iltihap.gen.tr
iltihap
Sosyal Medyada Paylaş
Lenf İltihabı
Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer
Göbek Deliğinden İltihap Gelmesi
Diş İltihabı İçin Antibiyotik
Ağızda İltihap Kokusu
Bebeklerde Diş Eti İltihabı
Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer
Diş Eti İltihabı
Diş Çekimi Sonrası İltihap
Ayak Tırnağında İltihap
Ayak Parmağında İltihap
Prostat İltihabı
Bebeklerde İdrar Yolu İltihabı
Makatta İltihap
Diş Kökü İltihabı
Parmakta İltihap
Gebelikte İltihap
Tırnak Batması İltihap
Bebeklerde Kulak İltihabı
İltihap Hamile Kalmayı Engellermi
Dil İltihabı
Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir
Doğal İltihap Kurutucu
Kana İltihap Karışması
Böbrek İltihabı
Boğaz İltihabı
Ameliyat Sonrası İltihap
İdrar Yolu İltihabı
Beyin İltihabı
Bademcik İltihabı
Mide İltihabı
Diş İltihabı
Kanda İltihap
İltihap Çeşitleri
Kemik İltihabı
Tüm Sayfalar >>

Beyin İltihabı

Beyin İltihabı; tıp literatüründe ensefalit anlamına gelmektedir. Bakteriler, virüsler, zehir gibi etkenler kan ve lenf yollarıyla beyne yerleşirler. Yerleşen etkenler beynin enflamasyonuna sebep olmaktadır. Bununla oluşan beyin iltihabı hayati bir süreç başlatmaktadır. Bu durum çok ciddi olmakla birlikte hayati tehlike arz eder. Beyin iltihabının yayılım düzeyi, iltihabın yerleşimi, doku ölümüne yol açma eğilimi, sinir dokusunun etkilenen bölgelerinin büyüklüklerine göre farklı özellikler göstermektedir. Beyin iltihabı rahatsızlığının nedenleri birçok farklı sebebi olabildiği gibi, değişik bölgelerde ensefalit farklı belirtiler gösterebilmektedir. Görülen bu hastalık iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlar birincil ensefalit ve ikincil ensefalit adını almaktadır. Hastalığın birincil kısımı ikincil ensefalite göre daha yaygın ve sık görülmektedir. BUna rağmen ikincil ensefalit diğerine göre daha hafif görülen bir rahatsızlıktır. 

Beyin İltihabının Nedenleri

Beyin iltihabı yani ensefalit denilen bu hastalık birçok şekilde kendini belli etmektedir. Farklı şekillerde mantarlar, bakteriler, beyin ve beyin zarı (meninks), asalaklar bu iltihabın oluşmasında etkilidirler. Ancak ensefalit terimi sadece virüslerin neden olduğu iltihaplar için kullanılmaktadır. Merkez sinir siteminde bulunan akut virüs iltihapları genel olarak şu şekilde sınıflandırılmaktadır. Akut viral beyin iltihabı yani enfesalit beyin dokusunu ilgilendirmektedir.Görülen bu enfeksiyon sonrasında beyin-omurilik iltihabı (ensefalomiyetliler)  bir enfeksiyonun koplikasyonu olarak kendini belli etmektedir. Günümüzde görülen virüslerin bazıları mevsimlerle ilgili ve coğrafi özellikler göstererek 40'tan fazla virüs merkez sinir sistemi enfeksiyonlarından sorumlu tutulmaktadır. 

Beyin İltihabının Belirtileri ve Beyin İltihabının Ortaya Çıkışı

Beyin iltihabının bir çok nedeni olduğu için ve beynin çok değişik bölgelerinde görülebildiği için ensefalit farklı belirtiler göstermektedir. Görrülen olguların büyük bir bölümünde en çok görülen belirti uyku eğilimidir. Bazı olgularda ise uyku eğilimi görülmemektedir. Bazen olağandışı görülen uyuşukluk (letarji) belirtilerinin yerine psikomotorun aşırı uyarılması ile (eksitasyon) inatçı bir uykusuzluk görülebilir.  (psikomotor: Zihinsel ya da ruhsal etkinliğe bağlı kas hareketi) Bağ ağrıları ile birlikte ortaya çıkan yüksek ateş, her iki gözde görülebilen felç, uykuya daha çok eğilim, halsizlik, yorgunluk, iştah kesilmesi, farenjit, ensede hafif sertlik gibi bulgular görülmektedir. Bazı olgularda ise kişinin ateşi hiç yükselmez. Bazen artış göstererek 38 dereceye kadar çıkabilir ancak aniden düşer. Bazen düzensiz gerilemeler ortaya çıkmaktadır ve ciddi rahatsızlıklardır. Bu gerilemeler;
  • Göz bozuklukları,
  • Uyku düzeni bozuklukları,
  • Ruhsal bozukluklar,
  • Kas gerginliği
Beyin İltihabıGöz Bozuklukları

