihaplanmalar büyük ağrılara sebep olurken bazen de ağrılar görülmemektedir. Dişe yapılması gereken bakım ve yine hekim kontrollerinin düzenli olarak yapılmaması dişte iltihap oluşumuna neden olmaktadır. Dişin aralarında ve diş etinde oluşan bakterilerin kimyasal madde salgılanması sonucunda diş çürümesi ve dişlerin çevrelerinde iltihaplanma görülmektedir.

20'lik dişlerin problem olmasının genel sebebi genetik olarak bu dişlere ihtiyaç kalmamasından kaynaklanmaktadır. Çenenin küçülmesi 20'lik dişlerin kendilerine yer bulamamasından dolayı diğer dişlerin çıktığı gibi çıkamamaktadır. Kendine yer bulamadığı için 20'lik diş diğer dişlere baskı yaparak onların çarpık çıkmasına neden olmaktadır. Yine 20'lik dişlerin çok geride olmaları ve 20'lik dişin etrafında olan diş etlerinin anatomik yapılarının normal olmaması nedeniyle de kolayca iltihap kapmaktadır.

20'lik dişlerin tam gömülü olması genel olarak sorun yaratmaz. Ancak yine de röntgen ile takip edilmesi gereken bir durumdur. 20'lik dişlerin tam gömülü olması öndeki dişe baskı yapmayacağı anlamına gelmez. Bu dişler tam gömülü olsalar da önünde bulunan dişin köküne baskı yapabilir ve bu dişlere zarar vererek çevrelerinde kistik oluşumlara neden olabilmektedirler. Bunlara sebep olan 20'lik dişler cerrahi müdahale ile alınmalıdır.

En sorun yaratan diş 20'lik dişlerdir. Tam çıkmadıkları kısmen çıktıkları için bu dişlerin üzerinde bulunan diş eti parçası zaman içinde arasına yemek artıklarının kaçması ve bakterilerin üremesi nedeniyle iltihaplanmalara neden olmaktadır. 20'lik dişin etrafında bulunan diş etinin iltihaplanması sonucunda; şişlik, ağrı ve apse oluşumu görülmektedir. Bunlar çürük için de uygun ortam sağlamalarına neden olmaktadır. Bu durumda 20'lik dişlere mutlaka cerrahi müdahale uygulanmalı ve dişler çıkarılmalıdır.


20'lik Diş iltihabı veya Apsenin Belirtileri Nelerdir?

 • Kendiliğinden oluşan ağrı ya da üzerine basılınca oluşan ağrı,
 • Ağız içerisinde ya da yüzde oluşan şişik,
 • Kızarıklık,
 • Çene altında bulunan lenf bezlerinin şişmesi,
 • Yutkunmada zoruluk çekme,
 • Ağzın kapatılamaması veya kapatılmaya çalışınca 20'lik yaş üzerinde bulunan diş etinin ısırılması ve burada baskı oluşturması,
 • Ağız kokusu ve ağızda kötü tat oluşumu,
 • Çok sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet,
 • Baş ağrısı.


20'lik Diş İltihapları Neden Çok Sık Görülür?


20'lik yaş iltihaplanması ve tedavisi oldukça zor tedavilerden biridir. Bu hasta için zor, aynı zamanda rahatsız eden bir durumdur. Bu durum aynı şekilde doktoru da rahatsız eden bir durumdur. Bu durumun çok sık görülmesinin nedeni ise 20'lik dişlerin çok çabuk çürümelerinden kaynaklanmaktadır.


20'lik Diş Neden Kolay Çürür?


20'lik diş çene kemiği üzerinde bulunur ve kendisine yeterli yer bulamayan diş gömülü kalır. Gömülü kalan bu dişin etrafında yuva bulunur ve yemek artıkları bakteriler bu yuvaya birikerek burada sorun yaratırlar. Yuvada biriken yemek artıkları diş fırçalarının kolaylıkla ulaşamadığı yerlerde oldukları için istenildiği şekilde temizlenemez ve çürüklerin oluşumu için uygun bir ortam hazırlanmış olur.


20'lik Diş İltihaplanmaları İçin Ne Gibi Önlemler Alınmalıdır?

Bunun için en iyi önlem olarak düzenli bir bakım ve belirli periyotlarla diş hekimi kontrollerine gidilmelidir. Gerekli olan diş bakımı ve kontrollerin yapılmasına rağmen hala ağızda çürük mevcut ise bunun için en kısa zamanda önlem alınmalı ve tedavisi hemen yaptırılmalıdır.


20'lik Diş Ağrısı İçin Tedavi Yöntemleri (Diş ağrısına pratik çözümler)

Ağrıyan dişin üzerine ağrının geçmesi için kesinlikle ilaç, aspirin gibi ağrı kesiciler konulmamalıdır. İlaçların kimyasal yapılarından dolayı diş ve dişin çevresinde bulunan yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilirler. Diş ağrısında ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasındaki besin artıkları diş fırçası ve diş ipi yardımıyla temizlenmelidir. Bunun dışında yarım çay bardağına tuz konularak karışım hazırlanmalı ve bu tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır. Eğer yüz üzerinde şişlik meydana gelmiş ise o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır. Diş ağrısına kesin çözüm için mutlaka bir diş doktoruna gidilmeli ve sorunu çözmek için tedavi olmalısınız.

20 Lik Diş İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Akciğer İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kemik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kemik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6