Beyin İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin İltihabı; tıp literatüründe ensefalit anlamına gelmektedir. Bakteriler, virüsler, zehir gibi etkenler kan ve lenf yollarıyla beyne yerleşirler. Yerleşen etkenler beynin enflamasyonuna sebep olmaktadır. Bununla oluşan beyin iltihabı hayati bir süreç başlatmaktadır. Bu durum çok ciddi olmakla birlikte hayati tehlike arz eder. Beyin iltihabının yayılım düzeyi, iltihabın yerleşimi, doku ölümüne yol açma eğilimi, sinir dokusunun etkilenen bölgelerinin büyüklüklerine göre farklı özellikler göstermektedir. Beyin iltihabı rahatsızlığının nedenleri birçok farklı sebebi olabildiği gibi, değişik bölgelerde ensefalit farklı belirtiler gösterebilmektedir. Görülen bu hastalık iki şekilde ortaya çıkmaktadır. Bunlar birincil ensefalit ve ikincil ensefalit adını almaktadır. Hastalığın birincil kısmı ikincil ensefalite göre daha yaygın ve sık görülmektedir. Buna rağmen ikincil ensefalit diğerine göre daha hafif görülen bir rahatsızlıktır.


Beyin İltihabı Neden Olur?


Beyin iltihabı yani ensefalit denilen bu hastalık birçok şekilde kendini belli etmektedir. Farklı şekillerde mantarlar, bakteriler, beyin ve beyin zarı (Meninks), asalaklar bu iltihabın oluşmasında etkilidirler. Ancak ensefalit terimi sadece virüslerin neden olduğu iltihaplar için kullanılmaktadır. Merkez sinir siteminde bulunan akut virüs iltihapları genel olarak şu şekilde sınıflandırılmaktadır. Akut viral beyin iltihabı yani ensefalit beyin dokusunu ilgilendirmektedir. Görülen bu enfeksiyon sonrasında beyin-omurilik iltihabı (Ensefalomiyetliler) bir enfeksiyonun komplikasyonu olarak kendini belli etmektedir. Günümüzde görülen virüslerin bazıları mevsimlerle ilgili ve coğrafi özellikler göstererek 40'tan fazla virüs merkez sinir sistemi enfeksiyonlarından sorumlu tutulmaktadır.


Beyin İltihabının Belirtileri Nelerdir?


Beyin iltihabının birçok nedeni olduğu için ve beynin çok değişik bölgelerinde görülebildiği için ensefalit farklı belirtiler göstermektedir. Görülen olguların büyük bir bölümünde en çok görülen belirti uyku eğilimidir. Bazı olgularda ise uyku eğilimi görülmemektedir. Bazen olağandışı görülen uyuşukluk (Letarji) belirtilerinin yerine psikomotorun aşırı uyarılması ile (Eksitasyon) inatçı bir uykusuzluk görülebilir. (Psikomotor: Zihinsel ya da ruhsal etkinliğe bağlı kas hareketi) Bağ ağrıları ile ortaya çıkan yüksek ateş, her iki gözde görülebilen felç, uykuya daha çok eğilim, halsizlik, yorgunluk, iştah kesilmesi, farenjit, ensede hafif sertlik gibi bulgular görülmektedir. Bazı olgularda ise kişinin ateşi hiç yükselmez. Bazen artış göstererek 38 dereceye kadar çıkabilir ancak aniden düşer. Bazen düzensiz gerilemeler ortaya çıkmaktadır ve ciddi rahatsızlıklardır. Bu gerilemeler;
 • Göz bozuklukları,
 • Uyku düzeni bozuklukları,
 • Ruhsal bozukluklar,
 • Kas gerginliği