Gözlerde göz kapaklarının düşmesi (ptoz) ve çift görme (diplopi) ile birlikte şaşılık ortaya çıkmaktadır. Göz kapaklarının düşmesi bazen sadece biçimseldir. Yani göz kapaklarının düşmesi uyku eğilimine bağlı olabilir. Yine de görülen bir çok olguda hasta uyandırıldığında göz kapaklarını kaldıramamaktadır. Göz kaslarında oluşan felç (oftalmopleji) genellikle tam değildir. Oluşan bu felcin ardından gözlerde içe ya da dışa dönük olarak bir şaşılık ve buna bağlı olarak da çift görme gelişmektedir. Göz kaslarında oluşan felç geçici bir durumdur. Genel olarak aşırı uykuyla birlikte birkaç gün ya da hafta içinde ortadan kalkmaktadır. Kafa çift sinirleri bu hastalığa daha seyrek yakalanmaktadır. Bazen tek bazen de iki taraflı görülen yüz felci, çok daha seyrek olarak yutma, konuşma ve çiğneme bozuklukları görülebilmektedir. Kol ve bacaklarda görülen felçlerse ender şekilde ortaya çıkar ve psikomotor aşırı uyarılmayla görülebilmektedir. 

Uyku Düzeni Bozuklukları

Hastalığın görülen en özgül belirtilerindendir. Genellikle aşırı uyku, sürekli uykuya eğilim ya da bazen de gerçek bir uyuşukluk görülmektedir. Görülen bu durumlar birkaç gün, birkaç hafta hatta birkaç ay görülebilir. Ortaya çıkan basit bir uyku eğilimi, ya da görülen uyku fazlalığı hafif olgularda hasta kolay bir şekilde uyanır ve uyaranlara yanıt verir bu şekilde otonom sinir sisteminin olağan işlevleri sürer. Eğer hastaya dış uyaranlar gelmezse hasta hemen uyuklamaya başlar. Genellikle oturur oturmaz hatta bazen yemek yerken bile uyuklama söz konusudur.  Ağır letarji durumlarında uyku çok daha derin ve uzundur. Şiddetli uyarılar bile hastayı sadece birkaç saniye için uyandırmaya yetmektedir. Hasta daha sonra kaldığı yerden uyumaya devam etmektedir. Çok nadir olarak görülen letarjinin koma şeklinde ilerlemesi, hastanın idrar ve dışkısını kaçırmasına, beslenemediği ve şiddetli uyaranlara rağmen uyanmadığı olgular görülmektedir. Hastanın uykuya olan eğilimi bazen belli aralıklarla gelir ya da nöbetler halinde ortaya çıkmaktadır. Düzenli veya düzensiz olarak aralıklarla yeniden başlar. Bazen ise alışılmış olan uykudan çok farklı olarak zihinsel etkinliklerin normal olarak devam ettiği bir uyku durumu görülmektedir. Birçok olguda uyku eğilimi genellikle sabahları görülmektedir. Hasta geceleri uyuyamaz, tüm geceyi huzursuz bir şekilde geçirir. Hastanın uyku düzeni tam anlamıyla tersine dönmüştür. Bazen aşırı uyku yerine ''agripnia'' adı verilen yani gece ve gündüz süren inatçı bir uykusuzluk görülmektedir ve bu durum günlerce sürmektedir. 

Ruhsal Bozukluklar

Ruhsal bozukluklar genellikle her zaman hastalığın akut evresinde görülmektedir. Akut tutulmanın belirsiz olduğu durumlar bu kuralın dışında yer alır. Çok ağır olmayan tablolarda ruhsal bozukluklar hafif duyarsızlık, duyumsamazlık ve karar almada güçlük çekme ile düşüncelerde yavaşlama ortaya çıkmaktadır. Bazı olgularda huzursuzluk kaygı ile birlikte ortaya çıkmaktadır. 

Kas Gerginliği Bozuklukları

Kas gerginliği bozukluğu ekstrapiramidal sistem tutulması sonucunda özellikle kas gerginliğinin azalması ya da kas gerginliğinin artması biçiminde ortaya çıkmaktadır. Bu durum parkinson sendromu olarak da adlandırılmaktadır. Bu durum hastalığın akut döneminden bazen birkaç ay ya da birkaç yıl sonra da gelişebilir ama amyostatik-akinetik tabloda sürecin başlarında görülebilmektedir. Bu durumda tüm hareketler yavaşlar, yüz görünümü maske katılığındadır, ses monoton bir hal almıştır, kas tonusu artmış, reflekslerde ise değişmezlik belirgin bir şekilde görülmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 28.1.2015 20:41:42

Beyin İltihabı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Beyin İltihabı"

Hülya Sonugüler

Peki bu olgularla birlikte kesin teşhis için yapılabilir bir tahlil varmıdır

2017-11-06

Kullanıcı oyu: 4,5

esra

Dişimde iltihap vardı ama bayağı derinlerde,doktorum başka sebeplere bağladı ve kanal tedavisiyle dolgu yapıp bıraktı.Şikayet ettim.Alakası yokdedi röntgen çekmedi.Aradan zaman geçtikçe boynumda ve başımın sağ arka kısmında acılar hissettim.Kimse bana inanmadı ve sonra başka bir doktoruma röntgen çektirdim.Kocaman bir iltihap olduğunu gördü dişimde ve vidayı falan eritip tedavi etmekten bahsetti.
Bilmiyorum nolacak,umarım arkadaşta olduğu gibi iltihap lenf bezlerinden beyne gitmemiştir.