Göz Bozuklukları


Gözlerde göz kapaklarının düşmesi (Ptoz) ve çift görme (Diplopi) ile şaşılık ortaya çıkmaktadır. Göz kapaklarının düşmesi bazen sadece biçimseldir. Yani göz kapaklarının düşmesi uyku eğilimine bağlı olabilir. Yine de görülen birçok olguda hasta uyandırıldığında göz kapaklarını kaldıramamaktadır. Göz kaslarında oluşan felç (Oftalmopleji) genellikle tam değildir. Oluşan bu felcin ardından gözlerde içe ya da dışa dönük olarak bir şaşılık ve buna bağlı olarak da çift görme gelişmektedir. Göz kaslarında oluşan felç geçici bir durumdur. Genel olarak aşırı uykuyla birlikte birkaç gün ya da hafta içinde ortadan kalkmaktadır. Kafa çift sinirleri bu hastalığa daha seyrek yakalanmaktadır. Bazen tek bazen de iki taraflı görülen yüz felci, çok daha seyrek olarak yutma, konuşma ve çiğneme bozuklukları görülebilmektedir. Kol ve bacaklarda görülen felçlerse ender şekilde ortaya çıkar ve psikomotor aşırı uyarılmayla görülebilmektedir.


Uyku Düzeni Bozuklukları

Hastalığın görülen en özgül belirtilerindendir. Genellikle aşırı uyku, sürekli uykuya eğilim ya da bazen de gerçek bir uyuşukluk görülmektedir. Görülen bu durumlar birkaç gün, birkaç hafta hatta birkaç ay görülebilir. Ortaya çıkan basit bir uyku eğilimi ya da görülen uyku fazlalığı hafif olgularda hasta kolay bir şekilde uyanır ve uyaranlara yanıt verir bu şekilde otonom sinir sisteminin olağan işlevleri sürer. Eğer hastaya dış uyaranlar gelmezse hasta hemen uyuklamaya başlar. Genellikle oturur oturmaz hatta bazen yemek yerken bile uyuklama söz konusudur. Ağır letarji durumlarında uyku çok daha derin ve uzundur. Şiddetli uyarılar bile hastayı sadece birkaç saniye için uyandırmaya yetmektedir. Hasta daha sonra kaldığı yerden uyumaya devam etmektedir. Çok nadir olarak görülen letarjinin koma şeklinde ilerlemesi, hastanın idrar ve dışkısını kaçırmasına, beslenemediği ve şiddetli uyaranlara rağmen uyanmadığı olgular görülmektedir. Hastanın uykuya olan eğilimi bazen belli aralıklarla gelir ya da nöbetler halinde ortaya çıkmaktadır. Düzenli veya düzensiz olarak aralıklarla yeniden başlar. Bazen ise alışılmış olan uykudan çok farklı olarak zihinsel etkinliklerin normal olarak devam ettiği bir uyku durumu görülmektedir. Birçok olguda uyku eğilimi genellikle sabahları görülmektedir. Hasta geceleri uyuyamaz, tüm geceyi huzursuz bir şekilde geçirir. Hastanın uyku düzeni tam anlamıyla tersine dönmüştür. Bazen aşırı uyku yerine 'agripnia' adı verilen yani gece ve gündüz süren inatçı bir uykusuzluk görülmektedir ve bu durum günlerce sürmektedir.


Ruhsal Bozukluklar

Ruhsal bozukluklar genellikle her zaman hastalığın akut evresinde görülmektedir. Akut tutulmanın belirsiz olduğu durumlar bu kuralın dışında yer alır. Çok ağır olmayan tablolarda ruhsal bozukluklar hafif duyarsızlık, duyumsamazlık ve karar almada güçlük çekme ile düşüncelerde yavaşlama ortaya çıkmaktadır. Bazı olgularda huzursuzluk kaygı ile ortaya çıkmaktadır.


Kas Gerginliği Bozuklukları

Kas gerginliği bozukluğu ekstrapiramidal sistem tutulması sonucunda özellikle kas gerginliğinin azalması ya da kas gerginliğinin artması biçiminde ortaya çıkmaktadır. Bu durum Parkinson sendromu olarak da adlandırılmaktadır. Bu durum hastalığın akut döneminden bazen birkaç ay ya da birkaç yıl sonra da gelişebilir ama amyostatik-akinetik tabloda sürecin başlarında görülebilmektedir. Bu durumda tüm hareketler yavaşlar, yüz görünümü maske katılığındadır, ses monoton bir hal almıştır, kas tonusu artmış, reflekslerde ise değişmezlik belirgin bir şekilde görülmektedir.

Beyin İltihabı Yorumları

soru

Hülya Sonugüler

06 Kasım 2017 Pazartesi

Peki bu olgularla birlikte kesin teşhis için yapılabilir bir tahlil varmıdır

Cevap yaz
cevap

Burçe

19 Eylül 2018 Çarşamba

Bahsedilen olgulara sahip hastalarda kesin tanı ilaçlı MR, beyin tomografisi ve son olarakta beyin omurilik sıvısının incelenmesi ile konmaktadır.

soru

CEMİL

29 Aralık 2015 Salı

ardeşim 15 gün önce orta kulak iltihabına bağlı hastaneye gidiyor sol kulak şişmiş İLTİHABI DIŞARI AKIYORMUŞDU. şiddetli baş ağrısı olmuş YAŞ 34.. gözü hafif moraramış. kbb. doktoru o gün mÜdahalae edip o iltihabı almıyır.(2,5 YIL ÖNCE DE BEYİN KANAMASI GEÇİRMİŞTİ. ekopirin HAPINA DEVAM EDİYORDU. NORMAL ÇALIŞIYORDU RAHATSISLIĞI YOK )hatta hst. kendi arbasıyla geliyorç. 1 hün önce de işde çalışıyor. 16 arlk. çarş. öğlen saat 1,5 sıralaru nöbet geçiriyor ve şuuru kayboluyor. tam 15 gün oldu durumu STABİL ,NÖROLOJİ YOĞUN BAKIM DA KENDİNİ BİLMEZ SÜREKLİ UYUTULUYORMUŞ. SOLUNUM CİHAZINA BAĞLI ATEŞİ YÜKSELİYORMUŞ, ŞUURU KAPALI UYUTULUYOR net bilgİ alamıyoruz 1-2 ayda da uyanabilir deniyor. Allah herkese tüm hastalarımıza şifasını versin am bu kalp krizi geçirmiyor. Bir gece de nasıl ölümle burun buruna getirir bu orta kulak iltihabınından enfeKsiyon beyinin damarlarına yaYILmış deniyor. TEDAVİSİ HAKKINDA BİLGİSİ TECRÜBESİ OLAN VAR SA PAYLAŞABİLİR Mİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER. herkes tekrar geçmiş olsun.DOKTOR YADAHASTANE TAVSİYE OLABİLİRSE MEMNUN OLURUZ.
BİR YORUM YAZ

Cevap yaz
soru

esra

22 Ağustos 2016 Pazartesi

Dişimde iltihap vardı ama bayağı derinlerde,doktorum başka sebeplere bağladı ve kanal tedavisiyle dolgu yapıp bıraktı.Şikayet ettim.Alakası yokdedi röntgen çekmedi.Aradan zaman geçtikçe boynumda ve başımın sağ arka kısmında acılar hissettim.Kimse bana inanmadı ve sonra başka bir doktoruma röntgen çektirdim.Kocaman bir iltihap olduğunu gördü dişimde ve vidayı falan eritip tedavi etmekten bahsetti.
Bilmiyorum nolacak,umarım arkadaşta olduğu gibi iltihap lenf bezlerinden beyne gitmemiştir.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kuyruk Sokumunda İltihap

Kuyruk Sokumunda İltihap

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Deri İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Deri İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kökü İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kökü İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Diş Eti İltihabı Nasıl Geçer?

Güncel

Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bademcik İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Göz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Göz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Deliğinden İltihap Gelmesi

Göbek Deliğinden İltihap Gelmesi

Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Dış Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Ayak Parmağında İltihap Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağında İltihap Belirtileri ve Tedavisi

İltihap Hamile Kalmayı Engeller mi?

İltihap Hamile Kalmayı Engeller mi?

Diş İltihabı İçin Antibiyotik

Diş İltihabı İçin Antibiyotik

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6