016-8.-22

Kullanıcı oyu: 4,5

CEMİL

ardeşim 15 gün önce orta kulak iltihabına bağlı hastaneye gidiyor sol kulak şişmiş İLTİHABI DIŞARI AKIYORMUŞDU. şiddetli baş ağrısı olmuş YAŞ 34.. gözü hafif moraramış. kbb. doktoru o gün mÜdahalae edip o iltihabı almıyır.(2,5 YIL ÖNCE DE BEYİN KANAMASI GEÇİRMİŞTİ. ekopirin HAPINA DEVAM EDİYORDU. NORMAL ÇALIŞIYORDU RAHATSISLIĞI YOK )hatta hst. kendi arbasıyla geliyorç. 1 hün önce de işde çalışıyor. 16 arlk. çarş. öğlen saat 1,5 sıralaru nöbet geçiriyor ve şuuru kayboluyor. tam 15 gün oldu durumu STABİL ,NÖROLOJİ YOĞUN BAKIM DA KENDİNİ BİLMEZ SÜREKLİ UYUTULUYORMUŞ. SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI ATEŞİ YÜKSELİYORMUŞ, ŞUURU KAPALI UYUTULUYOR net bilgİ alamıyoruz 1-2 ayda da uyanabilir deniyor. Allah herkese tüm hastalarımıza şifasını versin am bu kalp krizi geçirmiyor. Bir gece de nasıl ölümle burun buruna getirir bu orta kulak iltihabınından enfeKsiyon beyinin damarlarına yaYILmış deniyor. TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİSİ TECRÜBESİ OLAN VAR SA PAYLAŞABİLİR Mİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. herkes tekrar geçmiş olsun.DOKTOR YADAHASTANE TAVSİYE OLABİLİRSE MEMNUN OLURUZ.
BİR YORUM YAZ

2015-12-29

Kullanıcı oyu: 4,5
Diğer () yorumu göster

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı, Bebeklerde ve çocuklarda orta kulak iltihabı genellikle görülebilecek rahatsızlıklardandır. Bebeklerde orta kulak iltihabı geçici bir rahatsızlık olduğu gibi kalıtsal olarak ta görülebilir. Bebek ve...

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabı, kulak zarının arkasında meydana gelen iltihaplanmadır. Tıp dilinde "Otitis media" adı verilmektedir. Genellikle çocuklarda görülen orta kulak iltihabı erişkin kişilerde de görülebilir. Çocuklarda oldukça sık g...

Bebeklerde Kulak İltihabı

Bebeklerde kulak iltihabı sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Bebekler dış dünyadan gelen mikroplara karşı henüz yetişkinler kadar bağışıklık kazanmadıklarından dolayı bu etkenlere karşı daha açık ve sa...

Bağırsak İltihabı

Bağırsak iltihabı tıp dünyasında karşılaşılan en karışık rahatsızlıklardan biri olarak tanımlanmaktadır. Bunun sebebi ise bağırsaklarda bulunan ince zarın pek çok olumsuz faktör etkisi ile özelliğini kaybederek bozulması durumu ol...

Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı, İnsan vücudun da ve yer yüzündeki hemen hemen bütün canlıların, vücudundaki sindirimin, ilk olarak başladığı organdır dişler. İnsan sağlığı ve için diş sağlığının önemi çok büyüktür.  Sağlıksız dişler kişilerin h...

Bademcik İltihabı

Bademcik iltihabı vücudun savunma mekanizmaları arasında değerlendirilmekte olan bademciklerde meydana gelen apselere denmektedir. Bu apselerin büyük bir çoğunlukla kişinin boğazının şişmesi ve acıması sonucunda kendini gösterdiği...

Prostat İltihabı

Prostat iltihabı kronik ve akut olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Vücudun idrar yolları gibi yerlerde bulunan bakterileri zamanla iltihaba dönüştürmesi "prostatit" dediğimiz iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Prostat bezinde...

İdrarda İltihap

İdrarda İltihap, her dönemde oldukça fazla rastlanılan bir durumdur. İdrar yollarında görülen iltihap diğer kişilerde görülme oranına bakıldığında en çok kadınları etkileyen bir rahatsızlık türüdür. İdrar yolu iltihabı görülen kiş...

Göz İltihabı

Göz iltihabı, göz kapağındaki bazı bakterilerin aşırı miktarda çoğalmasıyla oluşur. Çoğalan bakterilerin artıkları, toksinleri iltihaba eden olur. Cildin yağlı olması ve göz kapağında bulunan yağ bezlerinin anormal olması göz kapa...

Yumurtalık İltihabı

Yumurtalık İltihabı üst genital yollar ya da üreme sisteminde meydana gelen enfeksiyon olarak tanımlanmaktadır. Bu rahatsızlıkta bakteriler vajina ve rahim yolu ağzı yolundan giderek yumurtalık ve fallop tüplerine yerleşip bu bölg...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

iltihap, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Nisan - 2018